Mirabelka Nancyská

Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Mirabelka Nancyská

22 Sep 2021, 23:02

Jaké s ní máte zkušenosti?

Já jsem o ní nějakou dobu uvažoval, protože jsem chtěl náhradu za Špendlík, který byl sice chuťově výborný, aromatický, ale velmi trpěl PPV a měl odumřelou kůru, byl blízko plotu a nechtěl jsem aby z něj ta šarka nakazila meruňku, kterou jsem zasadil několik metrů dál. Proto jsem ho pokácel a pařez vykopal a spálil. Mirabelku jsem chtěl mít na podn. myrob., protože máme na poli těžkou jílovitou půdu a vyhovuje mi bujný růst. Nikde však v místních zahradnictvích nebyla k sehnání.

Pak jsem na jaře 2018 tuto odrůdu viděl v nabídce v místním zahradnictví na podnoži ZR s pěkně založenou korunkou v 1m. Tak jsem to rysknul a koupil ji s tím, že aspoň bude dříve plodit. Zasadil jsem ji a pěkně se ujala, ten rok jsem ji dost zaléval, plel pod ní kruh i hnojil granulemi a měla i malé přírůstky které druhý rok už byly velmi slušné, takže jsem je zakracoval a dělal také průkles, hlavně vlků.

Ale je to každý rok s ní stejné: na jaře krásně vyraší zdravé vetvě s listím, pak se růst zastaví, napadne to dírkovitost a rzivost a mšice a asi i roztoči, listy začnou žloutnout a padat. Hold mirabelky nejsou švestky, které u nás většinou moc nečerviví. Je to každý rok horší a letos extrémní a nejvíce se to žloutnutí listí projevilo po asi 10 dnech sucha, pak ale zase dost zapršelo.

Letos i krásně vykvetla a nasadila plůdky, tak jsem se těšil na první úrodu. Pak ji napadla monilie několik menších větví, to mě překvapilo, nečekal jsem, že tím buou trpět i jiné peckoviny než meruňky a třešně. Tak jsem to opatrně odstřihal a nůžky desinfikoval. Bylo vidět, že to ten strom oslabilo, ale zvládl to. Pak v červenci bohužel všechny zelené plůdky, kterých bylo plno, během pár dní opadaly. Tento rok jsem pod stromky neplel, protože měly dost vody a nechtěl jsem aby tam zase začaly rejdit pod mulčem z trávy myši jako v minulých letech.

V květu, 13. května 2021:
Kvet.png
Aktuální stav, foceno dnes, stromek měří 2m:
Nancy.png
Detail.png
Zkoušel jsem pěstovat bez postřiku, ale už vím že to byla chyba a tak než stromek vyroste v pořádný strom chci ho chránit alespoň proti té dírkovitosti a rzivosti a potvorám typu mšice a protože bych rád konečně ochutnal plody tak poprvé příští rok zkusím postřik proti pylatce.

Proto se s prosbou obrácím na vás všechny, kteří máte dlouholeté zkušenosti z pěstováním této odrůdy, aby jste zde napsali své zkušenosti. Zda stříkáte a čím? Popř. hnojíte? A není ta ZR nevhodná podnož do zásadité půdy?
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Mirabelka Nancyská

22 Sep 2021, 23:19

Mám ju 3-4 rok. Ešte nezarodila. Rastie značne bujne, už teraz ma cez 3,5 metra, striham ju z rebríka. Aj ked je na podpníku st. Julien, rastie bujnejšie ako slivky na myrobaláne. Ročne ma aj metrové prírastky.

Chorobami netrpí vobec, a to hned vedla slivky maju dierkovitosť.

Nehnojím ničím.

Skor si myslím, ze mate iné podmienky, teda ak vám nezamenili odrodu...
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Mirabelka Nancyská

23 Sep 2021, 08:28

Mám ji na mirobalánu, začala trochu plodit po osmi letech, letos alternuje. Přírůstky slabé, plody malé. Uvažuji o likvidaci.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mirabelka Nancyská

23 Sep 2021, 10:24

Ryngle a mirabelky je lépe štěpovat na myrobalán. Na jiné podnože se hodí jen do opravdu dobré půdy. Ta dírkovitost je nepříjemná, ale její výskyt není každý rok stejný, je možné, že ten příští budou listy zdravé.
Pěstoval jsem Nancyskou roky, zkoušel i jednodruhový destilát. Není špatný, ale vzhledem k velké pracnosti (drobné plody) se to nevyplatí, kvalit špendlíkovice nedosáhl. Ze Zelené renklódy nebo Oulinské je podobný a sběr je mnohem snazší.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Mirabelka Nancyská

23 Sep 2021, 20:17

Mám ji na ZR pátým rokem a roste zatím dost slabě.
Boris

IP:  23.181

Mirabelka Nancyská

17 Sep 2022, 12:50

Myslím že se jedná o záměnu odrůdy, popř. druhu. Mám čtvrtým rokem 200 stromů, krom mšice žádný problém. Myrabelka nancyská by měla bez ochrany proti monilii vydržet. Co doporučuji tak omezit minimálně jarní řez v prvních 4 letech. Osobně jsem stromy řezal pouze při výsatbě. Ale jak píšu výše, myslím že to není nancyská.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Mirabelka Nancyská

17 Sep 2022, 13:40

Já se budu s MN na ZR loučit pilkou a rýčem, protože nepomohlo ani zalévání a hnojení jíchou (a trochu pletí kolem kmínku) v létě, opět vůbec nekvetla a přírůstky jen pár cm. Protože má kmínek ve výšce 1 metr, nemohl jsem umístit lepový pás proti mšicím, které ji opět vysávaly sílu, kdybych je dal na větve, tak by se tam určitě chytil nějaký pták. Nemá cenu ji pěstovat v neobdělávané jílovité půdě a trápit se s ní dál. Na její místo zasadím Moruši Illinois Everbearing. Foto je měsíc staré:
MN.png
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Napísať odpoveď