Katinka - zašlá sláva

Neregistrovaný

IP:  168.81

Katinka - zašlá sláva

17 Aug 2021, 00:10

Tak Kalipso a Emper. O Emperu nic nevím. Kalipso už máme. Byly i první plody, ale neochutnal jsem a jsou pryč. Zato máme pořád ještě Katinky a pořád jsou mizerné. Taky je pryč Opál, první „úroda“. Takže Katinku taky letos předstihnul. JG
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Katinka - zašlá sláva

17 Aug 2021, 09:20

Návštěvník napísal:
17 Aug 2021, 00:10
Tak Kalipso a Emper. O Emperu nic nevím. Kalipso už máme. Byly i první plody, ale neochutnal jsem a jsou pryč. Zato máme pořád ještě Katinky a pořád jsou mizerné. Taky je pryč Opál, první „úroda“. Takže Katinku taky letos předstihnul. JG
Katinky už by v tuto dobu měly být pryč, pár přezrálých plodů se ještě najde, ale že by u Vás ještě nedozrály se mi nezdá - je to určitě Katinka?
Skorých (polo)švestek je poměrně dost, ze starších Č. raná, Černošická, Ruth Gersteter, z nových ještě Violeta, Italica IX, Juno , Carpatin, Topfirst, aj.
Carpatin jsem míval rád, ale pro kalamitní monilii plodů v posledních letech jej asi ukončím.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Katinka - zašlá sláva

17 Aug 2021, 12:22

„Katinky už by v tuto dobu měly být pryč, pár přezrálých plodů se ještě najde, ale že by u Vás ještě nedozrály se mi nezdá - je to určitě Katinka?“
Nu, co je úplně jisté? Asi ano, původní stromeček byl s originálním označením a předchozí roky v dozrávání a chuti nebudily nedůvěru. Foto současného stromečku. JG
Prílohy
Katinka2.png
Katinka1.png
Neregistrovaný

IP:  168.81

Katinka - zašlá sláva

17 Aug 2021, 12:58

Skorých (polo)švestek je poměrně dost, ze starších Č. raná, Černošická, Ruth Gersteter, z nových ještě Violeta, Italica IX, Juno , Carpatin, Topfirst, aj.
Carpatin jsem míval rád, ale pro kalamitní monilii plodů v posledních letech jej asi ukončím.

Naaranžoval jsem talířek „tak nějak tu nyní zralých“ slivoní.
Uprostřed, tak nějak nedozrálá Katinka (kámošky Šárka a Monča). Vpravo tvrdý Topfirst (loni zrál snad o měsíc! dříve). Dole žlutozelená ryngle. Vlevo místní „švestkoryngle“ (hodně starý strom). Nahoře „Viktorka asi jiná“ (má i p. Mikeš). Také jsme snědli (čili dozrála) nějaká „Malvazinka“ sousedů (mně stromeček ještě neplodí). To tak nějak o „sortimentu“ slivoní na vsi.
Katinka mi navazovala (překrývala se) na Hermana a velmi ranou, asi japonskou, slívu. To se mi letos nějak „rozhodilo“. A tak poptávám, co dál. JG
slívy1.png
slívy2.png
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Katinka - zašlá sláva

17 Aug 2021, 13:57

Za jedničku v tuto dobu považuji Kalipso. Sladké, dostatečně aromatické. Na ni navazuje stejně velká lepotica s tužší dužinou, ale podstatně horší chutí.
Asi bych zařadil i Opál, ale ten se loni nadúrodou polámal a letos vynechává.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Katinka - zašlá sláva

17 Aug 2021, 21:12

Odrůdy jmenované v posledním příspěvku pana doktora Vysloužila už mám.
Nemůžu, ani nechci, mít všechno a proto mě zajímá, jako by mohla být případná náhrada Katinky. (Tajně jsem si myslel na Junu, ale pan doktor Vysloužil někde napsal, že mu nechutná, tak to má jasný.) JG
Mittwoch_

IP:  38.101

Katinka - zašlá sláva

17 Aug 2021, 23:20

Katinku jsem sklizel o víkendu v bezmala sestistech metrech s vyhledem na nejvyssi bod CR, vysilac Pradedu. Ja si ji nemuzu vynachvalit. Vyrovnane plody, byt menší, zadna cervivost, prekvapiva sladkost, příjemná hořčinka. Zkratka skvela rana svestka. Strom je na myrosi v mizerné navazkove pude, J svah, cca 10 let. Neni to velky plodic. Strom je zdravý, zatim. Mitt.
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Katinka - zašlá sláva

28 Aug 2021, 10:33

Neviem ake skusenosti mate s touto odrodou, ale u mna ma Katinka svoje dni zratane. Opakuje sa scenar, ktory aj tento rok vyustil do zberu par plodov standardnej kvality z celeho stromceka. Na to, ze zabera v zahrade miesto, kde by mohla vyrast napr. rovnako velka broskyna s daleko vyssou urodou, je to privelky luxus. A to pri rovnakej starostlivosti.
Minuly rok som si este povedal, ze to este vyskusam, ale nedopadlo to o nic lepsie.
Pritom zjari vsetko prebieha skoro idealne, krasne zakvitne, opelenie v poriadku, dostane dokonca postrek proti piliarke, taktiez osetrovana proti monilioze, na ktoru je extremne citliva. Avsak pride leto a absolutne nezvlada ani maly deficit vlahy. Z casu na cas som ju zalieval, ale nemam moznosti k nej liat hektolitre vody, takze vacsina zelenych plodov skoncila na zemi. Potom uz v priebehu leta pocitam uz len na kusy, nakoniec mavnem rukou, ze naozaj kvoli par kusom nebudem robit postrek na obalovace, takze z toho mala, co sa da spocitat na prstoch dvoch ruk, je aj tak asi polovica cervivych. Je sice pekne, ze je to v nasej zahrade fakticky prva uroda sliviek, akurat chybicka sa vludila v tom, ze zena si mysli, ze to co donesiem vo dvoch hrstiach, je ochutnavka z urody. A ono to je cela uroda z pekneho stromceka.
Mozno ta nepodarenost je aj kvoli nejakym inym vplyvom, ktore nemam pozistovane (napr. afinitou?) - je zastepena do zelenej ringloty.
Suma sumarum, tato odroda u mna nie je odolna na nic - moniliozu (bez postreku uplna nula bodov), ani sucho - ani vlhko, asi ani sarku.
Kazdopadne, nemam s nou dalej trpezlivost a dostane terapiu sekerou. Na jej mieste o dva-tri roky moze byt rodiaci stromcek daleko perspektivnejsej odrody. K tomu vsetkemu, slivky v tomto regione nie su az taka vzacnost, aby som tuto odrodu (zrejme chulostivu do mojej polohy) nejako zachranoval. Ak detom na stol polozim slivky a broskyne, tak je jasne, na ktoru kopu sa skor vrhnu.
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Katinka - zašlá sláva

28 Aug 2021, 11:07

Nároky na polohu Katinka velké nemá. Spíš naopak. Svědčí pro to i výsledky Mittwocha z Jeseníků. Ve starší literatuře se psalo, že v polohách nad 600 m šarka neexistuje. Ono to dnes už neplatí, nicméně starý švestkový sad ve Filipovicích (na cestě z Červenohorského sedla do Bělé pod Pradědem a Jeseníku) roste (nebo donedávna rostl) ve výšce cca 650m byl dlouhou dobu zdravý.
Myrobalánové podnože snášejí sucho relativně dobře, ale asi nic neplatí absolutně. Já se se starou Katinkou patrně taky rozloučím - kvůli PPV. Plodí střídavě, letos ne, takže asi až napřesrok.
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Katinka - zašlá sláva

28 Aug 2021, 16:50

Neviem, mozno bude chyba aj v podnozi. Pouzil som zelenu ringlotu z odkopkov ako podpnik, tak ako na viacere slivky a zda sa mi, ze vsetky maju nejake problemy. V kazdom pripade, ani pri idealnom priebehu pocasia sa mi nezda hodna tej energie, ktoru som do pestovania vkladal. Jedol som aj daleko chutnejsie slivky. Podobne je to aj so slavnou slivkou Jojo. Ta pojde prec ako druha. Vsetko co nasadi, do jesene opadne alebo chyti moniliu. To radsej budem pestovat malvazinku, ktora je tiez hakliva, ale po ochutnani u kamarata som si ju na jar zastepil do dvoch stromov. To je ta chut delikatesnych slivociek, ktore si pamatam z detstva.
Napísať odpoveď