Švestka odchází!

M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Švestka odchází!

03 Aug 2021, 13:46

Jeden zahradník si neuměl vysvětlit, proč mu opakovaně takto žloutne jedna strana velkého ořešáku. No a za plotem jezdil traktor v poli s postřikovačem. Ta švestka vypadá jako po herbicidu.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Švestka odchází!

03 Aug 2021, 13:55

Měl bych dotaz jak je to vůbec s podnoží St. julien. Jde po ni hryzec? Myrobalány mu nechutnají, jediné co jsem si všiml co chutná hryzci jsou jabloňové podnože, hlavně zakrslé M9, MM106 .... , ale A2 nebo semenáče žere taky nevíte?

Mám Tsunami meruňku na st. julian, a mi se ta podnož nelíbí. Výsadbová jáma, dost vody, půda okopaný kruh a listy jsou trochu vybledlé jakoby chlorotické, růst nic moc - přírustek a pak dlouho nic, zatímco vedle meruňka na semenáči, ta samá výsadbová jáma roste mnohem intenzivněji a s minimálníma přestávkama, listy pěkné tmavé.
Vidím nějakou choulostivost v podnoži st. julien - opravdu je tak citlivá na půdní podmínky, třeba přelití vodou?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Švestka odchází!

03 Aug 2021, 14:30

Měl bych dotaz jak je to vůbec s podnoží St. julien. Jde po ni hryzec? Myrobalány mu nechutnají, jediné co jsem si všiml co chutná hryzci jsou jabloňové podnože, hlavně zakrslé M9, MM106 .... , ale A2 nebo semenáče žere taky nevíte?

Je to trochu složitější. Objektivně (podle ohryzu) u nás hryzec žere všechny jabloňové podnože včetně semenáčů (i když ty až jako poslední), a taky hrušně. okousané kořeny slivoní jsem našel taky. Mohlo ale jít o dílo hrabošů, kterým se pod namulčovanými stromky ve vylepšené půdě lépe hnízdí a kořeny jim jednoduše překážejí, tak je uhryznou.
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Švestka odchází!

03 Aug 2021, 16:24

Hryzec umí i podnož A2, můj první Rubín na A2 před lety byl po zimě silně poškozený, zbyl okousaný kůlový kořen.
Podnož St.Julien mají hryzci v oblibě asi také, vysadil jsem před rokem na podzim do meziškolky dvě meruňky půl metru od sebe, za pár dní ta na St.Julien byla vychýlená a okousaná, ta na myrobalánu tam ještě je po roce bez poškození.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Švestka odchází!

03 Aug 2021, 21:10

Podobně jako na obrázku mi před pár lety odešla Elena na myroši. Později se dole na kmínku objevily kapky klejotoku. Haroma na St. Julien mi roste zdravě narozdíl od stromků roubovaných na St. Julien z jedné nejmenované instituce (VŠÚO :) ), kdy přišly podnože již něčím infikované.
Prílohy
Elena
Elena
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Švestka odchází!

04 Aug 2021, 07:31

Neregistrovaný napísal:
03 Aug 2021, 11:50
Nene, ta obruč jen cca 15 cm vysoká, slouží jen jako rozhraní mezi trávníkem.
Ak je to technicky možné, tak tú 'obruč' by som odtiaľ kompletne odstránil. Aj keď nemá 'dno', určite do istej miery bráni rozrastaniu koreňov do strán, najmä tých povrchovejších, ktoré čerpajú živiny z tej úrodnejšej vrstvy pôdy, čo pri St.Julien A nemusí byť bezvýznamné. Na fotkách vidno nepomer v hrúbke - podpník je tenší než kmeň, čo dáva tušiť, že koreňový systém nejaký superbujný asi nebude. Navyše tá 'obruč' môže pôsobiť ako trvalý 'rezervoár' vody a prispievať k nadmernému prevlhčeniu pôdy okolo koreňov. Príčinu chradnutia stromku nepoznáme, ale niečo musíte spraviť, navyše tá obruč funkciu 'rozhrania' od trávnika rozhodne neplní, to dúfam uznáte. Je tam zbytočná a stromu bezpochyby neprospieva. IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Švestka odchází!

04 Aug 2021, 07:53

Podnož St. Juliane je naopak pro peckoviny jedna z nejvhodnějších do těžkých a zamokřených půd. U sebe přes dvacet let ji používám vedle slivoní i pro meruňky a broskvoně. Ideální je očkování v korunce. Hryzec ji však také poškozuje, nemá li v potravinové nabídce jabloně. Hlavně mladší výsadby. Starší stromy nechá na pokoji. Růst většiny odrůd na ni je menší než na My, větší než na Wagenheimově. Pozor, také podrůstá. Sice ne u kmene, ale z podpovrchových kořenů a dost daleko od kmene.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Švestka odchází!

04 Aug 2021, 08:29

přasličák napísal:
04 Aug 2021, 07:53
Podnož St. Juliane je naopak pro peckoviny jedna z nejvhodnějších do těžkých a zamokřených půd. U sebe přes dvacet let ji používám vedle slivoní i pro meruňky a broskvoně. Ideální je očkování v korunce. Hryzec ji však také poškozuje, nemá li v potravinové nabídce jabloně. Hlavně mladší výsadby. Starší stromy nechá na pokoji. Růst většiny odrůd na ni je menší než na My, větší než na Wagenheimově. Pozor, také podrůstá. Sice ne u kmene, ale z podpovrchových kořenů a dost daleko od kmene.
Protože jsem o vhodnosti podnože St.Julien do těžších půd četl, snažil jsem se shánět stromky právě na ní. Ale zkušenosti s ní jsou trochu smíšené. Zelená ryngle na St.J. roste příliš slabě a zastavuje růst. Bujné Ontario na ní prosperuje dobře. Nové německé švestky hynou s korovými nekrózami (podnož z toho neviním, ale přece jen...). Lipnická od Chovance na St.J. roste dobře, ale minimálně plodí. Jojo na St.J. rostlo i plodilo dobře, ale švestky se nedaly jíst (za to taky nemůže podnož). Jediné výmladky jsem měl právě pod Jojem, ale až po silném zmlazení spojeném s přeroubováním.
Neregistrovaný

IP:  38.152

Švestka odchází!

04 Aug 2021, 11:39

M.H napísal:
03 Aug 2021, 13:46
Jeden zahradník si neuměl vysvětlit, proč mu opakovaně takto žloutne jedna strana velkého ořešáku. No a za plotem jezdil traktor v poli s postřikovačem. Ta švestka vypadá jako po herbicidu.
Tak o herbicidu jsem taky přemýšlel, třeba švestka může vadit sousedovi ve výhledu na můj pozemek😁,ale byl vyloučen, musela by být zasažena i tráva pod stromem, a to není.
Napísať odpoveď