Presadenie odkopku slivky s vrublom

kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Presadenie odkopku slivky s vrublom

09 Nov 2021, 17:41

Trochu so experimentoval a zopar vrublikov neznamej ale chutnej odrody som navrubloval do niekolko odkopkov, ktore rastli pod starou duranziou. Bolo to v predjari 2020. Dnes som ich chcel presadit na trvale stanovisko, ale asi z nich nebude nic, pretoze po vykopani som zistil, ze nemaju ziadne korenove vlasocnice, ale len jeden koren, ktorym boli spojene s materskou rastlinou. Trochu som to aj predpokladal. Velku sancu na prezitie im nedavam, ale aj tak som ich presadil - poruceno Panu Bohu.

Takze som sa poucil, ze to nie je dobre nechavat tak dlho bez presadenia (cca 20 mesiacov) Aky je spravny postup, aby sa mlada rastlina dobre ujala na trvalom stanovisti? Mal som ju presadit este v ten rok/jesen, kedy som ju navrubloval? Alebo ju zaroven s navrublovanim presadit niekde do "skolky" a z tych co sa ujmu potom na jesen zasadit na trvale stanovisko?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Presadenie odkopku slivky s vrublom

09 Nov 2021, 22:13

kvas napísal:
09 Nov 2021, 17:41
Trochu so experimentoval a zopar vrublikov neznamej ale chutnej odrody som navrubloval do niekolko odkopkov, ktore rastli pod starou duranziou. Bolo to v predjari 2020. Dnes som ich chcel presadit na trvale stanovisko, ale asi z nich nebude nic, pretoze po vykopani som zistil, ze nemaju ziadne korenove vlasocnice, ale len jeden koren, ktorym boli spojene s materskou rastlinou. Trochu som to aj predpokladal. Velku sancu na prezitie im nedavam, ale aj tak som ich presadil - poruceno Panu Bohu.

Takze som sa poucil, ze to nie je dobre nechavat tak dlho bez presadenia (cca 20 mesiacov) Aky je spravny postup, aby sa mlada rastlina dobre ujala na trvalom stanovisti? Mal som ju presadit este v ten rok/jesen, kedy som ju navrubloval? Alebo ju zaroven s navrublovanim presadit niekde do "skolky" a z tych co sa ujmu potom na jesen zasadit na trvale stanovisko?

U všech odkopků je problém, že někdy vyrůstají ze silného kořene a vlastní kořínky nemají. Přesadit ji v jinou dobu lepší výsledky nepřinese. Někdy pomůže, když ve vhodnou dobu - např. po ujmutí roubu - přesekneme ten silný kořen blíž kmeni. Ponechaný zbytek tak rychleji vytvoří kořínky.
I když zasadíte odkopek jen s kusem toho silného kořene, obvykle se ujme, i když ze začátku bude růst slabý.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Presadenie odkopku slivky s vrublom

09 Nov 2021, 23:23

Pomôcť môže aj hlbšie zasadenie oddeleného odkopku, pokojne aj meter hlboko tak, aby bola aspoň polovica v pôde a maximálne polovica nad povrchom pôdy.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď