Katinka - zašlá sláva

Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Katinka - zašlá sláva

13 Apr 2022, 09:18

Děkuji
Neregistrovaný

IP:  168.81

Katinka - zašlá sláva

14 Apr 2022, 21:14

Takže, k pěstování Katinky, k využití její vynikající ranosti a kvality, je zapotřebí použít "jinou technologii" pěstování. Tedy, jestli to chápu dobře.
Nepěstovat strom, "prolezlý šarkou", případně navíc "samorobo", celou generaci jak je našim zvykem, ale jen mladé stromky, nejmíň dva, časové se vzájemně překračující, tak do 12 -15 roků. (Potřeba jen trošku víc místa, na 1,5 stromu.)
Takže koupíme novou bezvirozní Káťu, a ty starší i s Šárkou postupně dáme pilce Zubatce. Náklady, na tento způsob pěstování Káti, nové vyleštění slávy, to zvýší cca o 2 (slovy dvě) cigarety ročně. A pak, že u nás není levně. JG
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Katinka - zašlá sláva

15 Apr 2022, 08:17

Návštěvník napísal:
14 Apr 2022, 21:14
Takže, k pěstování Katinky, k využití její vynikající ranosti a kvality, je zapotřebí použít "jinou technologii" pěstování. Tedy, jestli to chápu dobře.
Nepěstovat strom, "prolezlý šarkou", případně navíc "samorobo", celou generaci jak je našim zvykem, ale jen mladé stromky, nejmíň dva, časové se vzájemně překračující, tak do 12 -15 roků. (Potřeba jen trošku víc místa, na 1,5 stromu.)
Takže koupíme novou bezvirozní Káťu, a ty starší i s Šárkou postupně dáme pilce Zubatce. Náklady, na tento způsob pěstování Káti, nové vyleštění slávy, to zvýší cca o 2 (slovy dvě) cigarety ročně. A pak, že u nás není levně. JG
Asi tak nějak.
galloway pippin
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Feb 2022, 16:31

Katinka - zašlá sláva

19 Apr 2022, 18:18

Katinka-zašlá sláva?...s tím nadpisem rozhodně nesouhlasím.Katinku jsem si pořídil a zasadil v roce 2004.Stromek pěstoval asi 15 let,několik let užíval víceméně bohaté a chutné úrody.Napadení šarkou začalo cca roky 2014-15tak,že jsem sprvu pozoroval lokální postižení listů na celém stromu.To znamená vždy jedna,dvě větve byly celoplošně silně poškozeny šarkovými příznaky.Později se příznaky zozšířily na všechny listy.V posledním roce úrody strom nasadil ticíce malinkatých plůdků,některé jsem protrhal,zůstavši některé postupem času opadávaly nedozralé.Když přišel čas dozrání koncem července zbylé plody byly hořké,malé,nechutné.Neviděl jsem žádnou perspektívu pěstovat silně postižený strom,tak jsem ho před třemi roky porazil.Protože si stále cením perspektívní odrůdy,chutných ,raných plodů švestkové chuti,vysadil jsem Katinku opět,ale na jiné místo,něž tam ,kde rostl starý strom.
Naposledy upravil/-a galloway pippin v 19 Apr 2022, 19:01, upravené celkom 1 krát.
Neregistrovaný

IP:  247.187

Katinka - zašlá sláva

19 Apr 2022, 18:59

Pane galloway, jsem rád, že jste se po čase ozval. Vždy si s radostí přečtu Vaše příspěvky.
Napísať odpoveď