Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

Valouch

IP:  216.38

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

13 Máj 2021, 08:57

tato bakterie se letos vyřádila ve velkém. kromě mých zničených stromů skoro každý den náhodou na facebooku narazím na další případy s prosbou o pomoc. Přitom se o tom ví jen velice málo lidí, v podstatě jediný český/slovenský zdroj je diskuze na starém fóru, kde o tom informoval Rony. Takže s rešerší jsem musel zamířit do Německa a Srbska..

Tato bakterie se na podzim dostává zejména rankami po listech do stromu, a až na jaro při rašení se ukáže že větve odspodu prostě nechtějí rašit. jen pár pupenů se rozevře. Při odřezávání těchto skomírajících větví jde vidět v řezu suchý, hnědý vnitřek a jen okraje jsou živé. další roky prosychání pokračuje směrem nahoru až se ze stromu stává ,,zvlčelá metla,,

Jako jediná ochrana se jeví postřik mědí při opadu listů.. ale osobně s tím ještě zkušenosti nemám, zda to stromy v promořených lokalitách zachrání.. a samozřejmě se náchylné odrůdy nesmí sadit do vlhkých uzavřených míst. a už vůbec ne v hustém sponu. (5x5m na myrobalánu v dobré půdě je málo)

S náchylností/odolností odrůd je problém protože se o tom nikde moc nepíše a když, tak majitel často neví co má za odrůdu, Proto vás chci všechny poprosit ať se podělíte o vaše zkušenosti pokud jste se s tímhle boužel setkali.
S osobních zkušeností a také podle toho co čtu po diskuzích je na to nejnáchylnější STANLEY, JOJO, pak Najbolja, Lepotica, Valjevka, Top Taste. Němci uvádí jako nejnáchylnější Jojo, Tipalu a Hanitu.
S odolností je problém protože dělat relevantní závěry o odolnosti je možné dělat jen ze zahrad a sadů kde tato ,,epidemie,, vypukla. ( tedy jaké odrůdy nejevily známky napadení vedle umírajících např. Stanley..) Např. klasické švestky domácí se to ani nedotkne. ta je jistota. Nemělo by ani durancie a hamanovy, v epicentru této choroby jsem viděl také zdravé stromy Čačanské Rané. O Gabrovské nevím co si mám myslet. viděl jsem 2 zdravé stromy podobně proschnout,(ale jak se to stalo nevím) ale letos když byl tlak obrovský už napadeny nebyly nebo jen opravdu minimálně. Zdá se že durancie se to taky netíká, ale ruku do ohně bych za to nedal. podle neměckých studii má být odolná Katika a Presenta, a o něco méně ale stále Haganta.

Přikládám foto, první Moje Najbolja ( kterým mám takto zničených asi 10 stromů v nejplodnějších letech...) a zbytek z netu.
183479106_2566109747024787_364193449068483356_n.jpg
185049123_1673958266142840_7344680528679176970_n.jpg
183250726_157980659601034_8503032899720899007_n.jpg
43410.jpg
43401.jpg

Takže komu z vás se stalo to samé, jaké odrůdy padly a jaké odrůdy naopak vydržely ? takové zkušenosti jsou velmi cenné pro výběr dalších stromků.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

13 Máj 2021, 09:32

Jste si jistý, že je to Pseudomonas? Podobný následek je viditelný po monilii. I když nejvíce u meruněk. Tam však strom vyraší a až následně se větev nakazí a odejde. Vyjímkou jsou větve, kde zůstal loňský mumifikovaný plod. Takové větve odcházejí nejrychleji.
Zkuste nějaký fungicid (Prolectus, Signum, Horizon atp.).
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

13 Máj 2021, 09:48

Řekl bych, že se s tou chorobou setkal prakticky každý pěstitel švestek. Vesměs projevy přisuzují monilovému úžehu, podobně jako u meruněk a višní, taky jsem si to myslel. Letošní rašení slivoní přineslo pár nemilých zjištění. Hodně záleží na poloze stromu, v otevřené slunečné a větrné poloze projevy nemoci tolik vidět nejsou, v uzavřené stinné dolině je to horší. Co se týče odrůd, suverénně nejvíc u mě trpí Stanley a Diabola. Jojo a najbolju jsem zrušil pro nekvalitní plody, tam nevím. Postižena je i Wangheimova. Menší projevy jsou patrné na Topstaru, Valoru, Valjevce, Viktorii, Calypsu, Tipale, Toptaste, ještě méně na lepotici, Hanitě, Hagantě, Presentě, Č. rodné.. Bez postižení jsou: Těchobuzická, Amers, Katinka, Lipnická, Opál, Domácí, Topgigant, Topking, mladé stromky nejde zatím hodnotit.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

13 Máj 2021, 10:27

Letos jsem se zhrozil u asi 25ti leté Zelené renklódy, ačkoli ostatní slivoně už kvetly, ona vypadala jako by byl únor až na pár vyrašených listů. Stačilo ale pár posledních dnů a listy už pěkně po celé koruně raší. Loni výrazně přeplodila, to bude asi ten důvod pozdějšího nástupu.

V sadě mám dva stromy Stanley - starší zhruba 25let a mladší odhadem 15let. Mladší je zatím v dobré kondici, zato u starší pravidelně každý rok odřezávám část proschlých větví, nahrazuji je vlky, ale strom nejspíš dlouho nevydrží. Hned vedle ní stojí velká sladkovišeň, která je na tom podobně. Nejspíš kvůli monilii ji zbývá už jen polovina koruny.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

13 Máj 2021, 11:11

Baktéria Pseudomonas syringae pv.syringae napáda viaceré druhy rastlín, na kôstkovinách bývajú jej dôsledky obzvlášť devastačné. Diferenciálne-diagnosticky pripadajú do úvahy monilióza, klasterosporióza a xanthomonas. Na fotkách pridávam typické prejavy pseudomonádovej infekcie.

1. Slivka - odumreté pupene na jar
2. Slivka - odumreté kvety na jar
3. Slivka - glejotok
4. Slivka - prejavy na konárikoch
5. Mandľa
6. Broskyňa
7. Čerešňa
8. Čerešňa, hruška a slivka

V chemickej ochrane sa odporúčajú meďnaté prípravky (Kuprikol, Champion) - postrek na jeseň a na jar pred vyrašením. Pozor na možnú fytotoxicitu medi ak už sú stromy olistené ! Pri fungicíde Aliette (účinná látka fosetyl-al) sa udáva efekt aj na bakteriózy (medzi nimi aj na pseudomonas). Treba ale povedať, že pseudomonádovú infekciu je veľmi ťažké zvládnuť a často sa končí odumretím celého stromu.

9. Prípravok Aliette 80 WP

IH

IMG_20210513_104114.png
IMG_20210513_104114.png (447.37 KiB) 5041 zobrazení
IMG_20210513_104140.png
IMG_20210513_104140.png (424.04 KiB) 5041 zobrazení
IMG_20210513_104726.png
IMG_20210513_104726.png (466.29 KiB) 5041 zobrazení
IMG_20210513_104805.png
IMG_20210513_104805.png (637.55 KiB) 5041 zobrazení
IMG_20210513_101845.png
IMG_20210513_101845.png (874.18 KiB) 5041 zobrazení
IMG_20210513_101706.png
IMG_20210513_101706.png (361.59 KiB) 5041 zobrazení
IMG_20210513_101618.png
IMG_20210513_101533.png
IMG_20210513_101533.png (856.8 KiB) 5041 zobrazení
Prílohy
IMG_20210513_101923.png
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

13 Máj 2021, 11:26

Rozlisit moniliu a Pseudeomonu nie je jednoduche, priznaky su velmi podobne, pricom Pseudomonas je tu nova. Pred par rokmi mi zacalo odchadzat Jojo, tak som hladal v Nemecku, kde ho mali najskor/najviac a narazil na uvadzanu extremnu nachylnost na Pseudomonas Syringae. Ked mi google vyhodil obraz choroby, bolo to presne ako z mojho Joja, Ronymu som na stare forum napisal, ze to ma Pseudomonu a nie moniliu. Ak si dobre pamatam, problematicka choroba napada aj vrby a tie mi par metrov od Joja v rovnakom case zacali odchadzat. Jojo sa nepodarilo zachranit, vrby odisli tiez. Rozdiel medzi moniliou bol podstatny ten, ze neodumieraju cele konce letorastov po vykvitnuti, ale vacsina pukov na jar nevyrasi, ale len zopar ich predsa zacne rast (co u monilie nie). Rozvoj Pseudomony bezi v zime pocas vlhka a chladu (okolo 0C), takze postrek medou na jesen/jar tomu ma zabranit. Uvadzane boli ako najodolnejsie odrody, ktore Nemci vytestovali Katinka v spojeni s myrobalanom (St. Julien bola menej odolna). Ak si dobre spominam, Stanley bola pouzita v krizeni vsetkych nasledne nachylnych odrod, takze tej je dobre sa asi v rodokmeni vyhnut v lokalitach s vyskytom Pseudomony. Posledne som ale zahliadol vysledky nachylnosti zo Svajciarska a tam ju nasli zvysene prave u Katinky (cierne skvrny na listoch v lete, hrdza ma sede), takze asi treba brat tvrdenia s rezevou...
Posledne roky som tuto chorobu nepozoroval, az tuto jar mam kopu nerasiacich vetiev na Hanite, je mozne ze je to tu zase. Bystricka, Katinka, Presenta nemali znaky postihnutia. Vychadza mi z toho dalsi nutny jesenny postrek medou na kostkoviny.

Prekladac:
Infekčný cyklus
Za chladného a vlhkého počasia môže byť infekcia stále zranená
Po jesennom opadaní listov sa vyskytujú jazvy po listoch, kedy sa baktérie podtlakom v potrubiach nasávajú do sitových rúrok. Prichádza ku kvetom
Opatrujte, listujte a strieľajte infekcie, ako aj infekcie na konároch a kmeňoch. v
Počas zimných mesiacov sa baktéria usadí v rastline a prezimuje v nekróze kôry a napadnutých púčikoch, ktoré zvyčajne odumierajú. Preto sú často malé
Zistite nekrózu konárov okolo púčika alebo špízy s malým ovocím.Jemné poranenia a malé praskliny na kôre môžu spôsobiť mokro a chlad
V jarnom počasí bude napadnutých viac stromov Patogén sa šíri vetrom, dažďom alebo hmyzom cez chorý sadivový materiál

Príznaky
• V máji / júni zdravé stromy, zvyčajne v 2. až 4. roku státia, náhle svietia odfarbené listy, ktoré sa vlnia smerom hore.
• Po niekoľkých dňoch listy a celé vetvy alebo stromy vyschnú vymierať. Suché listy sa prilepia k stromu.
• Na kôre kmeňa (nad bodom štepenia) sú spočiatku obmedzené, mierne zapadnuté, červenohnedé - tmavofialové tuhé tvary, neskôr
oblasti kôry zahŕňajúce vetvy. Kôra je mäkká a ľahko sa ponorí.
Kmeň už nie je úplne guľatý, ale v priereze skôr hranatý.
• Je možný prúd živice červenkastej farby, ktorý po zaschnutí tvrdne.
• Drevo pod kôrou má hnedú farbu. Podlhovastejšie ako na šírku. Prechod k zdravému je často rozptýlený, ale tiež výrazne vymedzený.
• Body prúdenia živice v bývalých bodoch pripevnenia / v bodoch pripojenia bud.
• Početné údery úľov aj s Jaspi-Fereley, aj s mŕtvymi Stromy. Základ je zdravý.
• Listy s otvormi v tvare guľky v júni / júli v. Chr. a. s odrodou Hanita. Na rozdiel od brokovnice, pri ktorej sú škvrny / otvory ostro ohraničené, je v počiatočnom štádiu bakteriálne napadnutie listov dium žltkasté krúžky. Ak otvory zlyhajú, baktéria sa do nich vtiahne Drevo späť.

Škodcovia
• Jednotné baktérie sa dajú izolovať z niekoľkých miest zamorenia. To sú dvaja veľmi úzko príbuzní pathovari Pseudomonas syringae, a to:
P. syringae pv. Syringae (pôvodca plesne hruškového kvetu) a P. syringae pv. morsprunorum (bakteriálna pleseň v čerešniach).
• Možno boli zavedené nové virulentnejšie kmene Pseudomonas, ktoré teraz útočia aj na slivky.

Náchylnosť
• Nové druhy Cacaks Schöne, Hanita, Elena, Top sa zdajú byť veľmi náchylné byť.

Osetrenie
Ošetrenie meďou používa na jeseň na opad listov a na jar.
1. Ošetrenie, keď spadne 1/3 listov
2. Ošetrenie, keď 2/3 listov opadli
3. Ošetrenie na konci opadu listu
4. Ošetrenie v zime (V Nemecku sa v Odporúča sa počas zimy).
5. Liečba na jar

Porovnanie vyskytu Pseudomony v oktobri 2018 na listoch roznych odrod sliviek (CH):
Prílohy
Screenshot 2021-05-13 114001.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

13 Máj 2021, 13:50

S podobnými příznaky se u slivoní také setkávám, ale na 100 % nemohu potvrdit, že se jedná zrovna o Pseudomonas s. Poškození je ve škále od pár seschlých menších větvoček, přes větší větve se sporadickým olistěním až po výrazné trhliny na kosterních větvích a kmenu. Zatím jsem to pozoroval u Chrudimské, Zelené renklódy, Těchobuzické, Viktorie, Oulinské (?) a Hanity. U Těchobuzické zabral postřik mědí po opadu listů a na jaře.
Valouch

IP:  216.38

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

13 Máj 2021, 15:23

Všem děkuji za zkušenosti a doplnění.

U mě se to odehrává skoro všechno na ten podzim, že na jaro už pupeny nevyraší. Za vegetace vadne už jen něco málo.
Mám těch čačanek přes 50, 17 letých doteď v super kondici..(lepotica/najbolja) a najbolje sou napadány výrazně víc. Snad pomůžou ty postřiky, byla by jich strašná škoda. jeden strom je schopný zarodit skoro i 100kg.
Sousedé mají desítky Stanley u kterých se to začalo projevovat už dříve, je na ně hrozný pohled, úplně zdevastované.. a to je nemají ani moc zastíněné. Lepotice se ještě dá ale ta Stanley je fakt děsná, tu bych s trochou nadsázky zakázal..
Pro Mikeše13 : ty rány na kůře co se nehojí a zvětšují se jsou možná něco jiného, problém s tím mají durancie, u nich se to ale nešírí infekcí zdravých stromů ale infikovanýma odkopkama. Pokud vám na větvy co byla minulý rok zdravá raší jen pár procent tak je to jasné..
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

14 Máj 2021, 06:44

Na toptaste mi začínajú postupne od umierať vetvičky.
Postrek má akú účinnosť? Je možné ešte zachrániť stromček, alebo sa s ním rozlúčiť aby sa to nešírilo ďalej?
Ďakujem.
Prílohy
IMG_20210513_175526.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Usychání šlechtěných švestek - Pseudomonas S.

14 Máj 2021, 07:47

Ve vašem případě by mělo jít o moniliu. Použité přípravky slibují nejen preventivní, ale často i kurativní (léčebný) účinek. Když zasažené dřevo odstraníte, měla by se nemoc po postřiku zastavit.
Napísať odpoveď