Skladovanie jabĺk

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Skladovanie jabĺk

29 Mar 2023, 09:58

tieto chladne noci mozu byt skvela prilezitost na vychladenie skladu.
Minuly tyzden tu boli denne teploty az k 20st.
Minuly vikend teplota v sklade az 14st. - to som nevetral vobec, ked bolo vonku teplejsie ako vnutri.
Dnes rano som v sklade nameral 2st. - vcerajsi den + cela noc bolo otvorene - vetral som ako sa len dalo.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

11 Apr 2023, 16:56

Začiatkom februára som porovnával plody odrôd Jazz a Admiral (foto 1). Jazz vtedy z toho porovnania vyšiel veľmi dobre. K ďalšiemu porovnaniu som sa dostal až dnes.

Nádejal som sa vtedy, že Admiral by mohol mať zdatného konkurenta v kategórii "kvalitný shelf-life". Závery dnešnej 'kontroly' sú nasledovné: Jazz na pohľad stále vyzerá skvele, šupka je pevná a napnutá, ani náznak vráskavenia. Po rozrezaní je však dužina už do značnej miery sypká až takmer múčnatá, s nízkou šťavnatosťou. Chuť je ako-tak zachovalá, ale nedá sa porovnať so skvelou úrovňou zo začiatku februára. Porovnanie aktuálnej konzumnej kvality Jazzu s kvalitou Admiralu v podstate nie je možné, keďže Jazz klesol o 3 triedy a Admiral zostal na predchádzajúcej úrovni. Škoda, ze som Jazz 'nečekol' niekedy v polovici marca. Predbežne sa zdá, že Jazz je chuťovo/konzumne skvelá odroda, ale so skladovateľnosťou v bežných podmienkach výrazne kratšou než má Admiral. Zatiaľ ale platí to "zdá sa", keďže to bola iba prvá úroda Jazzu a skúseností s ním ešte veľa nemám. Podľa tej dnešnej zostáva Admiral v kategórii 'shelf-life' neohrozeným lídrom.
Na dnešných fotografiách je na foto 2-4 Jazz, na foto 5,6 Jonagored. Ten už tiež Admiralu konkurovať nemôže, ale kvalitou dužiny je t.č. o triedu lepší než Jazz. H.

Screenshot_20230411-163730_Chrome.jpg
20230411_153641.jpg
20230411_153651.jpg
20230411_163120.jpg
20230411_153744.jpg
20230411_153742.jpg
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Skladovanie jabĺk

11 Apr 2023, 18:34

Kvalita Kanzi sa nastastie este drzi dobre, chut je vyborna.
Dcera si zamylovala Kanzi a vraj je kusok lepsi ako Admiral (myslene celkovo - nie v tomto momente). Syn hovori, ze Admiral je jasne lepsi.
Pre mna Admiral ma jasne lepsiu konzistenciu, stavnatost. Kanzi ma vyraznejsiu chut, aromu a dokonca aj vyraznu vonu. Kanzi ma teraz vyraznejsiu sladkost ale slabsie kyseliny - kazdy ma ine preferencie. Kto preferuje vyraznejsie kyseliny ten zvoli Admiral, milovnici sladsej chute zvolia Kanzi.
Ale teraz je uz asi to obdobie, kedy Kanzi zacne vyraznejsie stracat kazdym tyzdnom voci Admiralu. Ale Kanzi uz za tyzden bude zjedeny, tak nezistim. Ani sa mi to nechce testovat, ja viem, ze Kanzi nebudem pestovat kvoli jeho nizsej odolnosti.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Skladovanie jabĺk

11 Apr 2023, 18:55

Jak to Rony myslíte s tou menší odolnosti odrůdy Kanzi? Myslíte odolnost ke strupovitosti? Samozřejmně Kanzi není rezistent, ale kupodivu u mne strupovitosti nijak zvláště netrpí. A to jsem pod horama.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Skladovanie jabĺk

11 Apr 2023, 18:57

přasličák napísal:
11 Apr 2023, 18:55
Jak to Rony myslíte s tou menší odolnosti odrůdy Kanzi? Myslíte odolnost ke strupovitosti? Samozřejmně Kanzi není rezistent, ale kupodivu u mne strupovitosti nijak zvláště netrpí. A to jsem pod horama.
Ja nebudem robit ziadne postreky proti chrastavitosti a mucnatke, urobim len postrek proti hmyzu. Keby takyto rezim Kanzi zvladol, to by som bol rad, ale zda sa mi to na neho prilis odvazne ocakavanie.
Naposledy upravil/-a rony v 11 Apr 2023, 19:53, upravené celkom 1 krát.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Skladovanie jabĺk

11 Apr 2023, 19:09

rony napísal:
11 Apr 2023, 18:34
Kvalita Kanzi sa nastastie este drzi dobre, chut je vyborna.
Dcera si zamylovala Kanzi a vraj je kusok lepsi ako Admiral (myslene celkovo - nie v tomto momente). Syn hovori, ze Admiral je jasne lepsi.
Pre mna Admiral ma jasne lepsiu konzistenciu, stavnatost. Kanzi ma vyraznejsiu chut, aromu a dokonca aj vyraznu vonu. Kanzi ma teraz vyraznejsiu sladkost ale slabsie kyseliny - kazdy ma ine preferencie. Kto preferuje vyraznejsie kyseliny ten zvoli Admiral, milovnici sladsej chute zvolia Kanzi.
Ale teraz je uz asi to obdobie, kedy Kanzi zacne vyraznejsie stracat kazdym tyzdnom voci Admiralu. Ale Kanzi uz za tyzden bude zjedeny, tak nezistim. Ani sa mi to nechce testovat, ja viem, ze Kanzi nebudem pestovat kvoli jeho nizsej odolnosti.
Mam podozrenie, ze som Admiral obral prilis skoro, ale neviem to isto. Obral som ho hned ako vetsie mnozstvo plodov spadlo na zem. Luna nepadala, preto som ju nechal na strome 2 tyzdne i viac dlhsie ako Admiral. A v pomologii sa uvadza pri oboch odrodach rovnaky termin zberu - na urovni Golden Delicius. A moj Admiral vtedy urcite nemal este tie osobne poznavacie znaky zrelosti co spominal dr. Hlavaty v teme Admiral.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

12 Apr 2023, 08:04

rony napísal:
11 Apr 2023, 19:09
Mam podozrenie, ze som Admiral obral prilis skoro, ale neviem to isto. Obral som ho hned ako vetsie mnozstvo plodov spadlo na zem. Luna nepadala, preto som ju nechal na strome 2 tyzdne i viac dlhsie ako Admiral. A v pomologii sa uvadza pri oboch odrodach rovnaky termin zberu - na urovni Golden Delicius...
Pre mňa je zvláštne, že u Vás Admiral padal. Moja skúsenosť je opačná - u mňa je to držiak, obrazne povedané 'pribitý' na strome. Prehliadnuté 2 plody som následne zbadal až po opade listov. Jeden som pokusne schválne ponechal - kedy sám spadne. Nespadol, v januári ho vyzobali drozdy (stále na strome).
Ohľadom termínu zberu - tie údaje v pomológiách naozaj treba brať len ako orientačné. Správny termín si musí každý vysledovať pre svoju záhradu sám, navyše sú sezónne odchýlky dané aj priebehom počasia. Menšie odchýlky môžu byť dané dokonca podpníkom, tvarom stromu či jeho polohou v záhrade (slnečná kontra v tieni). A mnohé údaje v pomológiách resp. popisoch odrôd sú vyslovene hrubo zavádzajúce (viď napr. Karneval). Myslím si, že v akejkoľvek polohe bude Admiral oberaný skôr než Luna (rádovo v týždňoch). U mňa oberám Admiral koncom IX., resp. na prelome IX.-X. H.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Skladovanie jabĺk

12 Apr 2023, 09:33

Hawkeye napísal:
12 Apr 2023, 08:04
rony napísal:
11 Apr 2023, 19:09
Mam podozrenie, ze som Admiral obral prilis skoro, ale neviem to isto. Obral som ho hned ako vetsie mnozstvo plodov spadlo na zem. Luna nepadala, preto som ju nechal na strome 2 tyzdne i viac dlhsie ako Admiral. A v pomologii sa uvadza pri oboch odrodach rovnaky termin zberu - na urovni Golden Delicius...
Pre mňa je zvláštne, že u Vás Admiral padal. Moja skúsenosť je opačná - u mňa je to držiak, obrazne povedané 'pribitý' na strome. Prehliadnuté 2 plody som následne zbadal až po opade listov. Jeden som pokusne schválne ponechal - kedy sám spadne. Nespadol, v januári ho vyzobali drozdy (stále na strome).
Ohľadom termínu zberu - tie údaje v pomológiách naozaj treba brať len ako orientačné. Správny termín si musí každý vysledovať pre svoju záhradu sám, navyše sú sezónne odchýlky dané aj priebehom počasia. Menšie odchýlky môžu byť dané dokonca podpníkom, tvarom stromu či jeho polohou v záhrade (slnečná kontra v tieni). A mnohé údaje v pomológiách resp. popisoch odrôd sú vyslovene hrubo zavádzajúce (viď napr. Karneval). Myslím si, že v akejkoľvek polohe bude Admiral oberaný skôr než Luna (rádovo v týždňoch). U mňa oberám Admiral koncom IX., resp. na prelome IX.-X. H.
Plody Admirálu (alespoň u nás) drží na stromě dobře. Kvůli své krátké stopce se často navzájem vytlačují, takže v době dozrávání jich hodně popadá. Může to vést k dojmu, že sklizňová zralost nastala a je třeba všechno obrat. Jako většinu odrůd jsem Admirály sklízel postupně, ty poslední až na konci října (poloha, půda a podnebí jsou s Hawkeyho nesrovnatelné). U některých odrůd (Spartan, Melodie, Smiřické,...) dřívější sklizeň prodlužuje skladovatelnost, to u Admirálu nepozoruju. Ty později sklizené jsou sladší.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Skladovanie jabĺk

12 Apr 2023, 10:13

vysloužil napísal:
12 Apr 2023, 09:33
Plody Admirálu (alespoň u nás) drží na stromě dobře. Kvůli své krátké stopce se často navzájem vytlačují, takže v době dozrávání jich hodně popadá. Může to vést k dojmu, že sklizňová zralost nastala a je třeba všechno obrat. Jako většinu odrůd jsem Admirály sklízel postupně, ty poslední až na konci října (poloha, půda a podnebí jsou s Hawkeyho nesrovnatelné). U některých odrůd (Spartan, Melodie, Smiřické,...) dřívější sklizeň prodlužuje skladovatelnost, to u Admirálu nepozoruju. Ty později sklizené jsou sladší.
ano, ja mam ten pocit, ze tie Admiraly co popadali mali vyraznejsiu chut a aromu ako tieto teraz. Teraz je to vsak uz tazko vyhodnotit, ked porovnavam chutovy dojem terajsi s tym z cca septembra - to uz nie je objektivne.
Ja som rozmyslal nakolko Admiral skladovanim straca chut (konzistenciu nie) .... alebo je to tym ze popadane Admiraly boli zrelsie ako tie co som obral (mozno priskoro), alebo su to len moje mylne dojmy....
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Skladovanie jabĺk

13 Apr 2023, 06:11

Přikláním se k názoru Miloše. Předčasný propad Admirála bývá způsoben velmi krátkou stopkou. Před dozráváním plodů se tyto zvětšují a vytlačují se. Provedl jste Rony probírku plůdků v červnu? U Admirálu je to nutnost. Ponechávám v " okolíku" vždy pouze dva plody. Ten prostřední, královský, vždy odstraním. Ten mívá stopku nejkratší. Pak Admirál nikdy před sklizni nepadá. To se nedá říct o některých jiných odrůdách / Melodie, Romance, Rosana, Tramín .../
Napísať odpoveď