Životnosť sliviek

Peb
Príspevky: 1926
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Životnosť sliviek

14 Máj 2022, 22:11

Koľko rokov má slivka prípadne aka najstaršia je ,ktora vám rodí na podpniku
1) st. Julien
2) myrobalan
3) Wangenheim
4) zelená ringlota

Najviac ma zaujíma najmä reálna životnosť a rodivost na podpniku myrobalan .aj keď myslim že to záleží asi od nastepenej odrody ,prípadne rezu zmladenia ,starostlivosti ..atď
BB kraj 465 mnm
larix
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Životnosť sliviek

14 Máj 2022, 23:00

Odpoveď na vašu otázku nepoznám a nejaké exaktné porovnanie by bolo určite zaujímavé aj pre mňa, ale tipujem, že životnosť sliviek na rôznych slivkových podpníkoch bude približne rovnaká, resp. rozdiel bude taký, že nemá zmysel to riešiť. Slivka na každom z uvedených podpníkov, na vhodnom stanovišti a s primeranou starostlivosťou vás dokáže prežiť. Okrem toho je dôležité aj to, ako danému podpníku vyhovujú konkrétne lokálne pôdnoekologické podmienky - na rôznych lokalitách bude poradie rôzne. Aké bude vo vašej záhrade vám dokáže povedať asi iba veľmi dlhoveký sused s množstvom sliviek na rôznych podpníkoch.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Peb
Príspevky: 1926
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Životnosť sliviek

15 Máj 2022, 05:43

larix napísal:
14 Máj 2022, 23:00
Odpoveď na vašu otázku nepoznám a nejaké exaktné porovnanie by bolo určite zaujímavé aj pre mňa, ale tipujem, že životnosť sliviek na rôznych slivkových podpníkoch bude približne rovnaká, resp. rozdiel bude taký, že nemá zmysel to riešiť. Slivka na každom z uvedených podpníkov, na vhodnom stanovišti a s primeranou starostlivosťou vás dokáže prežiť. Okrem toho je dôležité aj to, ako danému podpníku vyhovujú konkrétne lokálne pôdnoekologické podmienky - na rôznych lokalitách bude poradie rôzne. Aké bude vo vašej záhrade vám dokáže povedať asi iba veľmi dlhoveký sused s množstvom sliviek na rôznych podpníkoch.
Trochu som listoval na internete
.a niekde sa uvádza že slivka rodi spoľahlivo 15 rokov ,niekde 25 ..dočítal som sa ,že myrobalan ako taký sa doziva 90 aj 100 rokov .zrejme to bol vek rôznych podpnikov ..a má na to vpliv aj nastepena odroda ..ale pokým by človek obmienal drevo ..zmladzoval a strom by nezničilia nejaka choroba ..je možné že by mohol rodiť desiatky rokov ..
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Životnosť sliviek

15 Máj 2022, 09:47

Měli bychom rozlišit samotnou životnost stromu a jak dlouho je pěstitelsky a ekonomicky výhodné slivoň pěstovat.
Pravé švestky na myrobalánu jsou dlouhověké, viděl jsem stromy, které podle pamětníků překračovali lidský věk. Otázkou je, jak se do životnosti slivoně promítne infekce PPV
Švestkové sady firmy R. Jelínek ve Vizovicích - podle sdělení na exkurzi - obměňuje firma po 15 letech.
Napísať odpoveď