Špendlík žltý / Belica

larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlík žltý / Belica

03 Aug 2023, 15:26

hugovotr napísal:
03 Aug 2023, 13:01
Mám tři stromy, ty na fotkách loni odpočívaly, třetí i přes slušnou loňskou úrodu zaplodil o něco méně i letos. Takže to není železné pravidlo a nejspíš souvisí se suchou lokalitou.
Vďaka za odpoveď. Uvidím, ako sa bude správať môj Špendlík na ZR.

walter napísal:
03 Aug 2023, 14:16
plácám se teď v okolí mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují a někde tu jsou u silnic stromy doslova žluté, přitom je tu letos neúroda švestek. W.
Ak je to skutočný Špendlík, tak je to naozaj vzácnosť.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Špendlík žltý / Belica

03 Aug 2023, 15:41

pravý Špendlík to téměř jistě není, jen plody myrobalánů. Ale ten název je krajový. A mě zaujalo obrovské množství na stromech při totální neúrodě švestek jakýchkoli odrůd. Pokud jsem takto zaplevelil vlákno pravého Špendlíku, tak se omlouvám. W.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Špendlík žltý / Belica

03 Aug 2023, 16:17

walter napísal:
03 Aug 2023, 15:41
pravý Špendlík to téměř jistě není, jen plody myrobalánů. Ale ten název je krajový. A mě zaujalo obrovské množství na stromech při totální neúrodě švestek jakýchkoli odrůd. Pokud jsem takto zaplevelil vlákno pravého Špendlíku, tak se omlouvám. W.
Neudržovaný myrobalán je skoro vždycky keř. Špendlík je strom. Chtělo by to podrobnější fotku, hlavně plodů a pecek. Taky bych se klonil k názoru, že špendlík to není. Nároky myrobalánu a švestek jsou úplně jiné. Zajímavé, že myroše málokdy zmrznou, třebaže kvetou až o několik týdnů dřív.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Špendlík žltý / Belica

03 Aug 2023, 16:31

Tak to je záhada. Podrobnější fotku nemám, bylo to někde u cesty v polích, ovšem zaujala mě velikost. Že by to byl Špendlík, je nepravděpodobné, plody všechny jen asi do 1,5cm průměru, ale na jednom ze snímků je vyfocený celý strom, nikoli keř, výšku odhaduji nejméně pět metrů. Walter
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Špendlík žltý / Belica

03 Aug 2023, 16:55

walter napísal:
03 Aug 2023, 16:31
Tak to je záhada. Podrobnější fotku nemám, bylo to někde u cesty v polích, ovšem zaujala mě velikost. Že by to byl Špendlík, je nepravděpodobné, plody všechny jen asi do 1,5cm průměru, ale na jednom ze snímků je vyfocený celý strom, nikoli keř, výšku odhaduji nejméně pět metrů. Walter
Ty keře bývají obrovské, často je vídáme v místě, kde kdysi byly aleje slivoní. Někdy může střední výhon vyrůst do jakéhosi kmene, ale skoro vždy je tam další podrost. A ten má stejné plody.
Moderní podnožové myrobalány jsou selektovány, aby příliš neodnožovaly, takže to může mást. Když hledám plody pro výsev semenáčků, vybírám právě keře s nejmenším množstvím výmladků Je to prd platné, všechny vlastnoručně vypěstované slivoně odnožují jak blázen.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Špendlík žltý / Belica

03 Aug 2023, 19:08

Přavděpodobně se jedná o nějakou ranou Mirabelku.. Podle doby zrání a Vaňkovy pomologie přichází do úvahy - Flotowova a Raná.
Prílohy
Zvětšená fotka.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Špendlík žltý / Belica

06 Aug 2023, 13:46

Podle fotek je Žlutý špendlík pouze na fotkách pana Hugovotra. Na fotkách pana Waltera a Jiřího II to Žlutý špendlík rozhodně není. Ten není nikdy kulatý. Sdílím stejný názor, jako Miloš, že se jedná s největší prabděpodobnosti o myrobalán. I v naší oblasti roste podél silnic. V minulosti tam byly odrůdy švestek. Kvůli šarce to cestáři vykáceli a ponechané pařezy obrostly. Zjevně to bylo původně na myrobalánu, rostou všade mirobalány. A ne pouze žluté. I červené, červenolisté. I u nás je pro myrobalán kolem cest vžitý nesprávný název špendlík. Plod je kulatý a malý. Nejde od pecky. Kvete velmi ranně, většinou není poškozován jarními mrazíky. Zraje v srpnu.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Špendlík žltý / Belica

19 Aug 2023, 07:28

Mezi nejen laickou veřejnosti je spousta neznalosti, co se týče odrůdy Žlutý špendlík. Pod toto označení se často schovávají žlutoplodé japonské slívy, velkoplodé myrobalány, mirabelky, Tipala, žluté či zelené renklódy, různí mezidruhoví kříženci mezi slivoní a meruňkou a zejména žlutoplodý myrobalán.
Žlutý špendlík má několik rozlišovacích znaků, podle kterých poznáme záměnu. Především oválný švestkový tvar, odlučitelnost pecky od dužniny, výrazně protáhlou dlouhou pecku s ostrým hrotem, bujný růst, vynikající chuť a další. Fotodokumentaci Žlutého špendlíku dodat nemohu. Teprve vloni jsem jej očkoval. Ale nafotil jsem japonskou slívu Golden Japan a podnožový žlutoplodý myrobalán. Zajména myrobalán je v ČR i na Slovensku značně rozšířen, ale s opravdickým Žlutým špendlíkem nemá nic společného. Snad jen že patří do stejného rodu Prunus. Budu rád, když někdo další dodá fotky žlutého špendlíku / je více klonů / a další , s ním zaměnitelné, peckoviny.
Prílohy
101 a. Myrobalán..JPG
101 b. Myrobalán..JPG
101 c. Myrobalán..JPG
101 d. Pecky myrobalánu..JPG
101 e. Plody myrobalánu..JPG
101 f. Olistění myrobalánu..JPG
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Špendlík žltý / Belica

19 Aug 2023, 07:30

Pokračování.
Prílohy
100 g. Plody a pecky Golden Japan..JPG
100a. Jap. slíva Golden Japan..JPG
100b. Jap. slíva Golden Japan..JPG
100c. Jap. slíva Golden Japan..JPG
100d. Pecky jap. slívy..JPG
100e. Plody Golden Japan..JPG
100f. Olistění Goilden Japan..JPG
Martin
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Špendlík žltý / Belica

19 Aug 2023, 08:09

Já jsem kdysi okolo roku 1983-85 dostal žluté špendlíky z Beskyd, jeden ze známých tam měl chatu po rodičích, tak mi dovezl stromky, snad odkopky. Plody se shodovaly s pomologickými popisy, byly oválné, střední velkosti, spíše menší. Chtěl jsem je na podnože pro slivoně a meruňky, avšak po krátké době začaly trpět šárkou, tak jsem je všechny odstranil.
Napísať odpoveď