Rozkvétání švestek, durancií

smire
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Rozkvétání švestek, durancií

19 Apr 2020, 07:50

Všimol som si na fotke kvetov slivky od Mimma, že na kvetoch chýbu lupienky. Ja som na jeseň 2019 zasadil Čačanskú Lepoticu na myrobaláne a rozkvitlo mi na nej pár kvetov. Kvety ale skoro nemajú kvetné lupienky. Je to u slivky normálne?
cacanska lepotica2.JPG
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání švestek, durancií

19 Apr 2020, 09:25

Normální to není. U Vás to ale spíš vypadá, že okvětní lístky tam byly a (možná předčasně) opadaly. Ostatně jeden tam ještě je.
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání švestek, durancií

19 Apr 2020, 09:36

Já je tedy mám na zemi. Myslím tím korunní lístky. Po rychlém opylení rychle opadají a zbyde jenom kalich. Asi jste je tam měl taky. Hlavně, aby se vytvořily plůdky.
Prílohy
korunni listky.jpg
smire
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Rozkvétání švestek, durancií

19 Apr 2020, 09:46

Neopadli mi, odsledoval som si to, zelené puky sa otvorili, ale okvetný biely lupeň bol len sem tam. Je to len na jeseň zasadený strom, čudujem sa, že vôbec vytvoril nejaké kvety. Rozmýšľal som, či to nespôsobili aj tie mrazy čo tu bývali a tie puky viackrát primrzli. Teraz každopádne kvety a plody nie sú pre mňa podstatné, potrebujem zapestovať v prvom rade korunu.
cacanska lepotica.jpg
Naposledy upravil/-a smire v 19 Apr 2020, 13:08, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Rozkvétání švestek, durancií

19 Apr 2020, 10:23

Ano, mohly to být mrazy. Když poškodí květní pupeny, květy jsou pak velmi "ošklivé". Někdy mají třeba jen miniaturní pokřivené okvětní lístky. U nás, v mrazové dolince, s tím mám bohaté zkušenosti. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání švestek, durancií

19 Apr 2020, 10:32

Máte pravdu, že na podzim zasazenému stromku není třeba se starat o květy. Jedině snad tím, že je odstraníme.
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Rozkvétání švestek, durancií

19 Apr 2020, 11:23

Podobná skúsenosť na prvých kvetoch Toptaste.Súkvetie štyroch kvetov, dva sú ok a dva sú bez lupienkov.Neopadli-neboli.
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání švestek, durancií

19 Apr 2020, 16:26

Konečně jsem to pochopil. Všiml jsem si totiž, že mi z hrušně leze kdouloňový výmladek (dula), na kterém je spousta poupat. Ten výmladek leží prakticky úplně na zemi. Rozvíjející se květy, které určitě omrzly přízemními mrazíky, jsou nedokonalé a chybí jim občas korunní lísteček.
Prílohy
KDOULONOVY VYMLADEK.jpg
KDOULONOVY VYMLADEK.jpg (110.44 KiB) 3277 zobrazení
Adam

IP:  27.95

Rozkvétání švestek, durancií

05 Jún 2020, 16:46

Páni, pestujem doma viac stromov sliviek, boli to Duranzie vykopané v prírode, tipujem približne rok 1985 a na ne boli vrúbľované vraj ,,v tej dobe" odolnejšie Bystrické slivky", také info som dostal od rodiny, na jar úradoval u nás neskorý mráz a skoro nik nemá slivky, no na našich ,,starých" slivkách slivky nezamrzli, prípadne len v miernom množstve, pretože nachádzam primerané množstvo malých zelených plodov. Ako som už spomínal, slivky sú naštepené na Duranziách vykopaných v prírode, z času na čas sa pozabudlo na jeden výhon asi 3 metre vzdialený od poslednej slivky a už je vysoký okolo 2 metrov, napadlo ma ho začať trochu udržiavať, keďže nik sa oň nezaujímal, tento výhon sa rozdeľuje na dva konkurenčné konáre z ktorých na každom konári je už vytvorená akási korunka, keď budem môcť, pridám aj fotografiu. Chcel by som poradiť, ako najlepšie využiť túto mladú slivku, jeden z dvoch konkurenčných výhonov zrejme odstrániť a rád by som na túto Duranziu niečo navrúbľoval.
S čím máte najlepšie skúsenosti vo svojich záhradách, čo by bola pre mňa najlepšia voľba a s akou odrodou si možno špecificky Duranzia veľmi dobre rozumie, ak je niečo také?
430 m.n.m., okolie Žiliny
Prajem pekný deň
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání švestek, durancií

05 Jún 2020, 17:16

Adam napísal:
05 Jún 2020, 16:46
Páni, pestujem doma viac stromov sliviek, boli to Duranzie vykopané v prírode, tipujem približne rok 1985 a na ne boli vrúbľované vraj ,,v tej dobe" odolnejšie Bystrické slivky", také info som dostal od rodiny, na jar úradoval u nás neskorý mráz a skoro nik nemá slivky, no na našich ,,starých" slivkách slivky nezamrzli, prípadne len v miernom množstve, pretože nachádzam primerané množstvo malých zelených plodov. Ako som už spomínal, slivky sú naštepené na Duranziách vykopaných v prírode, z času na čas sa pozabudlo na jeden výhon asi 3 metre vzdialený od poslednej slivky a už je vysoký okolo 2 metrov, napadlo ma ho začať trochu udržiavať, keďže nik sa oň nezaujímal, tento výhon sa rozdeľuje na dva konkurenčné konáre z ktorých na každom konári je už vytvorená akási korunka, keď budem môcť, pridám aj fotografiu. Chcel by som poradiť, ako najlepšie využiť túto mladú slivku, jeden z dvoch konkurenčných výhonov zrejme odstrániť a rád by som na túto Duranziu niečo navrúbľoval.
S čím máte najlepšie skúsenosti vo svojich záhradách, čo by bola pre mňa najlepšia voľba a s akou odrodou si možno špecificky Duranzia veľmi dobre rozumie, ak je niečo také?
430 m.n.m., okolie Žiliny
Prajem pekný deň
Čo sa týka rezu - chcelo by to fotku.
Čo sa týka naštepenia - afinita akejkoľvek slivky na Duranzii bude bezproblémová.
K výberu odrody: ak tam máte Bystrické a prosperujú, tak všetko ostatné bude len 'druhá liga'. Záleží najmä na tom, či chcete slivky na konzum, alebo na pálenie. Výborná skorá konzumná odroda je Čačanská raná (veľké a chutné plody). Tiež Katinka je kvalitná skorá odroda, plody sú skôr menšie. Napokon - prečo nenechať ten stromček len ako Duranziu, ak by Ste teda uvažovali nad pálením. K tomuto účelu je Duranzia absolútna TOP voľba (spolu s Bystrickou). Plody Duranzie ale nie sú oddeliteľné od kôstky, na konzum preto nie je ideálna. IH
Napísať odpoveď