Chrudimská (Vaňkova)

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Chrudimská (Vaňkova)

02 Sep 2021, 21:03

Teď je právě na vrcholu své zralosti. Podle mne je to výzorem plodů jedna z nejatraktivnějších odrůd mezi modrými peckovinami – poměrně velké, pevné, tmavě fialovomodré, po setření ojínění až černé, plody s výraznými světlými lenticelami a zlatavou, masitou, sladkou a aromatickou dužninou. Plody mají v průměru kolem 50 g, ale dají se najít plody i 70 g.
Kromě výzoru a chuti si cením i všestranné využití plodů (přímý konzum jako dezertní ovoce, pečení, povidla, sušení a určitě by byla dobrá i do bečky ), pravidelnou velmi dobrou plodnost a delší sklizňové období. Také termín zrání (letos trochu opožděný) vyhovuje, protože v této době moc kvalitních odrůd švestek není.
Z nectností bych uvedl jednak značnou náchylnost na moniliózu plodů, kdy se často tvoří jednolité moniliózní shluky plodů a také její „rynglovité“ dřevo bývá napadáno houbovými chorobami (hlavně Pseudomonas), kdy se na kmenu a kosterních větvích tvoří výrazné trhliny. Stromy také dosti zahušťují. Šarka na plodech zatím spíše nevýznamná.
Letos jsem asi týden před sklizní, před příchodem deštivého počasí, použil fungicidní Prolectus a plodů napadených moniliemi skutečně výrazně ubylo.
Mám více jak 20letý strom na myrobalánu a pak nějaká přiroubování na ryngli a stromech ze švestkových odkopků (rouby z jiného zdroje) – na samostatném stromu jsou plody větší, kvalitnější a o trochu pozdnější.
Původně jsem někdy kolem roku 2000 kupoval Vlašku, ale nakonec se z toho vyklubala právě tato Chrudimská, která ale byla registrována až v roce 2005. Tak nevím jakým způsobem proklouzla do prodeje. Při srovnání s plody Chrudimské z oficiálních roubů je tam, až na drobnosti, shoda.
Prostě švestka, kterou i přes mnoho jejích nedostatků, musí člověk mít :thumbup: .
PS: V optimální zralosti při zmáčknutí plodu to uvnitř pěkně křupne :) .
Prílohy
IMG_4988.JPG
IMG_1014.JPG
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Chrudimská (Vaňkova)

03 Sep 2021, 11:05

Pěkný a přiléhavý popis. Odrůda Vaňkova se pěstuje už dlouho, oni ji pouze oprášili a nazvali Chrudimská.
Mám s odrůdou podobné zkušenosti. Plodnost je mimořádná, líbí se mi i dřívější dozrávání. Chuťově výborná, sladká.
Teď ty nevýhody. O typické boulovité infekci dřeva bylo řečeno, stejně jako o citlivosti k moniliové hnilobě. Několik let jsem měl stromek napadený šarkou, přesto byly plody chuťově dobré, třebaže dužina byla šarkovitě začervenalá. Považoval jsem to za slušnou míru tolerance k chorobě. V poslední době se infikované plody začínají podobat Domácím, stávají se nejedlými. Zklamání.
Napísať odpoveď