Švestka odchází!

Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Švestka odchází!

04 Aug 2021, 12:44

Herbicid se dá teoreticky skrytě, ale záměrně, aplikovat i na odhalený a oloupaný kořen prorostlý na cizí pozemek. Takové věci se doufám v praxi nedějí.
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Švestka odchází!

08 Jún 2022, 22:15

přasličák napísal:
04 Aug 2021, 07:53
Podnož St. Juliane je naopak pro peckoviny jedna z nejvhodnějších do těžkých a zamokřených půd. U sebe přes dvacet let ji používám vedle slivoní i pro meruňky a broskvoně. Ideální je očkování v korunce. Hryzec ji však také poškozuje, nemá li v potravinové nabídce jabloně. Hlavně mladší výsadby. Starší stromy nechá na pokoji. Růst většiny odrůd na ni je menší než na My, větší než na Wagenheimově. Pozor, také podrůstá. Sice ne u kmene, ale z podpovrchových kořenů a dost daleko od kmene.
Jedna cca 6 ročná slivka na St. Julien - TopHit uschla. Dnes som ju vytiahol. Uplne ohlodaná, žiaden vlasočnicový koreň. Priemer kmeňa bol cca 10 cm. Nahrada pojde asi slivka na Myrobaláne. Ako to je so zelenou ringlotou ? To ze som paru krát vytiahol 1-2 ročnú jablon zastruhanu jak ceruzku ešte by som pochopil, o hryzcoch je to známe,. ale tak staru slivku by som nepovedal...
Tento rok sa posnazím a hryzcov hadam vychytám. Na záhrade bolo od marca doteraz chytených 11 hryzcov..
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Švestka odchází!

08 Jún 2022, 22:29

Do St. Julien jsem vkládal naděje, ale švestky na ní zakoupené (Jofela, Joganta, Juna, Haroma) u mě dobře neprosperují, třebaže je u nás dost vlhko a těžká půda.
V minulosti tu původní (vesměs němečtí) obyvatelé pěstovali slivoně kromě myrobalánů taky na duranciích. Soudím tak podle toho, že po zašlých starých stromech tu zbyly duranciové "polokřoviny". Pravokořené durancie hezky rostou, slaběji než myrobalán, jsou vitální a odnožují jen málo. Nevím, proč se jako podnože přestaly používat.
Před lety jsem taky dostal pár řízků podnože Marunke (Ackermannova slíva) od Standy von Königsgrad. Jsou sice viditelně zašarkované, ale pěkně koření, rostou a mají dobrou afinitu se slivoněmi, meruňkami i broskvoněmi. Taky mi není jasné, proč už se nepoužívají.
Hlodavci mi sežrali spoustu jabloní (bez pletiva bych už nesázel), nejdřív jen typové podnože, nyní i semenáče. Taky několik hrušní a jednu St. Julien. Myrobalán, Durancii a Marunke zatím ne.
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Švestka odchází!

30 Júl 2022, 22:43

M.H napísal:
03 Aug 2021, 13:55
Myrobalány mu nechutnají...
V to som pevne dúfal, avšak dnes som vytiahol dvojročnú oulinsku ringlotu na myrobaláne. Jedine co hryzec v záhrade neohlodal su hrušky na podp. Dula.
Prílohy
20220730_135710.jpg
Napísať odpoveď