Skladovanie jabĺk

Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

20 Feb 2023, 14:05

KRONPRINZ RUDOLF je stará rakúska odroda - jej stručná charakteristika je na foto 1. Na foto 2 je plod tejto zimnej odrody na začiatku januára. Na foto 3,4 sú dnešné fotky. Drobné hnedé 'skládkové' škvrny môžu byť dôsledkom toho, že tento Kronprinz Rudolf bol dopestovaný celkom bez postrekov. Tak či tak sú tieto škvrny len kozmetickým defektom šupky - dužina je čistá, prekvapivo svieža, s kvalitnou konzistenciou a stále vysokou šťavnatosťou. Chuť je v porovnaní so začiatkom roka prakticky nezmenená, možno len mierne 'vyzretejšia' - harmonická, s miernou prevahou cukrov a stále výraznou, veľmi príjemnou arómou. Na foto 5,6 sú etablované komerčné zimné odrody - zľava postupne Pink Lady, Braeburn a Evelina. Kronprinz Rudolf má v porovnaní s nimi v tomto čase(!) vyššiu šťavnatosť dužiny. Z čiste konzumného, degustačného hľadiska - ako amatérsky konzument jabĺk - by som momentálne(!) z tejto štvorice na jedenie uprednostnil (sám som prekvapený že to píšem) odrodu Kronprinz Rudolf. Uvažujem o naštepení aspoň 1 vetvy tohto nenápadného, 'popoluškovského' rakúskeho jabĺčka, ktoré by v obchode nemalo absolútne žiadnu šancu. H.


Screenshot_20230220-134247_Chrome.jpg
Screenshot_20230220-134438_Chrome.jpg
20230220_132540.jpg
20230220_132549.jpg
20230220_132619.jpg
20230220_132615.jpg
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Skladovanie jabĺk

27 Feb 2023, 19:54

Rafael napísal:
17 Feb 2023, 19:55
A na ZVS, (vojně) jsem viděl jak se šťuři, (potkani apod.), prokousali i betonem.
prekusat sa cez beton? verim, ze to je mozne len pri nekvalitnom drobivom betone, ktory sa lahko drobi. Mam skusenost, ze stavbari neraz lajdacky miesaju beton, tak ze ma velmi odlisnu kvalitu na roznych miestach. Alebo viem aj o nekvalitnom strku/piesku - zrejme s neziaducimi primesami (napr. zemina, il) ktore sposobuju slabu pevnost betonu a jeho drobenie. Verim, ze pri kvalitnom betone nie je realne riziko ze sa do neho hlodavce pustia.
V pivniciach bez betonovej podlahy takmer urcite mysi pojdu cez hlinenu podlahu.
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

27 Feb 2023, 20:45

rony napísal:
27 Feb 2023, 19:54
Rafael napísal:
17 Feb 2023, 19:55
A na ZVS, (vojně) jsem viděl jak se šťuři, (potkani apod.), prokousali i betonem.
prekusat sa cez beton? verim, ze to je mozne len pri nekvalitnom drobivom betone, ktory sa lahko drobi...
V tomto potkany neradno podceňovať. Môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti - ak sa potrebujú prehrýzť cez betón, nie je to pre nich nezdolateľná prekážka. Ich zuby zvládnu aj mäkšie kovy. H.

Screenshot_20230227-201010_Chrome.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

03 Mar 2023, 13:21

Marec je väčšinou tým mesiacom, počas ktorého viaceré zimné odrody už 'strácajú glanc' - inak povedané: ich šupka vädne, dužina stráca 'chruplavú' konzistenciu a klesá aj ich šťavnatosť. U niektorých dužina úplne 'zmúčnatie', alebo sa premení na rozbredlú kašu. Z konzumného hľadiska takéto jablká postupne strácajú kvalitu. Preto je dobré mať prehľad o približnom 'shelf-life' jednotlivých odrôd a z toho vychádzať pri určovaní poradia ich konzumácie, prípadne rozdávania rodine a známym. /Ono sa to ľahko povie, keď najžiadanejšou už od novembra je aj tak odroda 'NM' (Nič Mimoriadne)/.
Víťazom doterajšej sezóny skladovania je ale iná odroda - KARNEVAL. Aby ani jedno jablko (!) nepodľahlo skládkovej hnilobe do marca - tak to som asi ešte nezažil. Neuveriteľné, ale je to tak. Na to sa nechytá ani 'NM'. Navyše plody Karnevalu vykazujú stále dokonalú vizuálnu čerstvosť, zároveň s vysokou kvalitou konzistencie, šťavnatosti a chuti dužiny. Vyzerajú síce akoby boli práve vytiahnuté z ULO-skladu, avšak skladované sú od začiatku až doteraz v obyčajnej garáži (viď foto - dnes). S Karnevalom v tejto sezóne nemôžem byť spokojnejší. H.



20230303_125728.jpg
20230303_125713.jpg
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Skladovanie jabĺk

03 Mar 2023, 16:06

Pěkné pruhované :thumbup: mám Karneval přiroubován, už jsem četl i tady, že chuť není nic extra, ale ta skladovatelnost jako Admiral by se hodila. Karneval by měla být Italská odrůda. Když jsem se díval na nabídku italské školky, tak mi připadalo že takovýchto pozdních odrůd na dlouhé skladování tam mají více. Pozdní skladovatelné Fuji, Granny smith, Karneval ... které se sklízejí jako poslední a ve většině poloh u nás nedozrávají, tak u nich jsou to běžné jabka + tam mají další pozdně zrající odrůdy, jestli jsem se díval dobře tak mají i odrůdy zrající po Fuji, jen u nás v nabídce nejsou, tak to navozuje dojem že Fuji apod. je konečný výběr pozdních odrůd.
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

03 Mar 2023, 18:28

M.H napísal:
03 Mar 2023, 16:06
▪︎...mám Karneval přiroubován, už jsem četl i tady, že chuť není nic extra, ale ta skladovatelnost jako Admiral by se hodila. ...
▪︎...Karneval by měla být Italská odrůda.
▪︎Když jsem se díval na nabídku italské školky, tak mi připadalo že takovýchto pozdních odrůd na dlouhé skladování tam mají více. Pozdní skladovatelné Fuji, Granny smith, Karneval ...
▪︎Skladovateľnosť Admiralu Karneval nikdy nedosiahne. Ale tú nedosiahne možno žiadna odroda. A chuť Karnevalu je vynikajúca.
▪︎"Italská odrůda" ? Na to ste ako prišli ? Karneval je česká odroda ako repa - vyšľachtená v ÚEB Střížovice, kríženie Vanda x Pink Lady.
▪︎Karneval nie je preborník v 'shelf-life', ale ak je v marci vo výbornom stave, tak si zaslúži rešpekt. Odrody s extrémne dlhou skladovateľnosťou sú Admiral (= 'NM' = Nič Mimoriadne), Idared, Fuji, Ligol, Braeburn, Florina, Melrose možno aj Jazz a niektoré ďalšie. H.
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Skladovanie jabĺk

03 Mar 2023, 21:41

Hawkeye napísal:
03 Mar 2023, 18:28
M.H napísal:
03 Mar 2023, 16:06
▪︎...mám Karneval přiroubován, už jsem četl i tady, že chuť není nic extra, ale ta skladovatelnost jako Admiral by se hodila. ...
▪︎...Karneval by měla být Italská odrůda.
▪︎Když jsem se díval na nabídku italské školky, tak mi připadalo že takovýchto pozdních odrůd na dlouhé skladování tam mají více. Pozdní skladovatelné Fuji, Granny smith, Karneval ...
▪︎Skladovateľnosť Admiralu Karneval nikdy nedosiahne. Ale tú nedosiahne možno žiadna odroda. A chuť Karnevalu je vynikajúca.
▪︎"Italská odrůda" ? Na to ste ako prišli ? Karneval je česká odroda ako repa - vyšľachtená v ÚEB Střížovice, kríženie Vanda x Pink Lady.
▪︎Karneval nie je preborník v 'shelf-life', ale ak je v marci vo výbornom stave, tak si zaslúži rešpekt. Odrody s extrémne dlhou skladovateľnosťou sú Admiral (= 'NM' = Nič Mimoriadne), Idared, Fuji, Ligol, Braeburn, Florina, Melrose možno aj Jazz a niektoré ďalšie. H.
Jé tak to jsem netrefil, ten Karneval italové nemají :) , mě se to nějak připletlo už z toho názvu, a taky že zraje velmi pozdě, měl jsem za to že byl k nám dotažen z jihu, tak né. Ale Granny smith a Fuji v IT pěstují, porovnával jsem si podle nich ty doby zrání dalších odrůd.

Karnevaly máte vynikající? Asi tomu i přispívá vaše klima. To je však pozitivní informace, netradiční pruhované jabka s nadprůměrnou chutí. :)
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

06 Mar 2023, 13:40

hugovotr napísal:
05 Dec 2021, 19:47
Topaz vydrží o pár týdnů déle, v našem sklepě v dobré kondici do března. Sirius se začíná začátkem února scvrkávat, jeho rodič GD už v lednu. Suchý sklep🤨
K tomu Goldenu: u mňa je ešte aj teraz začiatkom marca v dobrom stave. Faktom je, že šťavnatosťou príliš nevyniká ani v čase zberu, ale tá nezameniteľná aróma a chuť tam stále sú. Aby sa Golden scvrkával už v januári - to sa mi zdá byť predsa len príliš skoro. Možno to bude tou pivnicou, ale ani tá moja nie je nijako 'nadštandardná'.
Na fotkách je trojica Goldenov v strede, vľavo je Rozela, vpravo Gold Bohemia. H.


20230306_132135.jpg
20230306_132117.jpg
20230306_132204.jpg
20230306_132155.jpg
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Skladovanie jabĺk

06 Mar 2023, 15:27

Hawkeye, prosím vás, Rozela je momentálne u vás v akej kondícii?
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

06 Mar 2023, 16:00

larix napísal:
06 Mar 2023, 15:27
...Rozela je momentálne u vás v akej kondícii?
Povedal by som, že vo veľmi dobrej. Tak z hľadiska konzistencie dužiny, ako aj šťavnatosti a celkovej chuti.
Samozrejme, ťažko to porovnávať s odrodou 'NM' alebo Jazzom, ale Rozela je aj teraz jablko, ktoré sa oplatí zjesť. Je na tom výrazne lepšie než napríklad Gold Bohemia. Bohužiaľ, významná časť plodov Rozely trpela v pivnici skládkovou hnilobou. Rozelu ale nezaraďujem k odrodám, od ktorých očakávam dlhú skladovateľnosť, takže referujem o tých pár plodoch, ktoré už vlastne tiež mali byť skonzumované. Tieto plody boli prvou úrodou z mladého stromčeka na MM106 (bolo ich asi pol debničky) a kupodivu vôbec neboli postihnuté pehovitosťou. Naproti tomu plody Rozely na preštepenom stromčeku Lilly Seemik (s mnohými naštepenými odrodami) boli všetky pehovité. Chuťovo je Rozela vynikajúca. H.
Napísať odpoveď