Sezóna sliviek 2021

M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Sezóna sliviek 2021

21 Sep 2021, 23:32

Neregistrovaný - A kde že máte ten nedostatek vody? Nejste vy jeden z agentů Intersucha? :)
Nebo v TV, dávají tam často ty sucho - katastrofické záběry sesbírané z různých koutů světa, dost ovlivňuje podvědomí, hmm :shock:

Jen doplním, co už tu bylo psáno, scvrkávaní švestek od stopky v tuto dobu je OK, ale ty Durancie co čtu, teda scvrkávaly daleko dříve, u mě scvrkávaly už před obíráním Čačanské Lapotice.
Neregistrovaný

IP:  33.143

Sezóna sliviek 2021

22 Sep 2021, 08:44

Nemám nedostatek vody a jsem z jižní Moravy, švestky se začaly letos neobvykle rychle scvrkávat, stačily k tomu 2 týdny suchého teplého slunečného počasí.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sezóna sliviek 2021

22 Sep 2021, 13:09

Návštěvník napísal:
22 Sep 2021, 08:44
Nemám nedostatek vody a jsem z jižní Moravy, švestky se začaly letos neobvykle rychle scvrkávat, stačily k tomu 2 týdny suchého teplého slunečného počasí.
Sesychání švestek rozhodně není způsobeno nedostatkem vody. Letošní léto bylo - oproti minulým - nadprůměrně deštivé. Já mám navíc švestky na nejnižším místě zahrady, kde snadno dosáhnou pro spodní vodu. Taky mám v podstatě nevyčerpatelné množství zachycené dešťové vody pro zálivku. Švestky sesychaly právě v nejvlhčích místech.
Neregistrovaný

IP:  19.134

Sezóna sliviek 2021

22 Sep 2021, 15:14

vysloužil napísal:
22 Sep 2021, 13:09
Návštěvník napísal:
22 Sep 2021, 08:44
Nemám nedostatek vody a jsem z jižní Moravy, švestky se začaly letos neobvykle rychle scvrkávat, stačily k tomu 2 týdny suchého teplého slunečného počasí.
Sesychání švestek rozhodně není způsobeno nedostatkem vody. Letošní léto bylo - oproti minulým - nadprůměrně deštivé. Já mám navíc švestky na nejnižším místě zahrady, kde snadno dosáhnou pro spodní vodu. Taky mám v podstatě nevyčerpatelné množství zachycené dešťové vody pro zálivku. Švestky sesychaly právě v nejvlhčích místech.
Já jsem nenapsal, že byl nedostatek spodní vody v půdě. Napsal jsem, že byly 2 týdny celodenního slunce a suché proudění v době dozrávání švestek. Vypadalo to jako by ty švestky byly od slunce částečně usušené, denně jsem to nekontroloval, ale šlo to docela rychle. Nevidím za tím jiný důvod, než letošní počasí.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Sezóna sliviek 2021

22 Sep 2021, 15:55

Nejprve jsem ty scvrklé popadané švestky sbíral a vyhazoval na kompost. Později, při jejich sběru, jsem ucítil silné švestkové aroma vycházející z kbelíku s posbíranými švestkami. To je to správné aroma, které bych tak rád cítil ve slivovici, řekl jsem si, a založil z nich kvas.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sezóna sliviek 2021

22 Sep 2021, 17:06

Návštěvník napísal:
22 Sep 2021, 15:14
vysloužil napísal:
22 Sep 2021, 13:09
Návštěvník napísal:
22 Sep 2021, 08:44
Nemám nedostatek vody a jsem z jižní Moravy, švestky se začaly letos neobvykle rychle scvrkávat, stačily k tomu 2 týdny suchého teplého slunečného počasí.
Sesychání švestek rozhodně není způsobeno nedostatkem vody. Letošní léto bylo - oproti minulým - nadprůměrně deštivé. Já mám navíc švestky na nejnižším místě zahrady, kde snadno dosáhnou pro spodní vodu. Taky mám v podstatě nevyčerpatelné množství zachycené dešťové vody pro zálivku. Švestky sesychaly právě v nejvlhčích místech.
Já jsem nenapsal, že byl nedostatek spodní vody v půdě. Napsal jsem, že byly 2 týdny celodenního slunce a suché proudění v době dozrávání švestek. Vypadalo to jako by ty švestky byly od slunce částečně usušené, denně jsem to nekontroloval, ale šlo to docela rychle. Nevidím za tím jiný důvod, než letošní počasí.
Nechce se mi uvěřit, že letošní počasí by způsobilo sesychání švestek, zatímco švestkové velmoci jako Srbsko, Bosna, kde je každoročně podstatně sušší a teplejší počasí než zde, by byly v pohodě. Jinak švestky sesychají i v Jeseníkách.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Sezóna sliviek 2021

22 Sep 2021, 18:26

vysloužil napísal:
22 Sep 2021, 17:06
Návštěvník napísal:
22 Sep 2021, 15:14
vysloužil napísal:
22 Sep 2021, 13:09


Sesychání švestek rozhodně není způsobeno nedostatkem vody. Letošní léto bylo - oproti minulým - nadprůměrně deštivé. Já mám navíc švestky na nejnižším místě zahrady, kde snadno dosáhnou pro spodní vodu. Taky mám v podstatě nevyčerpatelné množství zachycené dešťové vody pro zálivku. Švestky sesychaly právě v nejvlhčích místech.
Já jsem nenapsal, že byl nedostatek spodní vody v půdě. Napsal jsem, že byly 2 týdny celodenního slunce a suché proudění v době dozrávání švestek. Vypadalo to jako by ty švestky byly od slunce částečně usušené, denně jsem to nekontroloval, ale šlo to docela rychle. Nevidím za tím jiný důvod, než letošní počasí.
Nechce se mi uvěřit, že letošní počasí by způsobilo sesychání švestek, zatímco švestkové velmoci jako Srbsko, Bosna, kde je každoročně podstatně sušší a teplejší počasí než zde, by byly v pohodě. Jinak švestky sesychají i v Jeseníkách.
Mám stejný názor. V suchých letech, kdy nybyly skoro žádné srážky, ale jen sluneční dny např. 2015, 2018, 2019 bylo výborných švestek plno, dokonce i nějaké prostokořené zašarkované stromy dávaly chutné plody. Takže si myslím, že spíše se scvrkávají protože nestihly pořádně vyrůst a vyzrát, prostě ten 1 týden slunečních dní v červenci a pak asi za měsíc 10 dní v srpnu nestačily, a skluz z jara nedohonily, jsou kyselé, také téměř všechny červivé. Též souhlasím, že to může způsobovat vysoký tlak monilie.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Sezóna sliviek 2021

22 Sep 2021, 19:25

Seschly vám předčasně i jiné odrůdy švestek? U mě seschly jen Durancie.

Valjevky začaly sesychat přirozeně od stopky, ale to už byly zralé a sladké, u nich to bylo v pořádku. I když nedozrály všechny plody na Valjevce ani na Čačanské lapotici, totiž 2/3 úrody bylo sladké a chutné, a necelá třetina tam visí dodnes, nedozrálé plody Valjevky na fotce - vypadají krásně - ale jsou tužší, bez šťávy, bez chuti, bez cukru, nejedlé.... v tomto si taky myslím, že bylo málo slunce i tepla aspoň tady na severu to tak bylo, a jinak vody přebytek, takže hmota = váha plodů narostla bez problémů. Bohužel v tomto - ovoce není zelenina.

Na další fotce jsou padané scvrklé Durancie, nakonec jsou dobré, sladké, dužina křupavá gumovější, aroma mají i chuť, jen kdyby neseschly tak mohly být daleko sladší. V této fázi už je nenapadá ani monilioza, jsou samy zakonzervované a dále by mohly zřejmě vysychat i bez sušičky, podobně jako datle anebo bonbóny :)
Prílohy
Opožděné Valjevky - pěkné ale bez chuti
Opožděné Valjevky - pěkné ale bez chuti
Durancie, klon s odlučitelnou peckou
Durancie, klon s odlučitelnou peckou
Neregistrovaný

IP:  44.152

Sezóna sliviek 2021

22 Sep 2021, 20:03

vysloužil napísal:
22 Sep 2021, 17:06
Návštěvník napísal:
22 Sep 2021, 15:14
vysloužil napísal:
22 Sep 2021, 13:09


Sesychání švestek rozhodně není způsobeno nedostatkem vody. Letošní léto bylo - oproti minulým - nadprůměrně deštivé. Já mám navíc švestky na nejnižším místě zahrady, kde snadno dosáhnou pro spodní vodu. Taky mám v podstatě nevyčerpatelné množství zachycené dešťové vody pro zálivku. Švestky sesychaly právě v nejvlhčích místech.
Já jsem nenapsal, že byl nedostatek spodní vody v půdě. Napsal jsem, že byly 2 týdny celodenního slunce a suché proudění v době dozrávání švestek. Vypadalo to jako by ty švestky byly od slunce částečně usušené, denně jsem to nekontroloval, ale šlo to docela rychle. Nevidím za tím jiný důvod, než letošní počasí.
Nechce se mi uvěřit, že letošní počasí by způsobilo sesychání švestek, zatímco švestkové velmoci jako Srbsko, Bosna, kde je každoročně podstatně sušší a teplejší počasí než zde, by byly v pohodě. Jinak švestky sesychají i v Jeseníkách.
Loni tady byla monilie ve stejné míře jako letos a k tak rychlému zasychání švestek nedocházelo, naopak pamatuji jak švestky v době dozrávání praskaly po deštích. Také jak se minulý týden změnilo počasí, zapršelo a ochladilo se, slunce nesvítí celý den, tak švestky co zbyly na stromě, většinou na spodních větvích, už nezasychají nebo jen mírně od stopky, tak jak to má touto dobou být.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Sezóna sliviek 2021

22 Sep 2021, 20:48

M.H napísal:
22 Sep 2021, 19:25
Seschly vám předčasně i jiné odrůdy švestek? U mě seschly jen Durancie.
Gabrovská, která v roce 2018 a 19 dozrála koncem srpna, teď vůbec nedozrála - malé plody, kyselé a gumové. A co jsem pozoroval všechny různé pravé švestky s odnožemi v okolí. Ale musím přiznat, že Čačanská najbola měla slívy pěkné, menší, méně sladké, skoro všechny červivé a dost jich shnilo, ale nesvrkávaly se vůbec.
Napísať odpoveď