Špendlík žltý / Belica

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Špendlík žltý / Belica

21 Aug 2022, 21:05

Dnes jsemna zahradě oblézal místní starý špendlík - listy tmavé, čisté bez projevů šarky. Na plodech také nic. Podobně čisté listy má i Malvazinka, ale na jejích plodech se občas šarkový kroužek objeví.
Prílohy
IMG_1699.JPG
IMG_1698.JPG
IMG_1702.JPG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Špendlík žltý / Belica

22 Aug 2022, 07:26

No panečku! To má také pan Mikeš pěkné žlutky. Co „neotřelých“, zajímavých, asi neznámých žlutek špendlíkového typu je v českých zemích. To by snad chtělo nějaký sbírkový fond.
Co profesionální odborníci, že dosud jaksi s osvětou nepomohli. Asi nemají čas. A nejspíš mít nebudou.
Ještě ke špendlíkům, ještě jsem taky viděl červené špendlíky a od o generaci starších slyšel, že byly i zelené špendlíky. JG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Špendlík žltý / Belica

22 Aug 2022, 08:49

Pojmem Špendlík, Zelený špendlík, Červený špendlík, Fialový špendlík se v naší oblasti nesprávně označují myrobalány. S opravdickým Žlutým špendlékem však nemají nic společného. Plody těchto takzvaných "Špendlíků" jsou menší, kulaté. Dužnina ulpívá na pecce. U nás se hodně nacházejí kolem cest jako keře. Šarkové slivoně byly vykáceny a obrazily podnože.
Velikost plodů Žlutého špendlíku z Opavy nemusí být směrodatná. Letos je zcela vyjímečný rok. Strom v plné plodnosti jsem neviděl, takže nevím, jaká byla násada. Mohu li to posuzovat podle slivoní letos u sebe, měl jsem velmi vysoký propad. Takže plody, které zůstaly, jsou podstatně větší, než obvykle. I přes vysoký propad je úroda nadnormální a láme větve. Tak vysoký strom z Opavy má jistě i mohutnou kořenovou soustavu a dosáhne si pro vodu i do větší hloubky. Takže v kombinaci s letošnímy vysokými teplotami se to může projevit i na velikosti plodů.
/ Já jsem takovou velikost plodů odrůd Topteste, Elena i dalších, jak narůstají letos, ještě u sebe nikdy neměl./
Moc nevěřím, že Žlutý špendlík z Opavy má nějakou zvláštní toleranci k šarce. Spíše se kloním k tomu, že měl štěstí a nikdy nebyl napaden infikovaným přenášečem. Ani Elisa testem by se asi nedala nějaká tolerance prokázat. Pouze to, je li nebo není vir v rostlině přítomen. Z vlastních zkušeností vím, že v některých ročnících se vizuální příznaky šarky na prokazatelně infikovaném stromě neobjeví.
Žlutý špendlík z Opavy neměl přírustky, ze kterých by se dalo očkovat. Pouze dva poměrně tenké vlky, což zrovna není ideální. Přesto jsem je odebral a naočkoval na bezvirózní podnože od f. Batistini. Poklud se práce podaří a udržím to zdravé, velmi rád se rozdělím se zájemci. Domluvil jsem se rovněž se zahrádkářem z Opavy, že z jižní strany vrcholu stromu v předjaří provede hluboký řez nějaké větve, aby vyprovokoval růst mladého dřeva. Takže pokud bude příští srpen co řezat, rád pošlu. Možným řešením by asi byl i výsev semen. Ale na to jsem nemyslel a pecky si nenechal. Byl by to však běh na dlouhou trať.
Luky
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 30 Jan 2022, 17:09

Špendlík žltý / Belica

22 Aug 2022, 19:51

Nedávno som tiež objavil niečo podobného. Plody by mali byť v tomto období už zrelé. Zbieral som ich so zlomeného preplodeného konára.
Plody dobrej chuti. Prejavy šarky som nespozoroval. Pekný deň ;)
Prílohy
300290056_1044168769630799_3104980740519119116_n.jpg
300722262_444120840989629_6581021588732659958_n.jpg
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Špendlík žltý / Belica

22 Aug 2022, 20:56

Přidám jednu belicu se jménem Coeho slíva nebo někde i Coeho zlatá slíva. Zatím zlatá není, v dešti se zlomila jedna větev, tak pár plodů z ní. Jde dobře od pecky, žluté jsou sladké, ale aroma moc nepobraly. Vedle Moravský špendlík, který má tupé konce a je menší než Domácí a Bryská.
Prílohy
Coeho slíva.JPG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Špendlík žltý / Belica

22 Aug 2022, 21:18

Jenom takové poznámky. Pamatuji si, že myrobalány se začaly masivně šířit až ke konci "socíku", kdy zanikaly poválečné výsadby slivoní (hlavně aleje švestek s myrobalánovými podnožemi). Tyto myrobalány byly všech barev a taky některé i dobré chuti. Zajímavé mi připadá, že název špendlík se pro myrobalány vžil od severní hranice Moravy až po nejjižnější. Přitom myrobalán a skutečný špendlík zaměnit nejde. Jedinou shodnou vlastností mi připadá, že obou byly, ve svojí době, spousty. To k myrobalánu.
Na JZ Moravě jsem vídal, znal, i slivoně špendlíkového typu červené barvy. O zelených špendlících jsem jen slyšel, ale nemám důvod nevěřit. Situaci špendlíků ve Slezsku, Čechách, Rakousku neznám. Ze Slovenska jsou příspěvky. Taky je rozdíl špendlík a žlutá švestka nebo žlutá slivoň. "Můj" špendlík z JZ Moravy byl trochu kapkovitý, u stopky se zužující. Už jsem ho nenašel. To ke špendlíku.
Šarka a pomologičtí odborníci. Uvádí, že špendlíky vyhubila šarka. Ale já si jasně pamatuji, že to, v kraji mého dětství, JZ Morava, byla pila, řetěz a radlice buldozeru (hlavně nebyly ničí). A dnes vidím fotky bezvadných stromů (zapomenutých). Vím, proti větru se čůrat nemá. Ale já už můžu. JG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Špendlík žltý / Belica

22 Aug 2022, 22:12

Mám na naroubovanou fenotypicky (podle dřeva a listí) švestku, která i v plné zralosti má zelenou barvu. Teoreticky by se jí dalo říkat zelený špendlík. Nezdá se mi, že by chutí překonávala modré švestky, navíc velmi trpí hnilobou plodů.
K těm myrobalánům. Pravda, nejnápadnější jsou kolem silnic v místech, kde byly dřív aleje švestek na nich naštěpovaných. Ale jde taky o náletovou dřevinu. Kousek od nás je rozestavěná, dnes zarostlá "Hitlerova" dálnice, kde nikdy žádné švestky vysazeny nebyly. Přesto jsou tam myrobalány dominantní křovinou.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Špendlík žltý / Belica

23 Aug 2022, 13:31

Jako pomůcku uvádím odkaz na "Speciální pomologii slivoní" od Ing. Stanislava Bočka https://adoc.pub/specialni-pomologie-slivoni.html
Míra

IP:  80.10

Špendlík žltý / Belica

24 Okt 2022, 19:09

Koukám, je teď mají současně na prodej ve Zlíně, Hradišti, Ostrohu a Strážnici. Hradiště má "moravský" ostatní mají "žlutý" .
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Špendlík žltý / Belica

24 Okt 2022, 20:51

Zaujímavé. Tento rok je Špendlík žltý aj v ponuke niekoľkých slovenských e-shopov, čo minulý rok nebolo.
Ale je to fajn, som fanúšikom zachovania genofondu starých odrôd.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď