Holovouska degustácia.

hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Holovouska degustácia.

17 Feb 2021, 07:54

Je to tak, u zbytku rodiny v konkurenci Admirála u nás na stole neobstojí GD, Jonagold, Sirius, Rozela, Topaz ani Merkur. Méně chutné odrůdy ani psát nebudu. Na podzim zase preferovali Rubinolu. Ale to jsem Admirál nenabízel a šetřil ho na uskladnění. Je to opravdu problém 😁
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouska degustácia.

17 Feb 2021, 08:27

hugovotr napísal:
17 Feb 2021, 07:54
Je to tak, u zbytku rodiny v konkurenci Admirála u nás na stole neobstojí GD, Jonagold, Sirius, Rozela, Topaz ani Merkur. Méně chutné odrůdy ani psát nebudu. Na podzim zase preferovali Rubinolu. Ale to jsem Admirál nenabízel a šetřil ho na uskladnění. Je to opravdu problém 😁
Takže okrem vysokého sklonu k pehovitosti a vyhoľovaniu, krátkej stopky s vytláčaním plodov v ružici a bujného rastu tu máme ďalšie závažné mínus problematickej odrody Admiral :D :D :D. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouska degustácia.

17 Feb 2021, 08:55

Od ing. Zímy jsem dostal radu, že Admirál je potřeba vysazovat do hladových půd. Nepřehnojit dusíkem a draslíkem.

Ano, něco takového Ing. Zima na jedné degustaci říkal. Taky radil bujnější podnož a kmenné tvary. Nejsem si ale jistý, jestli je to řešení, zda strom vysazený v hladové půdě se časem "neodvděčí" sníženou plodností, drobnějšími plody (což by tady asi nevadilo), menší sladkostí, horší strukturou dužiny. Mám Admirál na polokmenu na semenáči a hořkou skvrnitostí trpěl i přes letní redukční řez . Zato větve Admirálu zkusmo přiroubované na jiných odrůdách - z doby, kdy jsem ještě nevěděl jestli ho má smysl pěstovat - tak ty měly plody čisté, bez pihovitosti. Letos se chystám nedělat probírku nebo ji nechat až na dobu krátce před sklizní.
U většiny jabloní, jejichž plody pihovitostí trpěly, se časem, jak strom stárnul, tato fyziologická choroba vytratila nebo se vyskytla jen v letech s malou plodností a po zmlazení. Věřím, že podobné to bude i s Admirálem.
Připojuji se ke skupině pěstitelů, jejichž rodiny začaly ohrnovat nos nad jinými jablky. Obzvlášť po loňské sezóně, kdy chuťovky Sirius, Topaz, Goldstar, Merkur zůstaly za svým standardem.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouska degustácia.

17 Feb 2021, 09:27

vysloužil napísal:
17 Feb 2021, 08:55
Od ing. Zímy jsem dostal radu, že Admirál je potřeba vysazovat do hladových půd. Nepřehnojit dusíkem a draslíkem.

Ano, něco takového Ing. Zima na jedné degustaci říkal. Taky radil bujnější podnož a kmenné tvary. Nejsem si ale jistý, jestli je to řešení, zda strom vysazený v hladové půdě se časem "neodvděčí" sníženou plodností, drobnějšími plody (což by tady asi nevadilo), menší sladkostí, horší strukturou dužiny. Mám Admirál na polokmenu na semenáči a hořkou skvrnitostí trpěl i přes letní redukční řez . Zato větve Admirálu zkusmo přiroubované na jiných odrůdách - z doby, kdy jsem ještě nevěděl jestli ho má smysl pěstovat - tak ty měly plody čisté, bez pihovitosti. Letos se chystám nedělat probírku nebo ji nechat až na dobu krátce před sklizní.
U většiny jabloní, jejichž plody pihovitostí trpěly, se časem, jak strom stárnul, tato fyziologická choroba vytratila nebo se vyskytla jen v letech s malou plodností a po zmlazení. Věřím, že podobné to bude i s Admirálem.
Připojuji se ke skupině pěstitelů, jejichž rodiny začaly ohrnovat nos nad jinými jablky. Obzvlášť po loňské sezóně, kdy chuťovky Sirius, Topaz, Goldstar, Merkur zůstaly za svým standardem.
U mňa je pôda pomerne kvalitná a Admiraly mám na podpníkoch M-9 a M26, nízke tvary. Teda všetky podmienky pre to, aby bola pehovitosť. Ale nie je...
Takže tie odporúčania z ÚEB treba brať s istou rezervou.
S tým vynechaním prebierky (resp.jej odsunutím na neskôr) je to pri Admirale trochu problematické. Nemá totiž (aspoň u mňa) žiadnu tendenciu k fyziologickému júnovému opadu plodov, v ružici bežne
zostáva 5, neraz aj viac plodov. Pri ich krátkych stopkách nemajú šancu sa normálne vyvíjať a časom dôjde k ich samovytlačeniu, niekedy predtým ešte k ich tlakovej deformácii (tlakom navzájom o seba,
alebo o konár). Pri Admirale pri prebierke ponechávam jeden, maximálne 2 plody. Tzv. "kráľovský plod" odstraňujem, pretože ten máva zvyčajne najkratšiu stopku a má tendenciu k zbytočne nadmernému
rastu. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouska degustácia.

17 Feb 2021, 10:30

Ano, vím, ale přesto to zkusím. Ostatně desítky let jsem probírky neprováděl, už proto, že na velkých stromech to bylo technicky nemožné. Nevěřím, že si s tím strom nějak neporadí. Možná právě chudší půda může být impulzem k většímu samovolnému propadu, nevím.
Perlička. Na 20tiletém zákrsku James Grieve mám přiroubované Breuhahnovo. Obě jsou to silně plodící odrůdy, Breuhahn plodí ještě víc než J.G. Loňská násada plodů Breuhahna byla velká - rukávec plodů, kterých bylo snad víc než listí. Protrhával jsem je snad natřikrát, jak se jablíčka zvětšovala, pořád mi připadalo, že je jich tam moc. Až když jsem byl s konečným počtem a umístěním plodů na větvích spokojený, strom zbývající ponechaná jablka shodil sám. ;)
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouska degustácia.

14 Mar 2021, 20:06

Ešte raz výsledky holovouskej degustácie - teraz aj s komentárom. IH
IMG_20210314_195731.png
IMG_20210314_195754.png
IMG_20210314_195754.png (260.45 KiB) 2672 zobrazení
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouska degustácia.

15 Mar 2021, 17:20

Pri odrode Sissi a Briliant sa uvádza, že sú to jablká vhodné pre alergikov (foto). Alergia na jablká skutočne existuje, niektoré odrody sa už tradične uvádzajú ako hopoalergénne (teda s redukovaným, prípadne nulovým alergénnym potenciálom) - napr. Santana či Elise. Teraz k nim priradili aj Sissi a Briliant. Nerád by som bol za 'rejpala', ale podľa mňa to nie je také jednoduché. Napísať sa dá samozrejme hocičo. V prvom rade by ale bolo potrebné overiť, či u konkrétnych osôb ide naozaj o alergickú reakciu na jablká, a nie napríklad o tzv. fruktózovú intoleranciu. K tomu slúžia alergologické vyšetrenia (tzv. prick-testy, komponentová diagnostika a pod.). Následne by bolo potrebné vytvoriť súbor alergikov na jablká (v signifikantnom počte, takzvane štatisticky významnom) a potom sledovať intenzitu ich reakcie (event.nereakcie) po zjedení alergizujúceho jablka versus po zjedení plodov Sissi a Briliant. Potrebné by bolo vytvoriť určité metodologické kritériá kvantitatívneho hodnotenia intenzity alergickej reakcie. A napokon túto porovnať štatistickými metódami (súbor s kontrolným alergénom versus 'súbor Sissi a Briliant'). Nevraviac o tom, že takéto testovanie by malo prebehnúť pod lekárskym dohľadnom a pod dozorom alergológa. Ten by mal aj kvantitatívne vyhodnotiť intenzitu alergickej reakcie (resp. jej absencie). Po štatistickom vyhodnotení výsledkov by bolo možné povedať, či Sissi a Briliant sú naozaj hypoalergénne jablká. Inak je to len pseudoúdaj 'vycucaný z prsta'. IH
IMG_20210315_165854.png
IMG_20210315_165854.png (335.85 KiB) 2606 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Holovouska degustácia.

15 Mar 2021, 20:13

A nebo na to jít od lesa (skoro doslova :) ) a také kouknout na křížovou alergii (pyl břízy, olše vs. jablka).
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouska degustácia.

08 Jún 2021, 20:11

V příloze posílám celkové výsledky degustace jablek, konané v Holovousích dne 26.5.2021. Většina vzorků byla skladována v ULO, což pro většinu z nás je nedosažitelné. Hodně zajímavé by bylo vyzkoušet střížovické hybridy, skladované v normálním sklepě. Mezi výborně hodnocenými střížovickými vzorky jsou i hybridy s polygenní odolnosti ke strupovitosti. Tyto zatím nejsou registrované a musíme si chvíli počkat. Chuť byla opravdu skvělá.
Prílohy
Degustace Holovousy 26.5.2021..pdf
(692.5 KiB) 123 stiahnutí
Napísať odpoveď