Slivky nerodia - možné príčiny

Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Slivky nerodia - možné príčiny

27 Apr 2022, 10:44

Veľmi dôležitá otázka.. Hoci som to naznačil v téme Rozkvétání švestek, durancií ,rád by som to nejak rozvinul ..pre niekoho je to úplne bežná vec že slivky mu zarodia kazdy rok bez problémov ,no niektorí sa s tým pasujú veľmi dlho..všimol som si na záhrade že niektoré slivky majú piestiky v kvete úplne čierne ,na niektorých stromoch je to aj 90 percent na iných takmer nič hoci sú v radovej výsadbe vedľa seba a žiadne veľké mrazy počas kvetu a pukov neboli ..veľa krát ,ak položí niekto vo fóre otázku prečo mu nerodia slivky aj keď kvitnú dostane odpoveď že je to piliarka, chýba opelovac, kvety zmrzli ..ale ak je chyba niekde inde už dávno pred tým,každá ďalšia snaha je zbytočná ..

Prikladám fotky na jednej piestik zdravý zelený ,na druhej čierny ..

Jedna z možných príčin je ako bolo spomenuté ,sú marcové mrazy okolo -8..9 st čo nemôžem úplne vylúčiť ..

Napadli mi ešte tieto možné príčiny

1) monilioza

2) nedostatočná výživa , strom nedokázal dobre vyvinut plody ,lebo mu chýba nejaky prvok v pôde -..doplnal som síce hnojenie ,ale iba na jeseň a tento
rok nejaké minerály ale to nemuselo byť ešte účinné ..

3) mráz , možnosť že niektoré odrody sú menej citlivé napríklad lepotica, toptaste majú možno 95 % nasadu a zdravé piestiky ,pričom steanley je možno 95% čiernych piestikov ,tak isto haganta a Topstar majú dosť čiernych piestikov ale aj zdravé ..

Ak záhradkár vidí že stromy kvitnú ,nemá potrebu hľadať príčinu v piestikoch ..keď stromy ale odkvitnu ostane prekvapený a na príčinu už nemusí prísť ..a možno na ňu ani nepríde ..

Obrázok

Obrázok
BB kraj 465 mnm
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Slivky nerodia - možné príčiny

27 Apr 2022, 11:05

Peb, budem rád, ak spoľahlivo definujete príčinu. Mne toto pravidelne robil Toptaste, ktorý sa všeobecne považuje za spoľahlivú odrodu. Z 12-15 rokov, čo som ho pestoval, nemal normálnu úrodu ani raz. Pritom iné slivky rodia v priemere aspoň dvakrát z troch sezón. Ja som to uzavrel ako poškodenie mrazom ešte pred kvetom ale určite prichádzajú do úvahy aj problémy s výživou, keďže Toptaste bol na myrobaláne, ktorý nakoniec z veľkej časti odumrel. Na výživu by poukazoval aj následný prepad toho obmedzeného množstva malých pôdikov ktoré sa vyvinuli. Nebolo na nich žiadne viditeľné poškodenie, žiadne larvičky ani hrboľatý povrch. Len skrátka zožltli a odpadli. Osobne si nemyslím, že by to bola monilióza alebo iné hubové ochorenie, to by sa pravdepodobne v nejakej forme prejavovalo aj na iných častiach kvetu alebo celej rastliny.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Slivky nerodia - možné príčiny

27 Apr 2022, 12:12

larix napísal:
27 Apr 2022, 11:05
Peb, budem rád, ak spoľahlivo definujete príčinu. Mne toto pravidelne robil Toptaste, ktorý sa všeobecne považuje za spoľahlivú odrodu. Z 12-15 rokov, čo som ho pestoval, nemal normálnu úrodu ani raz. Pritom iné slivky rodia v priemere aspoň dvakrát z troch sezón. Ja som to uzavrel ako poškodenie mrazom ešte pred kvetom ale určite prichádzajú do úvahy aj problémy s výživou, keďže Toptaste bol na myrobaláne, ktorý nakoniec z veľkej časti odumrel. Na výživu by poukazoval aj následný prepad toho obmedzeného množstva malých pôdikov ktoré sa vyvinuli. Nebolo na nich žiadne viditeľné poškodenie, žiadne larvičky ani hrboľatý povrch. Len skrátka zožltli a odpadli. Osobne si nemyslím, že by to bola monilióza alebo iné hubové ochorenie, to by sa pravdepodobne v nejakej forme prejavovalo aj na iných častiach kvetu alebo celej rastliny.
Mne paradoxne zatiaľ toptaste ako tak rodil ..všimol som si ináč že ,po výsadbe keď stromy majú korene ešte v dobrej zemi tak strom má chuť rodiť a nasadzovať kvety ..tiez vidím veľký prepad plodov vo výžive ..stromy dostali svoje a som zvedavý či to pomôže ...zaskočili ma najmä ale čierne piestiky ..mrazy v marci boli v prvej polovici možno do -8 ale človeku sa nechce veriť že by to mohlo mať vpliv na kvety ktorych puky ešte poriadne nenavierali ..netuším ,či by strom takto mohol regulovať nasadu aj pri nedostatočnej výžive ..
BB kraj 465 mnm
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Slivky nerodia - možné príčiny

27 Apr 2022, 19:59

Dnes som zistil, že mám presne to isté na čerešni (Burlat).
Kvety sa začali otvárať pred dvoma dňami, naposledy mrzlo pred piatimi. Minimálna teplota v marci bola -11°C, v apríli -6°C, pričom od začiatku mesiaca mrzlo zatiaľ 16-krát (do konca mesiaca asi ešte 2-krát bude).
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Slivky nerodia - možné príčiny

27 Apr 2022, 20:35

Každý rok toto pozoruju na třešních.
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Slivky nerodia - možné príčiny

27 Apr 2022, 21:20

Všimol som si a dufam dobre že čerešne aj broskyne by mali byť asi v poriadku ..ono prvý dojem je že mráz ..ale nemrzlo v čase zavretých pukov bolo možno Max -2.9 ..ale to Stanley este mal len malé puky sotva navrete ..ťažko je si to vysvetliť ale o rok skúsim Signum aj pred kvetom aj po ..dokonca som pozoroval veľa krát SHMÚ v nižších polohách o 1..2 st menej ako u mňa ..ak je to vôbec Stanley a nie nejaká zámena ..keď všetkým tak dobre rodí a u mňa najviac čiernych piestikov .
BB kraj 465 mnm
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Slivky nerodia - možné príčiny

27 Apr 2022, 22:08

EL Edgar napísal:
27 Apr 2022, 18:35
Peb napísal:
27 Apr 2022, 12:12
...zaskočili ma najmä ale čierne piestiky ..mrazy v marci boli v prvej polovici možno do -8 ale človeku sa nechce veriť že by to mohlo mať vpliv na kvety ktorych puky ešte poriadne nenavierali ..netuším ,či by strom takto mohol regulovať nasadu aj pri nedostatočnej výžive ..
Tento problém som na niektorých slivkách zachytil aj ja.
Nemyslím si že je to "predčasná" samoregulácia nadmernej násady, alebo dôsledok zlej výživy.
Ani ten mráz mi nepripadá ako nespochybniteľné vysvetlenie... :?
Mrazové poškodenie je podľa mňa predsa len tým najpravdepodobnejším vysvetlením. A najskôr išlo o neskoršie mrazy - teda aprílové v čase vývoja kvetov (tie ale nemuseli byť už celkom otvorené), a nie marcové mrazy v čase ešte úplne zavretých zelených pukov. Je možné, že úlohu v takom prípade zohráva nielen samotná absolútna hodnota v °C, ale najmä diferencia medzi dennou a nočnou teplotou, prípadne rýchlosť jej poklesu, možno aj prúdenie vzduchu. A zrejme aj individuálna odrodová odolnosť resp. citlivosť na mráz. Rozdiely v miere poškodenia medzi jednotlivými odrodami však môžu byť spôsobené aj rozličným 'tajmingom' ich kvitnutia - kvety resp. kvetné puky v určitej konkrétnej fáze vývoja môžu byť k mrazu citlivejšie než kvety vo vývojovej fáze skoršej či neskoršej. V prílohe je článok v angličtine o mrazovom poškodení kvetov kôstkovín, na fotkách pekne vidno intaktný aj mrazom poškodený piestik (ide o kvet čerešne).

Screenshot_20220427-214619_Chrome.jpg
Screenshot_20220427-214633_Chrome.jpg
Screenshot_20220427-214655_Chrome.jpg
Screenshot_20220427-214704_Chrome.jpg



Mrazové poškodenie kvetov jabloní sa prejaví trochu inak - viď ďalšie fotky. Niekedy je mrazom zničený len tzv. kráľovský kvet v centre ružice, ktorý sa rozvíja o niečo skôr než 'bočné' kvety. IH

Screenshot_20220427-214855_Chrome.jpg
Screenshot_20220427-214902_Chrome.jpg
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 27 Apr 2022, 23:01, upravené celkom 1 krát.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Slivky nerodia - možné príčiny

27 Apr 2022, 23:00

Takže predsa len mráz, s ktorým nič nenarobíme.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Slivky nerodia - možné príčiny

28 Apr 2022, 13:55

Zvláštne je že čerešne aj skore odrody mrazy pomerne zvládli a sú citlivejšie ako slivky ..takisto toptaste kvitnuci o par dní skôr zvládol lepšie mráz ako ten Stanley..skúsim počkať na to hnojenie ..možno boli stromy oslabené ..

Obrázok

Keď sme už pri tých odolnejsich odrodách v kvete ..viete mi prosim poradiť nejaké slivky odolnejšie ..
Prešiel som fóra kde chvália celkom wangenheim ktorý ale časom môže rodiť malé plody horšie oddelitelne od kôstky ..podľa kvetov najlepšie vyzerajú asi Hanita,Katinka,toptaste a lepotica ..objednal som ešte Calypso ..ak viete náhodou o dobrej odrode ktorá znesie lepšie jarné mraziky budem vďačný
.
BB kraj 465 mnm
Dotaz

IP:  131.184

Slivky nerodia - možné príčiny

28 Apr 2022, 14:32

Starý strom Wangenheimovy sice plody zdrobňuje, ale dužnina se od pecky odděluje dobře i v horších letech, narozdíl od takové ryngle Oullinské. Máte tip, kde sehnat nový stromek Wangenheimovy a ne na myrobylánu?
Takový Opál, odděluje se dužnina od pecky slušně?
Napísať odpoveď