Špendlík žltý / Belica

larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlík žltý / Belica

03 Aug 2022, 10:48

Začalo obdobie dozrievania niektorých skorších variet žltých Špendlíkov.
Pochváľte sa aktuálnym vývinom tohtoročnej úrody :-)

Môj strom z Uherského Ostrohu, ktorý som sadil na jar sa neujal. Korene boli už na pohľad suché a kôra na jednoročnom dreve vráskavá. Asi to bol nepredaný a nesprávne skladovaný výpestok z jesene. Približne pred mesiacom som z tohoto stromčeka vyrezal všetky očká (cca 15 kusov), z toho dve boli z miesta, kde bol ešte náznak nejakých živých pletív (žltá farba pod kôrou namiesto hnedej, zelená bohužiaľ už nie). Tieto som naočkoval klasicky T-rezom do podpníkov St.Julien - taký zúfalý experiment :-)
Špendlík žltý ale určite chcem vyskúšať. Na jeseň mám dohodnutý pravokorenný exemplár z myjavských kopaníc, možno skúsim opäť objednať z Uherského Ostrohu alebo z Moravského Veselého (paradoxne je to slovenská obec) a v marci prípadne poprosím niekoho z miestnych matadorov (hugovotr? :-) ) o vrúble. Za posledný rok som objavil niekoľko ďalších možných zdrojov, tak snáď sa niečo podarí...
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Špendlík žltý / Belica

03 Aug 2022, 12:40

Nemám bohužel více fotek, tak alespoň jedna z tohoto pondělí. Zhruba 75% plodů bylo na zemi a už kvasí v bečce. Jak je u špendlíku dobrým zvykem, spadený na zemi vydrží bez známek hniloby několik dní. Letos jsem se snažil během července více zalévat, bez zdroje vody to ale znamená max. 50l dvakrát do týdne. Pomohly i dva solidní deště za poslední týden, celkem 42mm. Chuti to jednoznačně prospělo, hořčinka z minulých let tam většinou není. Na rozdíl od zelené ryngle a Toptaste po vydatnych deštích nepraská.
S rouby není problém, ozvěte se.
Prílohy
_20220803_122947.JPG
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlík žltý / Belica

03 Aug 2022, 18:36

Pekná úroda, snáď sa niekedy tiež dočkám.

2x50l vody týždenne je myslím výrazná pomoc stromom trpiacim suchom, bez takejto podpory by to bolo určite horšie. Samozrejme, výdatný dážď je o niečom inom.

Ďakujem za reakciu, fotku a za ponuku vrúbľov, v marci sa v prípade potreby ozvem :thumbup:
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Špendlík žltý / Belica

12 Aug 2022, 19:22

Kámoš poslal dnes foto jeho slivky Belice už je obraná 150l kvasu bude slivovica.
1660323205864.jpg
1660323205909.jpg
1660323205801.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Špendlík žltý / Belica

19 Aug 2022, 06:40

Jeden všímavý zahrádkář z Opavy mne upozornil, že jeho soused má na zahradě starý strom Žlutého špendlíků. Přivezl i několik plodů. K mému překvapení to byl opravdu Žlutý špendlík. Pamatuji si tuto odrůdu z dětství. Maminka z ní dělala marmeládu, která nahrazovala u nás málo pěstované meruňky. Žlutý špendlík u nás běžně již neroste. To, co je u nás často nabízeno jako Žlutý špendlík, s touto odrůdou má společnou pouze barvu. Plody Žlutého špendlíku jsou vetší, než Švestka domácí, oválné. Pecka s charakteristickou ostrou špičkou. Dužnina sladce navinulá, velmi aromatická, mikdy ne suchá. Žlutý špendlík má být velmi vnímavý k šarce. Pán tvrdil, že příznaky šarky se na stromě neprojevují. Včera jsem se byl na místo podívat. Strom opravdu nejevil příznaky šarky. Stáří odhaduji více jak 60 let.Výška stromu 8 metrů. Zdravý, bez proschlých větví, plodný. Nebyl řezán, takže pouze velmi slabé přírustky na koncích větví. Nedalo mi to a odebral jsem alespoň z osluněné strany vlk a dnes pár Wavitu naočkuji.
Prílohy
1. Žlutý špendlík..JPG
2. Žlutý špendlík..JPG
3. Žlutý špendlík..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Špendlík žltý / Belica

19 Aug 2022, 07:47

přasličák napísal:
19 Aug 2022, 06:40
Jeden všímavý zahrádkář z Opavy mne upozornil, že jeho soused má na zahradě starý strom Žlutého špendlíků. Přivezl i několik plodů. K mému překvapení to byl opravdu Žlutý špendlík. Pamatuji si tuto odrůdu z dětství. Maminka z ní dělala marmeládu, která nahrazovala u nás málo pěstované meruňky. Žlutý špendlík u nás běžně již neroste. To, co je u nás často nabízeno jako Žlutý špendlík, s touto odrůdou má společnou pouze barvu. Plody Žlutého špendlíku jsou vetší, než Švestka domácí, oválné. Pecka s charakteristickou ostrou špičkou. Dužnina sladce navinulá, velmi aromatická, mikdy ne suchá. Žlutý špendlík má být velmi vnímavý k šarce. Pán tvrdil, že příznaky šarky se na stromě neprojevují. Včera jsem se byl na místo podívat. Strom opravdu nejevil příznaky šarky. Stáří odhaduji více jak 60 let.Výška stromu 8 metrů. Zdravý, bez proschlých větví, plodný. Nebyl řezán, takže pouze velmi slabé přírustky na koncích větví. Nedalo mi to a odebral jsem alespoň z osluněné strany vlk a dnes pár Wavitu naočkuji.
Krásne plody, krásne fotky. Každopádne je pozoruhodné, že ten starý strom nemá šarku (resp. jej viditeľné prejavy). Môže to byť vzácny genofondový zdroj. Rozumný počin s tým očkovaním, Mirku ! 👍😀 IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Špendlík žltý / Belica

19 Aug 2022, 20:49

U velmi starých slivoní s minimálními nebo žádnými novými přírustky se občas stává, že nejsou šarkou napadeny. Nejčastější přenašeči, mšice preferují mladé výhony. V okolí tohoto stromu bylo několik mladých, již plodících, stromků se stejnými plody. Buď to jsou kořenové výmladky, nebo semenáčky. Jeden z nich měl velmi silné příznaky šarky. Listí jako harlekýn.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlík žltý / Belica

19 Aug 2022, 21:10

Krásny mohutný strom a výborné fotky.

Zaujala ma táto poznámka:
přasličák napísal:
19 Aug 2022, 06:40
Plody Žlutého špendlíku jsou vetší, než Švestka domácí, oválné.
Väčšinou sa udáva menšia veľkosť plodov Špendlíka v porovnaní s Domácou. Väčšie plody mávajú skôr moderné žltoplodé odrody, ktoré ale nedosahujú špendlékové chuťové kvality.
O to zaujímavejší je tento strom, keďže to naoazj vyzerá na pravý Špendlík.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Špendlík žltý / Belica

20 Aug 2022, 10:17

larix napísal:
19 Aug 2022, 21:10
Krásny mohutný strom a výborné fotky.

Zaujala ma táto poznámka:
přasličák napísal:
19 Aug 2022, 06:40
Plody Žlutého špendlíku jsou vetší, než Švestka domácí, oválné.
Väčšinou sa udáva menšia veľkosť plodov Špendlíka v porovnaní s Domácou. Väčšie plody mávajú skôr moderné žltoplodé odrody, ktoré ale nedosahujú špendlékové chuťové kvality.
O to zaujímavejší je tento strom, keďže to naoazj vyzerá na pravý Špendlík.
Porovnávat velikost s Domácí švestkou není úplně nejlepší. Rozdíly ve velikosti jednotlivých klonů a z různých pěstitelských podmínek jsou velké. U nás byly vždycky Domácí švestky spíš menší, oproti pološvestkám jako Stanley nebo tzv. "bosenské" o dost. Tchán na Slovácku měl velkoplodé pravé švestky mnohem větší. Narouboval jsem je, ale jak zaplodily, byly stejně velké (malé) jako ty ostatní.
Nicméně souhlasím s názorem, že pravé špendlíky měly plody spíš menší, zejména na hodně zaplozených stromech.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Špendlík žltý / Belica

20 Aug 2022, 11:52

Já si taky pamatuji menší špendlíky, jeden strom byl zasazen v Doksech kolem roku 1980 do písčité půdy a zničila ho během 30 let šarka, tím pádem přestal plodit a prosychal - zkácen. Další v Turnově taky trpěl šarkou, strom byl mladší a asi na slabší podnoži (?) ale v lepší půdě, taky trpěl PPV, ale plodil hodně až dokonce, pokud neomrznul v květu, zkácel jsem ho kvůli udumření velké části kůry na kmeni a šarce.

Jenže nemám fotky, takže ukáži jak vypadaly přiložením screenů z internetu.:
Spendlik1.png
Zdroj: https://www.zahrada.cz/forum/slivone/my ... lka-348414
Spendlik2.png
Zdroj: https://hostetin.veronica.cz/sites/defa ... livoni.pdf
Spendlik3.png
Spendlik3.png (731.38 KiB) 1272 zobrazení
Zdroj: https://www.prodejstromku.cz/katalog/sp ... -polokmen/
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Napísať odpoveď