Rozkvétání švestek, durancií

Adam

IP:  94.143

Rozkvétání švestek, durancií

06 Jún 2020, 16:51

Prikladám fotky slivky, na fotke vidieť tie dva konkurenčné základné výhony a každý z nich je rozkonárený, ako teda najlepšie rezať?
Slivky doma využívame na konzum, kompóty, občas lekvár a zvyšok do suda. Nie som zatiaľ pevne rozhodnutý či ju nechať ako Duranziu alebo preštepiť. Kedy obvykle takáto Duranzia začína rodiť?
Čo sa týka vrúbľovania dosť ma zaujala napr. odroda Hanita ale i iné.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání švestek, durancií

06 Jún 2020, 23:51

Durancie obvykle začíná plodit dost pozdě. Obzvlášť naštěpovaná na myrobalánu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání švestek, durancií

07 Jún 2020, 05:41

Adam napísal:
06 Jún 2020, 16:51
Prikladám fotky slivky, na fotke vidieť tie dva konkurenčné základné výhony a každý z nich je rozkonárený, ako teda najlepšie rezať?
Optimálne to už nebude, strom je zle zapestovaný (vidlica z dvoch kostrových konárov, ktoré sa potom vetvia príliš vysoko). V podstate sú 2 možnosti. Prvá: odstrániť jeden z dvoch kostr.konárov. Vznikla by veľká rezná rana, ktorej hojenie v prípade slivky môže byť problematické. Druhá: ponechať oba kostrové konáre tak ako sú, v korune oboch potom odstrániť po jednom konári (je ich tam príliš veľa). Konkrétne ktoré,to uvidíte najlepšie sám, z fotky to môže sklesľovať. Najlepšie tie, ktoré smerujú do stredu a križovali by sa.
Volil by som druhý variant, jeho rizikom je možnosť rozštiepenia v mieste vidlice v neskorších rokoch pri záťaži úrodou. Bude vhodné potom napevno zviazať k sebe oba kostrové konáre. IH
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Rozkvétání švestek, durancií

07 Jún 2020, 07:52

ja bych se toho řezu nebál, protože tohle se nakonec stejně rozčísne a rána pak bude 100x větší. Mám tu stromy durancií které jsem už koupil dospělé a takto zapěstované a dopadlo to tak. jedna půlka stromu i s metraky ovoce jedno ráno na zemi. zatřel sem to vodou reditelnou barvou a doranka roste dál, rána je čistá, nenapadená uz roky. Samozrejme se to nikdy nezatahne, takže bych radeji osetroval malou ránu nez velkou a rezal. Udelam fotku.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Rozkvétání švestek, durancií

07 Jún 2020, 09:25

foto
DSC_2293.JPG
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání švestek, durancií

07 Jún 2020, 09:36

Vlasatej napísal:
07 Jún 2020, 07:52
ja bych se toho řezu nebál, protože tohle se nakonec stejně rozčísne a rána pak bude 100x větší.
Tomu rozčesnutiu sa dá zabrániť, oba kostrové konáre sa dajú napevno zafixovať spolu - natrvalo. Samozrejme nie nejakým špagátikom. Tým sa zabráni akémukoľvek posunu konárov navzájom od seba a rozčesnutie nehrozí.
Samozrejme, možné je postupovať aj tak, že sa ponechá len jeden konár, tak ako som už uviedol.
Z môjho pohľadu by riziko rozčesnutia nebolo dôvodom voliť tento postup, keďže uvedené riziko je eliminovateľné. IH
(P.S.: Veľkosť rany treba posudzovať nielen podľa jej absolútneho priemeru v centimetroch, ale aj - a to predovšetkým - v relatívnom pomere jej priemeru k priemeru kmeňa. Niekedy sú 3 centimetre 'viac' než 10).
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání švestek, durancií

07 Jún 2020, 12:45

Myslím, že řešení je nabíledni. Koruna by se měla větvit až nad plotem, jinak budou větve prorůstat drátěnými oky. Metodou volby je tedy odstranění jedné půlky vidláku. A to pomineme skutečnost, že strom se dvěma kmeny moc hezky nevypadá,
Adam

IP:  94.143

Rozkvétání švestek, durancií

07 Jún 2020, 15:31

Z pohľadu začiatočníka by som sa asi najviac priklonil k odstráneniu jedného z tých dvoch hlavných konárov, ranu dôkladne zatrel a z tých takmer metrových konárov jeden úplne odstránil a ostatné nechal ako kostrové s výrazným zakrátením na vonkajší púčik?
Strom som pozeral a konáre sú veľmi podobné, ktorý z tých dvoch by ste navrhovali odstrániť a ako veľmi zakrátiť ,,kostrové" konáre budúcej korunky, ktoré majú teraz okolo 75 cm?
Ešte jeden dodatok, kedy u stromu tohto typu, ktorý voľne rastie zo zeme ako Duranzia možno ,,očakávať" prvú úrodu?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rozkvétání švestek, durancií

07 Jún 2020, 16:24

Ještě je tu možnost jednu větev oslabit Zahnovým řezem a dodatečně, po potřebném zesílení vybrané pokračující větve, ji odstranit.
Napísať odpoveď