Rozkvétání švestek, durancií

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání švestek, durancií

28 Okt 2022, 21:26

Mimmo napísal:
28 Okt 2022, 19:37
...Jezdím kolem jedné třešně "vidláka". Při bouřce nedopadla dobře. Možná by to ještě šlo nějak opravit (?).
Určite by bolo predčasné ju 'odpísať'. Len by to chcelo tú zlomenú časť koruny odpíliť čo možno najšetrnejšie s ohľadom na tú zostávajúcu. Teda rez tesne pri kmeni, čo najostrejší a zatrieť trebárs latexom. Stále by to bol celkom pekný strom. IH
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání švestek, durancií

10 Jan 2023, 14:15

Ivan Hlavatý napísal:
28 Okt 2022, 21:26
Určite by bolo predčasné ju 'odpísať'. Len by to chcelo tú zlomenú časť koruny odpíliť čo možno najšetrnejšie s ohľadom na tú zostávajúcu. Teda rez tesne pri kmeni, čo najostrejší a zatrieť trebárs latexom. Stále by to bol celkom pekný strom. IH
Tak už ji nikdo neopraví. Je uřezaná až u země. Snad tam přijde mladý zdravý strom.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Rozkvétání švestek, durancií

30 Mar 2023, 14:25

Prešiel som cez víkend 26.3. svoje už rodiace slivkové stromy, konkrétne Stanley, Toptaste, Čač. Lepoticu a Čač. Rodnú. Chcel som podľa stavu pukov odhadnúť skorosť kvitnutia u týchto odrôd, lebo v tom nemám celkom jasno. Vyšlo mi to takto: Najskoršia je Stanley, objavil som na nej práve 1 púčik, ktorý už bol puknutý a rýsovala sa uňho už zelená špička. Žiadna iná odroda toto nemala. Tiež vidieť, že Stanley bude kvitnúť postupne, lebo okrem toho zeleného púčika je tak odhadom polka pukov vo fáze pohybu šupín a ďalšia odhadom polka je ešte bez pohybu, spia. Druhá najranejšia bude zrejme Čačanská rodná. Doslova všetky puky sú vo fáze pohybu šupín, už nič nespí. Celý strom vyraší asi naraz a bude to asi aj dosť skoro. Toptaste - asi polka pukov s pohybom šupín a tak polka bez pohybu. Určite tých pukov s pohybom šupín je menej ako u Čač. Rodnej. Všetky porovnávané stromy sú +- rovnako staré a aj objemy korún sú +- podobné. Na poslednom mieste Čač. Lepotica. Pukov s pohybom šupín mala subjektívne najmenej, menej ako Toptaste, viac pukov bolo ešte v kľude. Takže poradie kvitnutia by som videl : Stanley - Rodná - Toptaste - Lepotica. Ďalšie slivky čo mám zatiaľ nehodnotím, sú príliš mladé. Sedia závery z môjho pozorovania s Vašimi pozorovaniami? 🙂
Napísať odpoveď