Slivky - Švestky 2022

peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Slivky - Švestky 2022

11 Aug 2022, 18:49

V týchto dňoch dozrievajú prvé Afasky. Sú veľmi sladké a veľmi šťavnaté. Niektoré plody držia na kôstke. Táto odroda je možno krížencom ázijských sliviek. Niektoré plody majú tento rok líčko na slnečnej strane.
Avalon postupne mení farbu z ružovej na tmavo fialovú. Zrelý ešte ale nie je.
Prílohy
Afaska
Afaska
Avalon
Avalon
ariadna30
Príspevky: 2887
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Slivky - Švestky 2022

11 Aug 2022, 19:04

Chcela som sfotit ringloty zelene, ale som ich zjedla😀 Kazdopadne chcem povedat ze vsetky ovocia v zahrade su super ale ringlotam sa nic nevyrovna. Je to jedine ovocie na ktore ma bavi cely rok cakat lebo viem ze bude uuuzasne.
Tesne za nimi su hrusky wiliams a abate. Ale ringloty su pre mna top❤️
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Slivky - Švestky 2022

11 Aug 2022, 19:21

ariadna30 napísal:
11 Aug 2022, 19:04
Chcela som sfotit ringloty zelene, ale som ich zjedla😀 Kazdopadne chcem povedat ze vsetky ovocia v zahrade su super ale ringlotam sa nic nevyrovna. Je to jedine ovocie na ktore ma bavi cely rok cakat lebo viem ze bude uuuzasne.
Tesne za nimi su hrusky wiliams a abate. Ale ringloty su pre mna top❤️
Mám to presne rovnako. Do skupiny s ringlótami by som pridal aj slívy. Preto ich mám toľko, aby boli tak dlho sa dá: oullinská, zelená, althanova, Silvia, Diana, ontario, Afaska, Avalon, Viktória, opál, wazonova, broskyňová, latvijas dželtena, Excalibur? (a Techobuzická, ktorá snáď čiastočne chutí ako ringlóta).
Neregistrovaný

IP:  229.47

Slivky - Švestky 2022

11 Aug 2022, 19:39

Jen pro Vaši informaci. Broskyňová je polský název pro Malvazinku.
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Slivky - Švestky 2022

11 Aug 2022, 20:01

Názov "broskyňová" sa mi páči viac ako "malvazinka". :)
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2230
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Slivky - Švestky 2022

11 Aug 2022, 20:40

ariadna30 napísal:
11 Aug 2022, 19:04
Kazdopadne chcem povedat ze vsetky ovocia v zahrade su super ale ringlotam sa nic nevyrovna.
Přesně toto jsem si včera říkal - všechny možné slívy, renklódy, špendlíky, myrobalány - dobrý, ale .... pěkný zralý plod Zelené renklódy s tou typickou koncentrovanou chutí je, při vší úctě, strčí do kapsy.
Dotaz

IP:  168.235

Slivky - Švestky 2022

12 Aug 2022, 15:32

Tolik chvály na renklódy? Se ZR zrovna moc zkušeností nemám a loni těch pár přezrálých plodů od souseda za moc nestálo. Jakási žlutoplodá, co teď zraje, snad Oullinská, je sice chuťově velmi dobrá, pokud se trefí správně zralý plod. Jenže ten je většinou sežraný způlky od vos, nebo často plody dříve shnijí, než dozrají. Letos i v tomto suchu jsem zatím posbíral více shnilých, než sklidil. Proti obaleči jsem zasáhnul dle termínu na eagri. Nestejnoměrné dozrávaní a odlučitelnost od pecky radši nekomentuji. Možná za to trochu může šarka, i když se vady dužniny v podstatě nevyskytují. Na koláči či v knedlíku fajn, ale ostatní vlastnosti zkrátka tragické.
Vychvalovanou desertní Althanovu renklódu nemám, co se mi dostalo loni na ochutnávku, byla voňavá voda.
Loni všechno převálcovala darovaná miska mirabelek, krásně sladké, aromatické, nepotlučené, odlučitelné od pecky, málo hnijící.
Letos se už nemůžu dočkat první úrody Lepotice. Padané červivé plody byly celkem dobré, tak snad se zadaří.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Slivky - Švestky 2022

13 Aug 2022, 00:05

Mikeš13 napísal:
11 Aug 2022, 20:40
ariadna30 napísal:
11 Aug 2022, 19:04
Kazdopadne chcem povedat ze vsetky ovocia v zahrade su super ale ringlotam sa nic nevyrovna.
Přesně toto jsem si včera říkal - všechny možné slívy, renklódy, špendlíky, myrobalány - dobrý, ale .... pěkný zralý plod Zelené renklódy s tou typickou koncentrovanou chutí je, při vší úctě, strčí do kapsy.
Zrovna Špendlík žlutý je podle mě na stejné úrovni jako Zelená R., navíc intenzivně voní, ZR jen slabě. Pak hlavně Domácí švestky z nezašárkovaných stromů se dokáží ZR minimálně vyrovnat, možná i překonat, bohužel nezrají ve stejnou dobu, abych je porovnal, švestky jsou ale taky mnohem voňavější a vlastně i Gabrovská švestka je výborná. Dále Mirabelka Nancyská by měla být na podobné úrovni, jenže těch pár plodů co jsem 2x ochutnal bohužel nemělo tu správnou chuť, takže to nemůžu potvrdit z vlastní zkušenosti, protože mi stromek na podnoži ZR neplodí.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Slivky - Švestky 2022

13 Aug 2022, 00:56

A tady jsou fotky ZR:
ZR-1.png
ZR-3.png
ZR-4.png
ZR-5.png
ZR-6.png
ZR-7.png
ZR-8.png
ZR-9.png
ZR-10.png
ZR-11.png
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Slivky - Švestky 2022

13 Aug 2022, 06:11

Jaroslav - Pear Man napísal:
13 Aug 2022, 00:05
Zrovna Špendlík žlutý je podle mě na stejné úrovni jako Zelená R., navíc intenzivně voní, ZR jen slabě. Pak hlavně Domácí švestky z nezašárkovaných stromů se dokáží ZR minimálně vyrovnat, možná i překonat, bohužel nezrají ve stejnou dobu, abych je porovnal, švestky jsou ale taky mnohem voňavější a vlastně i Gabrovská švestka je výborná. Dále Mirabelka Nancyská by měla být na podobné úrovni, jenže těch pár plodů co jsem 2x ochutnal bohužel nemělo tu správnou chuť, takže to nemůžu potvrdit z vlastní zkušenosti, protože mi stromek na podnoži ZR neplodí.
No...dávať Mirabelku Nancyskú na jednu úroveň s Domácou/Bystrickou slivkou je dosť odvážne tvrdenie. Ale, samozrejme, proti gustu žiadny dišputát...😀 IH
Napísať odpoveď