Slivky - Švestky 2022

Jožo ZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Slivky - Švestky 2022

26 Aug 2022, 08:22

vysloužil napísal:
26 Aug 2022, 07:51
... Nemyslím si, že zalévání má významný preventivní vliv.
V poriadku, ja sa budem radšej držať mojej metódy. Teda nie je moja, odporúčali ju "trošku" skúsenejší zahradkári, ako som ja, páni Čerňanský a Majzel. Okrem toho zdôvodnenie má jednoduchú logiku. V období sucha prirastajú plody len pomaly. Po nárazovom veľkom množstve vody sa rýchlo zväčši ich objem, na čo šupka nestačí reagovať a praská. Mám to odskúšané aj na tropickom ovocí v skleníku, keď som si nedal pozor na dostatočné polievanie. Ale všetko z mierou. Minulý rok bolo u nás leto (hlavne júl) tak daždivé, že napr. vinič mal bobule aj dvojnásobnej hmotnosti, ako býva normálne. Samozrejme že ešte pred dozretím všetko popraskalo a jediný osoh z neho mali osy. To len k tej ringlóte od peter_z_tt a vete "som riadne, naozaj riadne zalieval".
Martin
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Slivky - Švestky 2022

26 Aug 2022, 09:23

Odrůda Diabola, má mít zvýšené množství cukrů. Dosti se o ní pokouší monilie.
IMG_6114.JPG
přasličák
Príspevky: 1595
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Slivky - Švestky 2022

27 Aug 2022, 07:47

Vyjímečně mám odlišný názor, než MUDr. Vysloužil. Spíše mám stejné zkušenosti, jako Jožo ZA. Praskání plodů slivoní, ale i révy, se u mne dostavuje u stromů s nevyrovnanou závlahou. Tomu se snažím předcházet tím, že kde mám možnost, v době sucha občas zavlažím. Před týdnem u nás spadlo 75 mm srážek. Na zahradě u domu, kde odrůdu Topteste zavlažuji, plody nepopraskaly. A to jsou letos nadprůměrně velké a dozrávají. V extenzivní nezavlažované výsadbě dozrávající odrůdy praskajíí. / Včetně nově vysazených Franzi a Šampionky./ Pozdní odrůdy, jako Gabrovská, Elena a Presenta nepraská. Naopak souhlasím s tvrzením, že je velký rozdíl v odrůdách. Nejvíce praská Lipnická. Ale ta je zralá a může jít ihned do sudu. Mimochodem. Lipnickou jsme celkem pohanili. Je opravdu velice drobounká. Má spoustu dalších necností. Ale letos ta chuť, aroma a cukernatost, prostě paráda. V současnosti je jediná, na které se přímo pasu.
Peb
Príspevky: 1976
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Slivky - Švestky 2022

30 Aug 2022, 21:47

Lekvár z toptaste hotový ..je to paráda ..aj keď slivky po daždi dostali zabrať ..veľa padlo ale veľa dobrých ešte ostalo ..kotol 60 l ostalo asi 15 l
Obrázok

Obrázok

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Jirka61

IP:  10.15

Slivky - Švestky 2022

31 Aug 2022, 19:47

Tak to je dobrá rozcvička. Důležitá je pořádná vařečka co se dobře drží. A fyzička, samozřejmě. J.
Peb
Príspevky: 1976
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Slivky - Švestky 2022

31 Aug 2022, 22:01

Varešku som si podomácky zlepil dokopy , ..chcel som aby vydrzala a bola pevná .. prvú várku zatiaľ vydržala, ..je to kúpený helbik z Motyky a zakratena kotlova varecha . Dobre sa s tým miešalo..

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Jirka61

IP:  10.15

Slivky - Švestky 2022

31 Aug 2022, 23:02

Peb, to ušetří spoustu dřiny, J. 👍
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Slivky - Švestky 2022

01 Sep 2022, 00:06

K prasklinám na plodoch ovocia.
Tiež ako p. Vyslouzil som doteraz myslel, že ide o osmotický tlak, ktorý vznikne pri daždi a priamom dopade kvapiek na plod ovocia. Tak nam to bolo prezentované na gymnáziu, že vplyv vlhkej pôdy a následne prasknutia je mýtus... .
No pravdu máju obe strany. Praskliny vnikaju aj ako dôsledok prijímania vody cez povrch ovocného plodu, aj ako dôsledok príjmu vody korenmi.

Pripájam zdroj: http://www.agroporadenstvo.sk/rastlinna ... ticle=2423
Prílohy
text.JPG
text.JPG (29.08 KiB) 966 zobrazení
michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

Slivky - Švestky 2022

01 Sep 2022, 03:05

zdravím všetkých z Gemera (BB kraj-JV) cca 400 m n. m., mierny svah orientovaný na Z,
akú skúsenosť máte tento rok s dozrievaním neskorších odrôd sliviek? - konkrétnejšie Domáca veľkoplodá a Jojo - tieto dva druhy mám v záhrade, cca 15-20-ročné stromy, Jojo o čosi mladšie...
u mňa sa Domáce veľkoplodé vyfarbovali na prelome júla a augusta a v polke augusta prvé červivé plody mäkli a opadávali na zem, okolo 20-25. augusta som ich značnú časť obral na zaváranie, 26.8. už približne 5-10 kg nečervivých, sladučkých a voňavých plodov putovalo na lekvár, 30.8. som po výdatnom daždi dooberal posledné plody, keďže už dosť padali na zem...
Jojo tento rok pekne zaplodilo a plody dorástli do peknej veľkosti, čomu zrejme dopomohlo aj výdatné zavlažovanie, keďže u nás je extrémne suchý rok..
zaujímavé je, že Jojo má ešte dosť tvrdé plody, i keď vyfarbovať sa začali súčasne s Domácou veľkoplodou... iba sem-tam má už mäkšie plody a 30.8 som urobil prebierku - cca 20 kg - na zavaránie...
pritom sa uvádza, že Jojo dozrieva niekoľko dní pred Domácou veľkoplodou..., u mňa je to teda tak nejako naopak :)
ďakujem za vaše postrehy,
Michal
M.H
Príspevky: 1809
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Slivky - Švestky 2022

01 Sep 2022, 17:58

Setřepal jsem před týdnem asi polovinu Čačanské Lapotice, málo sladké, málo šťávy, jen sem tam plod průměřný k jídlu ty jsem postupně vytřídil asi 10kg a zbytek naplnil půl malé bečky, čekal jsem na ty další Lapotice že budou lepší a teď přestaly zrát úplně, nepadají, drží jak přibité, dužina tužší, moučnatá, suchá, bez cukru, asi jako nějaké plané švestky. :?

Navazující Valjevka pomalu měkne, zatím jsou tuhé ještě křupavé, kyselé a třetina už je scvrklých + monilia denně odstraňuju.

A jak to vypadá tak dotřetice ani Durancie (údajné Durancie) letos úrodu nezachrání, polovina během posledního týdne už scvrkla. Byl tu názor že to způsobuje tlak monilie a stačí fungicid, tak jsem dva stromy těchto Durancií postříkal důkladně Prolectusem, nepomohlo. Takže ze švestek letos asi nebude opět nic, už vážně netuším kde je chyba? Na povidla jsem se taky těšil, vloni ani předloni to nevyšlo ze stejného důvodu = nedozrávání, málo cukru, předčasné scvrkávání....

Ještě mě napadla šarka, ale jsou to odrůdy údajně tolerantní, na listech zatím nic není, úplně čisté. Šarka se objevila nově jen na broskvoních, do té doby nebyla.

Máte někdo něco podobného se švestkama?
Prílohy
Čač. Lapotica nedozrává?
Čač. Lapotica nedozrává?
Valjevka
Valjevka
Valjevka - nedozrává scvrkává
Valjevka - nedozrává scvrkává
,,odlučitelné Durancie" nedozrává a scvrkává
,,odlučitelné Durancie" nedozrává a scvrkává
Napísať odpoveď