Špendlík žltý / Belica

larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

29 Jan 2022, 17:38

Pekný článok o Žltých špendlíkoch:

https://ondrejdovala.wordpress.com/2021 ... lik-zluty/
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  80.48

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

29 Jan 2022, 18:35

Z Uh. Brodu mi na dotaz odpověděli, že Špendlík budou na jaře mít na Zelené ryngli a na podzim i na Myrobalánu.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

29 Jan 2022, 19:50

V tom článku na který upozornil larix mě zaujalo zejména toto:
...V průběhu 90. let totiž začaly jeho stromy ve velkém trpět chorobami dřeva, popřípadě kůry a ve velkém odumíraly. Pravděpodobně to souvisí s vnímavostí této odrůdy na mikrohouby Monilia laxa, nebo Pseudomonas syringae. Jakou roli v tom všem hrála virová šarka není úplně jasné. Rozhodně ale neplatí to, co si hodně lidí myslí, že tato odrůda doplatila na citlivost vůči této virové nemoci. Problém bude asi složitější. Šarka nepochybně mohla snížit odolnost stromů tím, že snižuje asimilační výkon stromu, ale nevím snad o případu, že by byla primární příčinou úhynu celého stromu a to u žádné odrůdy....
A jak tak vzpomínám, dává mi to smysl. Po dědečkovi jsem zdědil jeden starý Špendlík. On ji sice nazýval Žlutou švestkou, slovo Špendlík níkdo v okolí neznal. A byla v hrozném stavu. Jak píše autor toho článku. Ale i tak do posledních let plodila. Nechal jsem ji důstojně dožít. Ale zůstal po ni odkopek. Přesadil jsem ho a už jako mladý plodil. Jenže velmi brzy začal chřadnout a nešlo ho zachránit. Příznaky a vzhled těch hnilob stejný jako u toho starého.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

30 Jan 2022, 11:53

vysloužil napísal:
29 Jan 2022, 15:49
přasličák napísal:
29 Jan 2022, 07:33
Tak toto je opravdu ten původní Žlutý špendlík. Jak podle fotografií, tak podle popisu. Škoda, že není k dispozici fotka pecky. Ta je tipicky špičatá až ostrá. A dodnes si vybavuji vynikající aromatickou chuť. Destilát musím být náramný. Uvidíme, co udělá šarka. Tu by byla cesta pro šlechtitele. Žlutý špendlík křížit s nějakou hypersensitivní odrůdou jako Jojo, Jolona, Jofela, Joganta a snad i Moni.
Jenže popis odrůdy a reklamní fotka nemusí být totéž, co prodaný stromek. Koupil jsem jeden z e-shopu - mají patrně stejný zdroj jako prodejna v Uh. Ostrohu. Ne pro sebe, nýbrž pro souseda, tak citlivou odrůdu k PPV bych si nevysadil. Ze špendlíku se vyklubala Tipala. Běžný zákazník to nepozná a je rád, že jeho špendlík má tak pěkně velké plody.
Áno, napověděl jste mi myslím, že máme taky Tipalu, i když jsem zahradníkům asi
3x vysvětlovala, že chci starý žlutý špendlík :(
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

30 Jan 2022, 11:55

Jsem si jistá, že šarka na nich byla, protože byly víc fialové, než žluté, zdeformované plody. Jestli je ale postupně zabíjela monilia, to netuším, klidně možné.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

30 Jan 2022, 19:35

larix napísal:
29 Jan 2022, 17:38
Pekný článok o Žltých špendlíkoch:

https://ondrejdovala.wordpress.com/2021 ... lik-zluty/
Moc pěkný článek. Autorovy názory by se na zdejším fóru dobře vyjímaly.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

23 Feb 2022, 01:20

vysloužil napísal:
29 Jan 2022, 15:49
Koupil jsem jeden z e-shopu - mají patrně stejný zdroj jako prodejna v Uh. Ostrohu. ... Ze špendlíku se vyklubala Tipala.
Môžete prosím (prípadne aj do súkromnej správy) napísať na akom podpníku ste Špendlík kúpili a o ktorý e-shop išlo? Neboli to Malenovice (Arbia)? A prečo si myslíte, že majú rovnaký zdroj ako Uherský Ostroh?
hugovotr napísal:
28 Jan 2022, 19:48
Mám Žlutý špendlík z Bojkovic i Ostrohu.
Máte Špendlík z Ostrohu na myrobaláne alebo ringlote?



Kladiem si totiž otázku, či pôvod stromov v Ostrohu nie je z dvoch zdrojov - jeden na myrobaláne a druhý na ringlote, pričom jeden z nich je pravý Špendlík a druhý Tipala. Detektívna práca...
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

23 Feb 2022, 06:00

Já osobně z Ostrohu už nic nekoupím. Jsou drazí a zboží neodpovídá ceně. Co chtít asi po stromku,když cestuje někde z Balkánu.
Neregistrovaný

IP:  80.183

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

23 Feb 2022, 15:05

larix napísal:
23 Feb 2022, 01:20

Kladiem si totiž otázku, či pôvod stromov v Ostrohu nie je z dvoch zdrojov - jeden na myrobaláne a druhý na ringlote, pričom jeden z nich je pravý Špendlík a druhý Tipala. Detektívna práca...
V Moravském Lieskovém majú špendlík na myrobaláně (ovocnystrom.sk) nemusíte pátrat...
Prílohy
spendlik.Moravske.lieskove.jpg
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

23 Feb 2022, 15:42

Ďakujem za snahu pomôcť.
O ponuke v M. Lieskovom viem, písal som to pár príspevkov späť:
larix napísal:
28 Jan 2022, 22:51
...aj na Slovensku som jedinú aktuálnu ponuku zaznamenal v škôlke, ktorá sa venuje starým odrodám (PD Moravské Lieskové)...
Jeden, menší problém je, že ponúkajú iba osobný odber, čím sa strom dosť predraží (plus čas) a druhý, väčší problém je, že podpníkom je myrobalán. U mňa sa myrobalánom nedarí (ťažká, studená a vlhká pôda), všetky stromy, ktoré som mal na myrobalánoch postupne odumreli. Takže okrem cestovania by ma čakalo aj preštepenie na vhodný podpník, čím by som stratil minimálne dve sezóny. Výhodou ich ponuky je, že s veľkou dávkou pravdepodobnosti ponúkajú pravý Špendlík žltý a nie inú žltú slivkovinu.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď