Holovouska degustácia.

vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouska degustácia.

26 Máj 2022, 09:13

Ivan Hlavatý napísal:
26 Máj 2022, 07:59
přasličák napísal:
26 Máj 2022, 06:08
...a zejména novošlechtění UEB 5060/1 / ULO, křížení Barby x Natyra, žluté, velké , polygenně resistentní ke strupovitosti, pevná, chruplavá, i když jemná dužnina, abnormálně šťavnatá, bez vysokých nároků na délku vegetace. Milovníci chuti Admirálu se máme na co těšit. Zejména to poslední uvedené novošlechtění mu bude asi silně konkurovat.
Mirku, vďaka za zaujímavé informácie. Vidno, že v ÚEB aj v Holovousích sa činia - len tak ďalej ! Trendy sú (aspoň v ÚEB) zrejmé - snaha vyšľachtiť jablká s kvalitnou a šťavnatou štruktúrou dužiny, rezistentné (ideálne na polygénovom podklade), no a - samozrejme - vizuálne pekné a najmä chuťovo kvalitné.
Čo sa týka novošľachtenia UEB 5060/1, je zaujímavé, že z kríženia dvoch červenoplodých odrôd vznikla odroda žltoplodá. Aj keď Barby až taká intenzívne červená nie je, ale Natyra (SQ159) je vyslovene sýtočervené jablko.
Ako "agent" si neodpustím 2 poznámky:
- Škoda, že holovouští nezaradili do degustácie aj odrodu, ktorej meno sa nevyslovuje.
- Je zaujímavé, že túto odrodu v ÚEB nevyužívajú na kríženie pri šľachtení nových odrôd (možno z obavy z pehovitosti, a možno aj použili, ale výsledky boli "nevalné"...).
Každopádne sa ešte tešíme na ďalšie informácie od Mirka, vrátane výsledkov. IH
Triploidní odrůdy se křížit dají (většinou jako mateřské, pyl mívají špatně klíčivý), ale jejich potomstvo se často od rodičovské odrůdy liší. Nejspíš proto je poměrně málo potomků kultovních odrůd jako Grávštýnské, Blenheimská aj. Ze stejného důvodu zřejmě šlechtitelé v ÚEB kříží radší Barby než Admirála.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouska degustácia.

04 Jún 2022, 21:54

přasličák napísal:
26 Máj 2022, 06:08
...Organizátoři se opět nebáli zařadit i špičkové novinky konkurenčního pracoviště ze Střížovic....Nejvíce mne zaujaly odrůda zimní Andera /ULO/ z Holovous / Melrose x Rubín/ a ze Střížovic zimní Orange Crisp / ULO , syn. UEB 648/1, křížení Fuji x Heliodor, oranžové, pevná, chruplavá dužnina, sladké, nutná probírka, sklon k alternaci /, UEB 4702/1 / ULO, křížení UEB 3317 x Mira, polygenní rezistence ke strupovitosti, červené, pevná, chruplavá dužnina, nutná probírka / a zejména novošlechtění UEB 5060/1 / ULO, křížení Barby x Natyra, žluté, velké , polygenně resistentní ke strupovitosti, pevná, chruplavá, i když jemná dužnina, abnormálně šťavnatá, bez vysokých nároků na délku vegetace. Milovníci chuti Admirálu se máme na co těšit. Zejména to poslední uvedené novošlechtění mu bude asi silně konkurovat.
Keďže som získal výsledky holovouskej degustácie z 25.5.2022 (zdroj neprezradím 😀), dovolím si výsledky 'zavesiť' aj sem (viď foto). Mirek Přasličák ako jeden z degustátorov už predbežne avizoval, ktoré odrody ho zaujali (viď text vyššie). Z výsledkov vidno, že Mirek sa vyzná... Inak sme asi svedkami historickej udalosti, kedy holovouskú degustáciu vyhrala odroda z ÚEB (neviem, či sa to už v minulosti stalo). Svedčí to minimálne o tom, že v Holovousích oproti minulosti 'zavanuli nové svieže vetry' (rešpekt!), ale tiež pravdepodobne aj o tom, že novošľachtenec UEB 5060/1 (Barby x Natyra) je odroda mimoriadnych chuťových kvalít. Z výsledkovej tabuľky je zrejmá jej suverénna dominancia v kategórii "chuť celková", ako aj prvenstvo v kategóriách "konzistencia" (rovnako suverénne) a "šťavnatosť". Možno tu máme nový "žltý Admiral". Škoda, že samotný Admiral organizátori do degustácie nezaradili. Ešte jedna poznámka k výsledkom: v prvej desiatke je až 9 odrôd skladovaných technológiou ULO (ultra low oxygen). Neviem, či je férové hodnotiť v jednej degustácii jablká skladované "ULO" versus "obyčajne". Do prvej desiatky sa medzi "ULO-odrody" dokázal vkliniť len "obyčajný" Meteor (ten dokonca predbehol aj Meteor-ULO). Táto odroda je holovouskou degustačnou stálicou. S očakávaním mimoriadnej chuti som Meteor u mňa premiérovo vysadil v okt.2021, napriek jeho citlivosti na hubové choroby. Verím, že potvrdí svoju triedu.

Dúfam, že Mirek Přasličák ešte pridá pár postrehov k výsledkom degustácie. IH

Screenshot_20220604-212546_Drive.jpg
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouska degustácia.

05 Jún 2022, 07:58

Takže Ivan byl rychlejší, než já. K PC jsem se dostal až dnes ráno. Kupodivu tentokráte jsem se celkem shodl s celkovými výsledky. Trochu bych poopravil Ivana. Všechny odrůdy, u kterých nebylo označeno, že byly skladovány v ULO, byly skladovány v chladírně. Takže v rozdílném prostředí, než je k dispozici běžným malopěstitelům. Už jsem uvedl, že chutí hybridu UEB 5060/1 jsem byl unesen, a to se mi zrovna často nestává. Zajímavé bude porovnat jeho skladovatelnost v běžných sklepních podmínkách. Ihned při ochutnání mne napadlo to stejné, co Ivana. Žlutý Admirál. Kombinace chuťově špičkových rodičů k tomu vybízí. V diskusi po degustaci od nejpovolanějších bylo řečeno, že hybrid netrpí fyziologickou skvrnitosti. Plody jsou velké. Často s oranžovým líčkem ve žluté barvě. Doufám, že výhradní práva k odrůdě nebudou prodány do zahraničí a budou k dispozici českým a slovenským drobnopěstitelům. Objevily se i nějaké kritické názory na žlutou barvu hybridu. Červená barva prý je in. Pro mne není rozhodující barva, ale chuť , trvanlivost a zdravotní stav. Rovněž mne velice překvapila chuť holovouské Andery. Na to nemohu zapomenout. Tu si rozhodně musím zakoupit a vysadit. Uvidím, jestli bude stejně chutná v mých podmínkách a hlavně nebude li u mne "lakomá" v plodnosti, jak někteří kříženci Rubínu a Melrose jsou. Orange Crisp a Rubelit jsou již v obchodní síti. Takže musíme hledat místo na zahradě, kde to vysázíme. Už jsem uvedl, že atmosféra na degustaci byla příjemná. Počet degustujících byl omezen a mám dojem, že i to přispělo k vysoké úrovni. Velké poděkování organizátorům a zejména řídícímu degustace, Ing. Zelenému.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouska degustácia.

05 Jún 2022, 10:25

přasličák napísal:
05 Jún 2022, 07:58
Takže Ivan byl rychlejší, než já. K PC jsem se dostal až dnes ráno. Kupodivu tentokráte jsem se celkem shodl s celkovými výsledky. Trochu bych poopravil Ivana. Všechny odrůdy, u kterých nebylo označeno, že byly skladovány v ULO, byly skladovány v chladírně. Takže v rozdílném prostředí, než je k dispozici běžným malopěstitelům. Už jsem uvedl, že chutí hybridu UEB 5060/1 jsem byl unesen, a to se mi zrovna často nestává. Zajímavé bude porovnat jeho skladovatelnost v běžných sklepních podmínkách. Ihned při ochutnání mne napadlo to stejné, co Ivana. Žlutý Admirál. Kombinace chuťově špičkových rodičů k tomu vybízí. V diskusi po degustaci od nejpovolanějších bylo řečeno, že hybrid netrpí fyziologickou skvrnitosti. Plody jsou velké. Často s oranžovým líčkem ve žluté barvě. Doufám, že výhradní práva k odrůdě nebudou prodány do zahraničí a budou k dispozici českým a slovenským drobnopěstitelům. Objevily se i nějaké kritické názory na žlutou barvu hybridu. Červená barva prý je in. Pro mne není rozhodující barva, ale chuť , trvanlivost a zdravotní stav. Rovněž mne velice překvapila chuť holovouské Andery. Na to nemohu zapomenout. Tu si rozhodně musím zakoupit a vysadit. Uvidím, jestli bude stejně chutná v mých podmínkách a hlavně nebude li u mne "lakomá" v plodnosti, jak někteří kříženci Rubínu a Melrose jsou. Orange Crisp a Rubelit jsou již v obchodní síti. Takže musíme hledat místo na zahradě, kde to vysázíme. Už jsem uvedl, že atmosféra na degustaci byla příjemná. Počet degustujících byl omezen a mám dojem, že i to přispělo k vysoké úrovni. Velké poděkování organizátorům a zejména řídícímu degustace, Ing. Zelenému.
Mirku, vďaka za upresnenia a ďalšie postrehy. Z prehľadu mnohých nových odrôd (zatiaľ len kódovo značených) je zrejmé, že tak střížovickí, ako aj holovouskí šľachtitelia sa činia. To je skvelá správa, už len aby sa tieto hybridy dostali aj k nám hobíkom. O UEB 5060/1 bude zrejme veľký záujem - celkom určite aj v zahraničí. Predaj licencie mimo ČR by ma neprekvapil. A nepotešil. Bolo by dobré, ak by tejto odrode v UEB vymysleli aj pekné meno. Neodolám zatiaľ ešte predčasnej úvahe: ak by odroda UEB 5060/1 netrpela pehovitosťou a zároveň mala ostatné vlastnosti Admiralu (a podľa možnosti aj dlhšiu stopku), bol by to ďalší krok smerom k "dokonalému jablku".

Na záver poznámka: výsledky holovouskej degustácie si možno pozrú aj členovia NOK-u. Ak to teda nemajú zakázané... IH
Neregistrovaný

IP:  168.30

Holovouska degustácia.

05 Jún 2022, 12:22

Pane Mirku a jak vam chutila antopa?
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Holovouska degustácia.

05 Jún 2022, 13:07

Na podzim jsem sadil Relugu, no vysledkově je na chvostu pole. Kromě vzhledu zřejmě nezaujala. Má někdo nachutnánu tuto méně známou "novinku"?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouska degustácia.

05 Jún 2022, 13:27

hugovotr napísal:
05 Jún 2022, 13:07
Na podzim jsem sadil Relugu, no vysledkově je na chvostu pole. Kromě vzhledu zřejmě nezaujala. Má někdo nachutnánu tuto méně známou "novinku"?
Relugu nepoznám, len poznámka: poradie akejkoľvek degustácie nemožno brať za definitívne, konečné a objektívne zhodnotenie kvality odrody. Okrem subjektivity posudzovania je tam viac faktorov, ktoré môžu "bodové hodnotenie" ovplyvniť. V prípade tejto degustácie je to napríklad jej dátum (!). V uvedenej tabuľke je trebárs Elstar beznádejne nízko, kým Idared nad ním, približne v strede poradia hodnotených odrôd. V skutočnosti na vrchole ich konzumnej zrelosti Idared zďaleka nedosahuje chuťové kvality Elstaru. IH
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Holovouska degustácia.

05 Jún 2022, 13:35

hugovotr napísal:
05 Jún 2022, 13:07
Na podzim jsem sadil Relugu, no vysledkově je na chvostu pole. Kromě vzhledu zřejmě nezaujala. Má někdo nachutnánu tuto méně známou "novinku"?
Relugu mám , letos bude plodit má celkem slušně nasazeno, tak jsem zvědav. Taky mne překvapilo její nízké hodnocení. Reference byly kladné. Rodič Golida x Topaz. Nechám se překvapit.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Holovouska degustácia.

05 Jún 2022, 13:49

Kazda nova odroda do neba vychvalena ale realita byva ina
zumi
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Holovouska degustácia.

05 Jún 2022, 14:18

Relugu mám zasadenú, minulý rok bolo prvé jablko(založil som aj vlákno Reluga) , no chuťovo žiadna sláva, ale koštoval som ho v novembri a určite trebalo ešte počkať.
Tento rok bude plodov viac, tak som zvedavý.

Inak ma teší, že na degustácii sa opäť presadila Andera aj v konkurencii so Střížovickými odrodami :)
Mám ju zasadenú a mám aj Rubelit.
Len čo povedia na naše vysokohorské podmienky :shock:
_______________________________________
Kysuce 600 m.n.m
Naposledy upravil/-a zumi v 05 Jún 2022, 20:39, upravené celkom 1 krát.
Kysuce 600 m.n.m
Napísať odpoveď