SLIVOVICA (teória výroby)

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

06 Jan 2021, 00:24

No, píšu jen své zkušenosti s dlouhým ležením kvasů a vín.
Nic nedoporučuji a ani neradím.

Jen mé zkušenosti v tom směru jsem napsal. Takové psaní pro pobavení a možná si z toho mého blábolu někdo něco vezme.
Ať už negativního či pozitivního...
*
A ani třeba ty perfektně utěsněné sudy, když se dá destilace udělat včas jsou zbytečné.
Ale někdy není termín, neměl jsem čas na zpracování a tak...
Takové věci jsem kdysi řešil.
*
Čímž nechci tvrdit, že ani z "otevřených" sudů nemůže být dobrý destilát.
*
Jen, mám takovou úchylku. Rád jsem poslouchal to bublání CO2 a měl tak přehled o děních v sudech a nemusel se bát nějakých sekundárních infekcí..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

SLIVOVICA (teória výroby)

12 Jan 2021, 12:31

EL Edgar napísal:
10 Jan 2021, 10:06
Skladovanie ovocného destilátu v chladnom prostredí by mohlo spomaľovať proces vyzrievania.
Jak tomu máme rozumět? Skladovat nebo neskladovat?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

SLIVOVICA (teória výroby)

12 Jan 2021, 12:58

mám podobný soudek jako pan Hlavatý, malý asi 5l. přiznám se že mi to z něj nechutná. ani jabka. připomíná mi to whiskey. A když chci whiskey, naliju si z flašky whisku. Druhá věc že z dřevěného sudu byl docela velký odpar.
Kdybych potřeboval skladovat velke množství palenky, tak si buď seženu nerez sudy od piva, nebo stočím nerez plech a udělám bečku na nohách a. s kohoutem jako na víno. jen sem takovou potřebu nikdy neměl. Navíc dobré slivovice je málo....
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

SLIVOVICA (teória výroby)

13 Feb 2021, 16:01

Já zase úplně nevěřím na vyzrávání destilátů. Pokud se tedy nemyslí zrání v sudech. Jistě, po vypálení je dobré pálenku nechat nějaký měsíc odvětrat, ale pak už se její kvalita mění málo. Naopak aromatické destiláty z meruněk, broskví, třešní, višní, hrušek delším ležením než 2-3 roky na kvalitě nerostou, spíš ztrácejí aroma. Méně kvalitním pálenkám delší ležení prospěje, cizí chutě a pachy se mohou časem částečně vytratit.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

13 Feb 2021, 18:06

Myslím si totéž co p. Vysloužil. Jistě jsou výjimky, ale ve většině případů mi nějaké dlouhodobé skladování, ležení, zrání připadá jako "Cimrmanovo přenošené dítě"...
*
Co se týká teplot, je celkem zajímavé, že velký vliv má i vlhkost vzduchu ve skladovacích prostorech.
Jsou známé a zdokumentované případy, že během ležení lihovitost nečekaně vzrostla. A to i v teplých místech....
Tzn., že dřív než líh a jiné níževroucí složky se odpařila ze sudů voda.
*
Ale to je jen taková fyzikální zajímavost kterou nemá cenu v domácích podmínkách řešit.
*
P.S. k těm mixům nemám co napsat. Nemám zkušenosti v tom směru.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

SLIVOVICA (teória výroby)

22 Feb 2021, 17:10

Prosím vás, od koľko je už optimálna cukornatosť sliviek pre kvas
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

SLIVOVICA (teória výroby)

22 Feb 2021, 19:55

Mari napísal:
22 Feb 2021, 17:10
Prosím vás, od koľko je už optimálna cukornatosť sliviek pre kvas

Za optimální cukernatost považuji nejvyšší procento cukrů, které ještě okážou kvasinky prokvasit, což je cca 16-18% Samozřejmě i cukernatější švestky dají kvalitní kvas, potažmo destilát, ale nějaký cukr zůstane neprokvašený ve výpalcích.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

SLIVOVICA (teória výroby)

23 Feb 2021, 07:32

Co je potom v prípade napr. Sliviek s 24 Brix rozumnejšie urobiť - rozriedit to vodou na 18, použiť turbo kvasnice, alebo nechať tak a časť neprekvaseneho cukru vyliať s výpalkami ?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

SLIVOVICA (teória výroby)

23 Feb 2021, 07:38

vysloužil napísal:
22 Feb 2021, 19:55
Mari napísal:
22 Feb 2021, 17:10
Prosím vás, od koľko je už optimálna cukornatosť sliviek pre kvas

Za optimální cukernatost považuji nejvyšší procento cukrů, které ještě okážou kvasinky prokvasit, což je cca 16-18% Samozřejmě i cukernatější švestky dají kvalitní kvas, potažmo destilát, ale nějaký cukr zůstane neprokvašený ve výpalcích.
V tomto som laik, ale v takomto prípade by ma zaujímal časový faktor. Ak by kvasinky dostali k dispozícii viac času, prípadne by sa tam priebežne dodali ´čerstvé´ kvasinky, tak aj tak nezvládnu tú vyššiu cukornatosť ?
Alebo je to potom determinované priebežným zložením kvasu ? IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

SLIVOVICA (teória výroby)

23 Feb 2021, 08:01

Při určité koncentraci lihu jsou kvasinky zahubeny vlastním alkoholem. Některé hlubokoprokvášecí kvasinky vydrží trochu víc, ale obecně se to točí kolem 14-15%, což jsou nejsilnější vína. Hroznový mošt mívá vyšší cukernatost, proto i v hotovém víně zůstává zbytkový cukr. (výjimkou jsou některá autentická vína). Vyšších hodnot se dosahuje přidáním alkoholu do výsledného produktu (Portské víno, aj.).
Napísať odpoveď