Slivky - Švestky 2022

hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Slivky - Švestky 2022

02 Sep 2022, 07:35

Odlučitelnou Durancii ve tvaru švestky zrající začátkem září jsem v životě neviděl. Letos mám Durancií jen pár, všechny napadené hmyzem. Loni jsem měl se scvrkáváním a nedozráváním na slivoních velký problém. Letos je problém s obalečem a praskáním. Vše bude sklizeno během příštího týdne, včetně pozdních Hagant.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Slivky - Švestky 2022

02 Sep 2022, 10:54

hugovotr napísal:
02 Sep 2022, 07:35
Odlučitelnou Durancii ve tvaru švestky zrající začátkem září jsem v životě neviděl. Letos mám Durancií jen pár, všechny napadené hmyzem. Loni jsem měl se scvrkáváním a nedozráváním na slivoních velký problém. Letos je problém s obalečem a praskáním. Vše bude sklizeno během příštího týdne, včetně pozdních Hagant.
Ta podlouhlá durancie skutečně nebude durancií. Loňské scvrkávání plodů, které držely na stromech se letos u nás naštěstí nekoná. Zato čím dál víc švestek je napadeno moniliniovou hnilobou. Naštěstí úroda je tak veliká, že ty ztráty tolik nebolí.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Slivky - Švestky 2022

02 Sep 2022, 12:16

Začína dozrievať Anna Späth, výborná záležitosť. Jedna z mojich obľúbených. Na začiatku zrelosti je tiež excalibur. Je na jednom strome spolu s toptaste. Po dažďoch nepraskol ani jeden plod, chuť nič moc. A tiež sa ukazujú prvé dva plody odrody Amers. Plody sú obrovské, prvý plod veľmi nezaujal...
Prílohy
Excalibur
Excalibur
Anna Späth
Anna Späth
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Slivky - Švestky 2022

02 Sep 2022, 22:18

U mne toho nakonec oproti obavám po mohutných deštích moc nepopraskalo, asi že jsem občas zaléval. Zato monilie si tradičně vybírá svou daň přes nedávné postřiky Vitisanem a předtím 2x Prolectus. Především z přeplozené (každoročně a letos extrémně) Stanley odpadávají celé shnilé trsy. První padané Stanley šly do bečky jen s 12 Brix, dnes je na tom lépe, asi 17 Brix. Toptaste má aktuálně 27 Brix, bohužel jich mnoho po nájezdu mé Ex a monílie nezbylo :-) . Gabrovská u mne potvrdila, že na podzim půjde pryč.
michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

Slivky - Švestky 2022

03 Sep 2022, 01:51

včera uvarený lekvár prevažne zo sliviek Jojo prekvapil nad očakávanie - napriek za čerstva prevažne pomerne kyslastej chuti plodov (len menšia časť plodov bola sladšia) po uvarení výborná chuť a dokonca aj aróma - povedal by som, že je ešte lepší, ako minulotýždňový lekvár varený z plodov Domácej veľkoplodej, ktoré mali už za čerstva výrazne sladkú chuť a výraznú vôňu... normálne tomu nerozumiem :) pritom prídavok cukru bol tak do veľkoplodej, aj Jojo, rovnaký...
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Slivky - Švestky 2022

03 Sep 2022, 08:51

michal35 napísal:
03 Sep 2022, 01:51
včera uvarený lekvár prevažne zo sliviek Jojo prekvapil nad očakávanie - napriek za čerstva prevažne pomerne kyslastej chuti plodov (len menšia časť plodov bola sladšia) po uvarení výborná chuť a dokonca aj aróma - povedal by som, že je ešte lepší, ako minulotýždňový lekvár varený z plodov Domácej veľkoplodej, ktoré mali už za čerstva výrazne sladkú chuť a výraznú vôňu... normálne tomu nerozumiem :) pritom prídavok cukru bol tak do veľkoplodej, aj Jojo, rovnaký...
Možná hrála roli skutečnost, že Jojo není napadené šarkou. Já jsem vařil povidla střídavě z Katinky, Opálu, Č. lepotice . Rozdíl není skoro žádný, dominuje karamelová chuť z přidaného cukru.
Přemýšlel jsem uvařit povidla z Lipnické bez cukru, ale odradilo mě vypeckování té drobotiny.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Slivky - Švestky 2022

03 Sep 2022, 11:08

Taky mi ničí monilia i s postřikem Prolectus, i když nějaký účinek určitě má. U broskví byla účinnost na moniliu lepší až 90%.

Jak se dá změřit zhruba cukernatost, to máte všichni refraktometry? Když začíná šťáva lepit prsty, kolik to je cca cukernatost, kéž by letos do tohoto stavu švestky došly. Lapotice v bečce s nic moc cukernstostí zatím kvasí, při strčení čumáku do bečky plné oxidu, váhám plnit dál, chuť kvasu je dobrá kyselkavo švestková, ale ty cukry po chuti minimální, přidávat uměle cukr nechci, chtěl jsem měnší výtěžnost a neředěné aroma, ale aby vůbec při pálení něco vyteklo.... z vyprávění palírníka to jsou případy k zasmání.... :) Pálil jsem doposud jen z jablek, tam to bývalo 7-8 litrů 50%alk na 100l, myrobalány až 10litrů, nejslabší výsledek z letních jablek - průstvitné, jen něco přes 5litrů.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Slivky - Švestky 2022

03 Sep 2022, 13:24

Refraktometr je koupě na celý život, ani se nemusejí měnit baterky.
Cukernatost lze samozřejmě změřit i moštoměrem, ale to je někdy - třeba u švestek - trochu problém. Odhadnout procento cukru podle toho, jestli lepí prsty, bych si netroufl.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Slivky - Švestky 2022

03 Sep 2022, 15:14

vysloužil napísal:
03 Sep 2022, 13:24
Refraktometr je koupě na celý život, ani se nemusejí měnit baterky.
Cukernatost lze samozřejmě změřit i moštoměrem, ale to je někdy - třeba u švestek - trochu problém. Odhadnout procento cukru podle toho, jestli lepí prsty, bych si netroufl.
Máte pravdu, cena refraktometru je přijatelná 500kč, 0-32brix, tak jsem objednal. Měřil jsem dosud moštoměrem šťávy z révy, snad naposled. :thumbup:
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Slivky - Švestky 2022

03 Sep 2022, 19:33

Na Aličíně v současnosti kolem 300. Já vzhledem k tomu, že kvasím 1x za 2 roky, tak si ho vytrvale půjčuji od souseda, ale při nějakém větším nasazení by to chtělo svůj...
Napísať odpoveď