Dobrý sluha, zlý pán

vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dobrý sluha, zlý pán

09 Apr 2020, 13:02

V tuto dobu všude kolem nás v Sudetech rozkvetly myrobalány. Jsou to vlastně jediné viditelně kvetoucí ovocné keře a stromy.Meruňky a broskvoně nepočítám, ty tu pěstují jen blázni a v přírodě vidět nejsou. V jinou dobu si toho ani nevšimneme, ale těch myrobalánů je spousta. Kolem silnic, polních cest, na mezích, pod lesem, kolem polí, prostě všude. V těchto dnech je to, pravda, kvetoucí a krásné, ale v podstatě dje to plevelnou dřevinu. Jistě, na některá místa se rozšířila náletově, ale na mnoha místech je vidět pravidelnost - nepochybný důkaz, že kdysi tu rostly slivoně, na jejichž podnože byl použit právě myrobalán. Po švestkách, rynglích, slívách už není ani vidu, němým svědkem jejich dřívějšího rozšíření jsou právě tyto nezničitelné keře. Myrobalán jako podnož má jistě cenné vlastnosti, snáší sucho, poradí si i s neúrodnou půdou, prodlužuje věk stromu. Ovšem když odrůda zajde a podnož se rozhodne místo ovládnout, je zaděláno na problém, běžně dostupnými metodami se jí nezbavíme. Kolik krásných slivoňových stromů muselo před desítkami let růst kolem našich obcí! Svědčí o tom i nepřeberný počet odrůd ve starých pomologiích, mnohé najdeme již pouze v nich. Jaká škoda...
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Dobrý sluha, zlý pán

09 Apr 2020, 16:39

Ve staré zpustlé rybízovně mi nekontrolovaně zdivočily myrobalány. Nebyl dobrý nápad vysadit řady švestek na jejích podnožích vedle rybízů. A hlavně je včas nelikvidovat. Chtěl jsem je časem až trochu povyrostou naroubovat a přesadit. Bohužel mi to nějak nevyšlo a povyrostly až moc...
A do toho ještě v těch rybízových řadách vyrostla spousta semenáčků, nejrůznějších kříženců. Blbě se mi to rozpoznávalo, jen podle plodů. Jenže ty semenáčky plodí později....
*
A jak psal pan Miloš, u mě taky myrobalány začínají masivně kvést a ty malé semenáčky zřejmě ještě asi ne. Dobrý čas na důkladnou selekci teď, mě díky jemu napadlo.
*
Třeba z některých těch semenáčků něco bude. Třeba něco jako Lipnická švestka od p. Chovance.
Možná.
Pár nadějných plodů jsem se už dočkal. Ale fact jen pár, brzy na nějaké hodnoceni.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3127
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Dobrý sluha, zlý pán

09 Apr 2020, 17:56

vysloužil napísal:
09 Apr 2020, 13:02
Kolik krásných slivoňových stromů muselo před desítkami let růst kolem našich obcí! Svědčí o tom i nepřeberný počet odrůd ve starých pomologiích, mnohé najdeme již pouze v nich. Jaká škoda...
I švestky mají svůj vlastní virus. To Karel IV. nevěděl, když dal vysázet kolem cest "Kadlátka". Snad nás ten náš virus nevykosí obdobně.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dobrý sluha, zlý pán

10 Apr 2020, 09:28

Do roku 1929 tvořily švestky většinu vysazených ovocných stromů. Hlavně díky tomu, že se snadno množily pravokořenými odkopky a jejich využití bylo univerzální - ovocné marmelády, povidla, pasty, sýry, kompoty, destilát,... V tom roce přišla třeskutá zima a velká část stromů zmrzla. Už nikdy se zpátky na ty počty slivoně nedostaly, třebaže PPV tehdy ještě neznamenal problém.
Záplava myrobalánů je ale patrně následkem výsadby mladšího data
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Dobrý sluha, zlý pán

11 Apr 2020, 20:54

V mém okolí, ve Valašském království nebo poblíž Ostravy jsem na myrobalány kdysi vůbec nenarazil.
Poprvé v životě jsem je viděl na vojně. Na Záhorí. Tam jich bylo všude jak psů.
A výsledkem bylo větší množství mlékarenských konví vína. No, nudili jsme se...
Výsledkem měl být původně destilát, ale dostat z praporu na osamocenou rotu přístroj k výrobě destilované vody se ukázal být neřešitelným problémem. A na jeho svépomocnou výrobu nebylo moc času ani možností. Navíc jak jsme šli na podzim do civilu.
Tak jsme to všichni společně, bez rozdílů ročníků do té doby vypili. Včetně šesti prasat. Ta dostala kaly. Ale jen jednou. Podruhé to už nechtěly.
Ale ten pohled na totálně ožralá a blijící prasata byl neskutečný.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Petr z Pardubic
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 15:38

Dobrý sluha, zlý pán

13 Apr 2020, 21:31

Takového sluhu i pána beru. Hlavně pod broskvoně bych ho bral. Lepší likvidovat výmladky, než likvidovat zaschlé broskvoně.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Dobrý sluha, zlý pán

13 Apr 2020, 21:58

Myslím si totéž. Zvlášť když mám mizerné půdní podmínky.
Kameny, jíl, sucho a před pár léty i místa zamokřená. Myrobalán zvládne vše. A likvidace výmladků pokud se tráva v sadu pravidelně seká a kolem stromů je úhor taky žádný problém není.
(Teda pokud někdo neudělá takovou blbost jako já. S tou výsadbou poblíž rybízovny, špatně přístupných místech apod.).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dobrý sluha, zlý pán

15 Apr 2020, 09:10

Přitom existují myrobalány, které neodnožují vůbec nebo jen minimálně. Před 25 lety jsem vysadil dovozové slivoně od Bakkera, Starkla a novinky z Německa - Hanitu, Katinku. Pod každým stromem jsem za ta léta vystřihnul 1-2 proutky, podle pupenů a listů typický myroš. Naopak nejhorší jsou slivoně na podnožích, které jsem si vypěstoval sám ze semen.
Neregistrovaný

IP:  237.148

Dobrý sluha, zlý pán

16 Júl 2020, 16:09

Kedy možno očakávať pri myrobalánovom podpníku prvú úrodu, napr. u sliviek, marhule a pod.? Slivka má na myrobaláne výhony skoro meter, počul som jeden názor, nechajte ju tak a prestane ísť do rastu a zarodí možno po 6 rokoch, potom sa rezom upraví. Vraj ju nemám vôbec strihať lebo pôjde stále do rastu a prvé úrody budú v 12. roku a pod... Chcem úrodu samozrejme čím skôr, mám nové skoro metrové výhody, ktoré rastu skoro kolmo nahor, je správne ich vyviazať aby sa korunka otvárala?
Je to pravda, aký máte názor vy?
Ďakujem
Napísať odpoveď