Lepotica chválená i prokletá

M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Lepotica chválená i prokletá

25 Aug 2021, 21:45

Já jsem byl s Čačanskou Lapoticí každý rok spokojen, mám ji bez šarky, kvalita plodů je dána sluncem a nepřeplozením, s jednotlivými plody na větvích byly plody středně sladké, chuťově výborné, dužina šťavnatá. S přeplozením se kvalita zhoršuje. První zralé plody byly v první dekádě sprna / aug. , ty nejlepší až na konci.

Letos poprvé co Lapotica dosud není zralá, plody jsou už delší dobu poloměkké, chybí teplo a žár slunce, co by plody ohřál - pak se tvoří cukry a plody rychle měknou.

Monilia letos děs, denně strhávám, a spoustu napadených obalečem = spouštěč hniloby, někde celé trsy po 15 švestkách ve vyšším patře kde jsem to hned neviděl tak všechno monilie, že zůstalo místama prázdno. Hnijí durance i valjevky, ale u těch mám řídké koruny, že vidím na všechny plody - takže je to blbé ale musím denně chodit a vypichovat moniliové. Zatím se dozrávání táhne, teď se dost ochladilo, navíc často prší, takže kvalitu letos nečekám, spíš aby byly aspoň průměrně jedlé.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lepotica chválená i prokletá

26 Aug 2021, 09:01

Neviem posúdiť do akej miery sú informácie o iných odrodách na "Deslik.com" pravdivé. (nečítal som ich a nevedel by som ich ani objektívne posúdiť)
Ale údaje konkrétne pri Čačanskej rodnej veľmi veľkú informačnú silu nemajú a cenné nie sú ani z ďaleka.
Ja som hľadal informácie o Čačanskej rodnej, ale verte mi, veľká pomoc to teda nebola. :?

Možno som naivný, ale veľmi si prajem aby sme dostávali od profesionálov len pravdivé informácie.



Přesně jste to trefil. Na Desliku získáte profesionální informaci o výrobě likérů a destilátů. Informace o Čačanské rodné musíte hledat u profesionálů přes ovoce.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Lepotica chválená i prokletá

26 Aug 2021, 20:53

Netuším jak se takové testy v "asi pokusných výsadách" dělají, nic bližšího nevím.
Ale co vím, ze čtení a trochu i z praktických zkušeností je to, že některé neduhy se neprojeví hned, ale až časem. Po létech. Třeba ta šárka.

Čímž nechci omlouvat tu podivnou "pomologii" na Deslikovi.
Snad jen, že původně jsem si to dělal jen pro sebe. Jako takový zápisník a bádání před obnovou stárnoucího sadu. A tamní admin o to projevil zájem.
Časem mi došlo, že obnova sadu už je nad mé síly a ta "pomologie" ještě daleko víc a přestal jsem s tím.
Odrůd je tolik, nových neustále přibývá, relevantní informace jsou všelijaké, zájem v diskuzích byl nevalný, tak jsem toho nechal. A už i neveřejně a jen pro sebe.
*
- A abych nebyl úplně OT, tak Lepotice u mě letos trpěly monilii úplně minimálně nebo skoro vůbec. Narazit na nahnilý plod na zemi byl skoro zázrak. Zato hnusáci se tam činili a spoustu jich ohryzli.
- A už jsou všechny v sudech.
- A mimořádně mě letos hodně potěšily veškeré ryngle. Oproti minulosti počet zhnilotin rapidně poklesl. Byla to tehdy taková hrůza, že jsem už vážně uvažoval, že je všechny zlikviduji.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Lepotica chválená i prokletá

27 Aug 2021, 13:24

Taky jsem si ty Rodne, "nejkvalitnější" z Čačanských vysadil :(
Asi jsem měl zůstat u starých osvědčených Lepotic.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lepotica chválená i prokletá

27 Aug 2021, 14:42

I přesto, že Čačanská rodna není vůči šarce imunní ani plně tolerantní, lze ji považovat za nejlepší Čačanskou na slivovici. Ze všech čačanek (raná, lepotice, najbolja) má asi nejmenší plody, zraje nejpozději a na šarku je patrně z nich nejcitlivější. Sladkostí, chutí a aromatem ostatní výrazně převyšuje a je takřka srovnatelná s Domácí švestkou. Oproti ní je citlivost na šarku podstatně menší, takže výsadba Č. rodné pro palírenské účely rozhodně není chybou.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lepotica chválená i prokletá

27 Aug 2021, 16:49

vysloužil napísal:
27 Aug 2021, 14:42
I přesto, že Čačanská rodna není vůči šarce imunní ani plně tolerantní, lze ji považovat za nejlepší Čačanskou na slivovici. Ze všech čačanek (raná, lepotice, najbolja) má asi nejmenší plody, zraje nejpozději a na šarku je patrně z nich nejcitlivější. Sladkostí, chutí a aromatem ostatnívýrazně převyšuje a je takřka srovnatelná s Domácí švestkou. Oproti ní je citlivost na šarku podstatně menší, takže výsadba Č. rodné pro palírenské účely rozhodně není chybou.
Hoci pôvodné údaje šľachtiteľov z Čačaku vraveli niečo iné, genetické testovanie potvrdilo, že zo štvorice čačanských odrôd jedine Čačanská rodná je potomkom Domácej slivky (viď foto). To vysvetľuje aj jej najvyššiu kvalitu spomedzi čačaniek, aj vyššiu citlivosť na šarku.

(Pozn.: podľa slovenského pravopisu prídavné meno od slova 'Čačak' je 'čačakská'. Takže správne by malo byť 'Čačakská rodná...). IH

Screenshot_20210827-163822_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lepotica chválená i prokletá

28 Aug 2021, 09:47

(Pozn.: podľa slovenského pravopisu prídavné meno od slova 'Čačak' je 'čačakská'. Takže správne by malo byť 'Čačakská rodná...). IH

Ani v češtině není název mluvnicky správný. Čačanská by odpovídalo názvům obcí Čačan, Čačany, Čačansk nebo Čačansko.
Správně by mělo být Čačacká. Ale přiznejme si, zvukomalebnější je ten komolený název s přidaným "n"
Ostatně nemusíme až na Balkán. Už tu proběhla debata o Čerčinské švestce.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Lepotica chválená i prokletá

28 Aug 2021, 11:49

Jako obyvatel Balkánu si myslím, že je to naprosto správně. Název "čačanská" je odvozen od obyvatele Čačaku (Čačan). Slovenské děti se pak tím slovem inspirovaly a vytvořily výraz "čačaná slivka" (krásná švestka). Takže tak :D .
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lepotica chválená i prokletá

28 Aug 2021, 12:47

Mimmo napísal:
28 Aug 2021, 11:49
Jako obyvatel Balkánu si myslím, že je to naprosto správně. Název "čačanská" je odvozen od obyvatele Čačaku (Čačan). Slovenské děti se pak tím slovem inspirovaly a vytvořily výraz "čačaná slivka" (krásná švestka). Takže tak :D .
Nevím, nevím. Tuším, že švestka z Prahy a Bratislavy by se nazývala spíš Pražská a Bratislavská než Pražanská či Bratislavanská.
Ostatně i anglické a německé názvy vycházejí z názvu města, nikoli obyvatele. ;)
Dotaz

IP:  168.235

Lepotica chválená i prokletá

18 Aug 2022, 11:38

Hezký den.
Letos počasí Lepotici docela přeje.
První úroda tříletého stromku na myrobalánu sice není nikterak ohromná, ale švestky jsou super. :-)
Plody krásně modré s ojíněním. Zelenožlutá dužnina akorát k jídlu, vyvážený poměr cukrů a kyselin, aroma nechybí. Když jdu okolo, zatřepu stromkem a mlsám.
Nemohu si stěžovat. Co vy?
Napísať odpoveď