Špendlík žltý / Belica

larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlík žltý / Belica

02 Nov 2021, 14:38

Zdravím.
Uvažujem o tom, že si zaobstarám odrodu 'Špendlík žltý' (ten pravý, keďže predajcovia občas ako špendlíky ponúkajú aj myrobalány, mirabelky a ako ďalej doplnil p. Vysloužil aj iné žltoplodé slivky a krížence).
Chcem vás poprosiť o skúsenosti s touto odrodou (intenzita rastu, odolnosť voči hubovým chorobám, mrazuvzdornosť, nároky na rez, rodivosť, kvalita a chuť plodov atď.)
Ďakujem.

Doplnené: Vzhľadom na to, že diskusia sa obmedzila na odrodu Špendlík žltý, názov témy som upravil. Pôvodne sa téma volala "Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)".
Naposledy upravil/-a larix v 23 Feb 2022, 01:23, upravené celkom 6 krát.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

02 Nov 2021, 22:04

Mám tři stromy na mirobalánu, ze dvou zdrojů. Růst je poměrně silný, výchovný řez v prvních letech, pak víceméně jen průklest a prosvetlování. Chuť vynikající s nádechem tropického ovoce, silně aromatické, výrazně vonící. Ale při suchu plody malé, trochu nahořklé. Stromy přeplozují, u mě alternují. Měly by být náchylné k šárce, u mě bez příznaků. Na moniliózu plodů netrpí. Dozrává postupně, spadené plody na zemi vydrží bez úhony několik dnů.
Pálenka je výborná, ale sběr malých plodů je otrava. V lepší lokalitě (ne tak suché ) jsou plody větší, sťavnatější a chutnější.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

03 Nov 2021, 08:41

Originál žlutý špendlík určitě není malý. Má opravdu velké plody.
U nás roste bujně, podnož ale nevím jistě, zřejmě myrobalán - prodejce Stareodrudy.org
U nás je největší problém s plodností. Má cca 10-14 let, je to už velký strom a plodil v podstatě jednou - cca 60-80 kg plodů. Kvete nádherně každý rok, ale plody se buď nevytvoří, nebo spadnou maličké - letos jsem stříkal poprvé pilatku - bez efektu. Spadlé zárodky nevykazují známky poškození, opadají velmi brzy po odkvětu. Spíše tipuji problém s opýlením, ale nevím proč. V okolí jsou plané myrobalány, pár domácích švestek, zelená ryngle.
Na jiných stromech plody normálně dozrají.
Dozraje pár desítek plodů na celém stromě, které navíc trpí moniliózou.

Ale když už něco dozraje, je to lahoda :thumbup:
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

03 Nov 2021, 08:53

andre.marek napísal:
03 Nov 2021, 08:41
Originál žlutý špendlík určitě není malý. Má opravdu velké plody.
U nás roste bujně, podnož ale nevím jistě, zřejmě myrobalán - prodejce Stareodrudy.org
U nás je největší problém s plodností. Má cca 10-14 let, je to už velký strom a plodil v podstatě jednou - cca 60-80 kg plodů. Kvete nádherně každý rok, ale plody se buď nevytvoří, nebo spadnou maličké - letos jsem stříkal poprvé pilatku - bez efektu. Spadlé zárodky nevykazují známky poškození, opadají velmi brzy po odkvětu. Spíše tipuji problém s opýlením, ale nevím proč. V okolí jsou plané myrobalány, pár domácích švestek, zelená ryngle.
Na jiných stromech plody normálně dozrají.
Dozraje pár desítek plodů na celém stromě, které navíc trpí moniliózou.

Ale když už něco dozraje, je to lahoda :thumbup:
S těmi velkými plody úplně nesouhlasím. Obávám se, že některé shopy prodávají pod kultovním názvem "Žlutý špendlík" různé žlutoplodé švestky a mirabelkové křížence (Tipala, Thames cross, Aprimira, aj), ty mají skutečně velké plody. Opravdový špendlík má oproti nim sladší a aromatičtější dužinu, ale plody příliš velké nejsou.
Před 35 lety jsem viděl větší množství špendlíkových stromů na Žítkové na moravskoslovenském pomezí. Snad šlo dokonce o pravokořené, místní říkal, že je množí i z odkopků. Vzal jsem si radši rouby. Moje naštěpované špendlíky po prvních úrodách onemocněly šarkou, a to docela fatálně. Před pár lety jsem opět navštívil Žítkovou, ale špendlíky v těch místech už nerostly.
Souhlasím, že pálenka z pravých špendlíků je výjimečná,
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

03 Nov 2021, 09:04

Já si pamatuji starý žlutý špendlík po dědovi z velmi raného dětství, pak ani nevím jak skončil. Když srovnám s tím novým, zdá se mi chuť stejná. I když víme, jak je to s pamětí :D
Velikost plodů - prostě jako klasická, domácí švestka. Podle vláhy někdy větší, ale určitě ne malé plody - tak jsem to myslel. Sběr je otravný jako u švestek :D , ale určitě to není žádná hrůza při srovnání s mirabelkami apod..
Ty už jsem skoro všechny postupně zrušil, jeden nechal jako pokusný na roubování a určitě se nepouštím do sběru.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

03 Nov 2021, 09:59

Poté, co jsem dvakrát nechal vypálit mirabelkovici jsem mirabelku taky zrušil. Špatná nebyla, ale za tu práci to nestálo Doufal jsem, že bude chutnat jako špendlíkovice, což se nestalo.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

03 Nov 2021, 20:12

Ďakujem za reakcie.
Chuť je pre mňa jeden z hlavných parametrov ale očakávať úrodu iba raz za niekoľko rokov nie je veľmi lákavé. Okrem toho časté zámeny u predajcov a po viac ako desiatich rokoch sa možno dočkať sklamania...neviem, ešte budem zvažovať.
S myrobalánovými podpníkmi nemám dobré skúsenosti a na inom sa prakticky nepredáva. Za pravý a ideálne pravokorenný 'Žltý špendlík' by som bol ochotný aj priplatiť a cestovať ale táto odroda je pre škôlkarov asi málo perspektívna.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

03 Nov 2021, 21:03

Mám na zahradě "žlutý špendlík" - starší strom, ze kterého jsem nechal v okolí stromu dva odkopky a ty mají totožné plody, takže starý je také zřejmě odkopek. Plody se musí nechat pěkně vyzrát, pak jsou lahodné, ale to období ideální zralosti je krátké - 2-3 dny. Také moc chutnají včelám a následně moniliím.
Prílohy
IMG_0988.JPG
IMG_4986.JPG
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

04 Nov 2021, 06:13

Jeden ze stromů loni začátkem srpna, letos alternoval. Vůně plodů byla zřetelná už z dálky.
Prílohy
_20211104_061027.JPG
_20211104_060942.JPG
DSC_0110.JPG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Špendlíky (žltý, modrý, bystrický, moravský,...)

04 Nov 2021, 12:19

Před více jak půl stoletím mě zaujalo hojné ovoce na JZ Moravě (západně Třebíče). Nazývalo se tam „špendlík, špendlíky“. Zaujalo mě tím, že rostlo skoro všude, byly ho spousty, připadalo mi moc dobré, nebylo ničí a v převážné míře končilo bez užitku. Rostlo většinou v houštinkách. Byly i velké stromy v zahradách, ale zřídka. Toto ovoce zmizelo rychle, v několika letech, ve stejné době, kdy převažující koňské potahy nahradily traktory (cca v polovině 60. let).
Mnohem později (přelom tisíciletí) mě překvapilo, že toto „moje“ ovoce stále znali místní staří „sadaři“ (vzájemně se neznající) a zkoušeli dál pěstovat, ale nedařilo se jim. Jejich špendlíky neplodily. Jeden říkal, že jsou líné, druhý zas, že nemá správného opylovače.
Dnes se píše o špendlíku, špendlík se prodává, pěstuje, vysazuje (fotí), ale je to jiné ovoce, než které jsem kdysi znal. „Současný špendlík“ jsem dříve neznal. (Někde navíc také ještě běžně označují slovem špendlík myrobalány, možná někde i mirabelky.)
I na západní Moravě bývalo dříve místní ovoce, nejen v Bílých Karpatech. Třeba ale byly Bílé Karpaty národopisně „výživnější“. Tak to jen tak ke špendlíku. JG
Napísať odpoveď