Rozkvétání švestek, durancií

Peb
Príspevky: 1935
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Rozkvétání švestek, durancií

26 Apr 2022, 22:33

M.H napísal:
26 Apr 2022, 20:29
Peb napísal:
26 Apr 2022, 19:38
Akurát som bol v záhrade a všimol som si jednu vec ..mám asi 25 sliviek a všetky sú zakvitnute..čo ma ale zaráža je že piestiky vnútri kvetu sú niekde čierne dokonca mám vedľa seba slivky steanley a toptaste a toptaste má takmer 100 percent plných zdravých plodikov a steanley takmer 100 percent čiernych ..hoci sú vedľa seba ..napadli má dve veci mráz a monilioza paradoxne ak by sa jednalo o mráz steanley kvitol ešte o pár dní neskôr ako toptaste čiže skôr by mal zamrznut toptaste ..neviete aká by mohla byť príčina ..všimol som si že najviac ma Stanley, Topstar,haganta ..taká Hanita a toptaste sú celkom ok
Mám to stejné. Čačanská lapotica má zelené plůdky, a vedle zelená ryngle 100% černé a višeň ujfehertoifurtos ještě nerozkvetla celá, ale odhad 80% černoty. :(

Jde o silné mrazy v poupatech / pupenech daleko před květem. Meruňky se tradičně vysypou, ale slivky, třešně, višně takto rozkvetou. Jaké mrazy Tmin jste měli v březnu marci? U mě -10 až -12°C a to už jsem věděl dopředu že je po všem, i když mnozí se nechali ukolébat tím že stromy ještě nekvetou a tak jsou chráněné - a není to tak.
Ďakujem za reakciu .. mrazy v marci boli možno tak -8 az -9mozno v prvej polovici ..človeku sa až nechce veriť že by bolo príčinou práve tieto mrazy ..ale ak z toho nič nebude haganta , Topstar a steanley pôjdu von a budem musieť dať niečo spoľahlivejšie
BB kraj 465 mnm
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Rozkvétání švestek, durancií

27 Apr 2022, 05:41

Já tedy nemám spolehlivější švestku jak Stanley, ta plodí bohatě každý rok.
Možná to jen moc pozorujete, čas ukáže.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání švestek, durancií

27 Apr 2022, 09:14

Peb napísal:
26 Apr 2022, 22:33
...ale ak z toho nič nebude Haganta, Topstar a Stanley pôjdu von a budem musieť dať niečo spoľahlivejšie...
Mnohí možno nebudú súhlasiť, ale osobne nepoznám spoľahlivejšiu odrodu slivky ako je Stanley. Nevravím 'najlepšiu' - ten termín 'najspoľahlivejšiu' myslím komplexne. IH
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání švestek, durancií

27 Apr 2022, 10:04

Spolehlivá možná je, ale v podunajské nížině kde nejsou tak silné mrazy, a u kyjova to samé - vinohradnícká teplá oblast. Podle té fotky jsou to malé plůdky které nevymrzly teď ale daleko dříve. Některé odrůdy nesnesou silný mráz do poupat. Kolikrát vám v teplých oblastech umrznou třešně ještě v poupatech? U mě na nechráněném místě je to skoro každý rok, třešně rozkvetou a bývají černé, letos to mám na maďarské višni, bohatě kvete a zase černé, hraniční teplota pro březen / marec cca -9°C v korunách stromů, kdy se poškozují první citlivější peckoviny, třeba i jinak velmi odolné odrůdy. Vyloučit jiný vliv nemůžu, ale u mě je to jednoznačně silný mráz tzv vyzařovací při suchém severovýchodním - sibiřském proudění.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání švestek, durancií

27 Apr 2022, 13:12

M.H napísal:
27 Apr 2022, 10:04
Spolehlivá možná je, ale v podunajské nížině kde nejsou tak silné mrazy, a u kyjova to samé - vinohradnícká teplá oblast. Podle té fotky jsou to malé plůdky které nevymrzly teď ale daleko dříve. Některé odrůdy nesnesou silný mráz do poupat. Kolikrát vám v teplých oblastech umrznou třešně ještě v poupatech? U mě na nechráněném místě je to skoro každý rok, třešně rozkvetou a bývají černé, letos to mám na maďarské višni, bohatě kvete a zase černé, hraniční teplota pro březen / marec cca -9°C v korunách stromů, kdy se poškozují první citlivější peckoviny, třeba i jinak velmi odolné odrůdy. Vyloučit jiný vliv nemůžu, ale u mě je to jednoznačně silný mráz tzv vyzařovací při suchém severovýchodním - sibiřském proudění.
Stanley spolu s lepoticí patří k nejspolehlivějším slivoním i u mě, třebaže jejich chuť je díky chladnějšímu počasí sotva průměrná a zaostává za odrůdami jako Opál, Hanita, Calypso, Těchjobuzická, aj. Ovšem, plodnost, velikost a míra tolerance k PPV je u těchto dvou na výši.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rozkvétání švestek, durancií

27 Apr 2022, 23:16

Haroma bude o pár dní kvitnúť. Škoda tých predpovedaných májových mrazov.

20220427_180351.jpg


Púčiky na vrúbli Hanity (kopulácia zo stromu na strom) sa už začínajú nalievať.

20220427_174428.jpg
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání švestek, durancií

01 Máj 2022, 07:50

Tak konečně i u nás bylo pár pěkných slunečných a teplých dnů, kdy vyletěly včely. V Krnově v současnosti skoro vše kvete, mimo jabloní, které začínají. Každoročně kvetoucí stromy pohladí u srdce a projeví se i jejich estetická hodnota. U většiny odrůd slivoní je letos abnormální květní násada. Takže řeším dilema, mám li vůbec řešit pilatku. Provedla by mi aspoň probírku, jinak hrozí polámaní větví. Obzváště pěkné jsou rozkvetlé odrůdy broskvoní s miskovitými květy. Letos tu kvetou už dva týdny.
Prílohy
7. Slivoně v plném květu..JPG
7.  Abnormální květní násada na Toptaste..JPG
6. Velká květní násada na slivoni..JPG
1. Toptaste v květu..JPG
1b. Abnormální květní násada na Toptaste..JPG
5. Synfonia v květu..JPG
4. Caterine v květu..JPG
3. Saturn v květu..JPG
andre.marek
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rozkvétání švestek, durancií

01 Máj 2022, 08:24

U nás takto:
Obrázok

Bohužel, toto původně byla meruňka, která umřela a tohle je vypěstováno z podnože. Byl to takový pokus, co z toho bude, pěkně to rostlo a výsledek nic moc (nevím co to bylo za podnož, nesázel jsem já). Plody malé, špatně dozrávající, hodně opadávají, ale jsou sladké, tak aspoň něco do bečky snad bude.
Na příští rok nachystám rouby a pokusím se přeroubovat v květu, za kůru. Letos jsem nebyl připraven.

Letos mi poprvé kvete broskvoň FM III a také kvete abnormálně dlouho.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání švestek, durancií

01 Máj 2022, 13:05

přasličák napísal:
01 Máj 2022, 07:50
Tak konečně i u nás bylo pár pěkných slunečných a teplých dnů, kdy vyletěly včely. V Krnově v současnosti skoro vše kvete, mimo jabloní, které začínají. Každoročně kvetoucí stromy pohladí u srdce a projeví se i jejich estetická hodnota. U většiny odrůd slivoní je letos abnormální květní násada. Takže řeším dilema, mám li vůbec řešit pilatku. Provedla by mi aspoň probírku, jinak hrozí polámaní větví. Obzváště pěkné jsou rozkvetlé odrůdy broskvoní s miskovitými květy. Letos tu kvetou už dva týdny.
Uvažuju podobně. Předloni byla obrovská násada slivoní a nějaké větve se polámaly. Loni byla úroda sotva čtvrtinová, nynější násada se opět podobá té předloňské.
O smysluplnosti zásahu proti pilatce přemýšlím dlouho. Mám kolem sebe - v okolních zahradách a kolem polních cest - stromy, které proti pilatce nikdo neošetřuje a úrody se oproti stříkaným stromům moc neliší. Za důležitější považuji kvalitní půdu a dostatek živin. Když je živin málo, stromy kvetou bohatě, ale plodů si ponechají málo. Lidé si myslí, že je na vině špatné opylení nebo pilatka.
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání švestek, durancií

28 Okt 2022, 19:37

Ivan Hlavatý napísal:
07 Jún 2020, 20:10
... Zapestovať 'vidláka' alebo praslen je hrubou chybou, hroziacou následnými fatálnymi komplikáciami. (Pravda, občas niekto takéhoto mrzáčika zdedí alebo získa kúpou záhrady, potom nezostáva než sa s tým trápiť). IH
Jezdím kolem jedné třešně "vidláka". Při bouřce nedopadla dobře. Možná by to ještě šlo nějak opravit (?).
Prílohy
Vidlák.jpg
Vidlák.jpg (74.61 KiB) 1240 zobrazení
Vidlák2.jpg
Napísať odpoveď