Skladovanie jabĺk

Hawkeye
Príspevky: 2405
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

07 Feb 2023, 21:30

přasličák napísal:
07 Feb 2023, 19:03
...Vzhledem mi jej částečně připomíná Andego, které mi chutná podstatně více, je výrazně sladké, nenáročné na polohu ani na řez. Samozřejmně skladovatelnost je kratší. Před sklizni se však také pruhování ztrácí a přechází v žíhaní.
K odrode Andego pridávam jej stručnú charakteristiku (foto). S Andegom osobnú skúsenosť nemám.
Keď si pozrieme Mirkovu fotku plodov Andega, je zrejmé, že posledné 3 slová popisu v prílohe sú ňou dokonale vymazané 😀. H.


Screenshot_20230207-212218_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Skladovanie jabĺk

07 Feb 2023, 23:08

Hawkeye napísal:
07 Feb 2023, 21:30
přasličák napísal:
07 Feb 2023, 19:03
...Vzhledem mi jej částečně připomíná Andego, které mi chutná podstatně více, je výrazně sladké, nenáročné na polohu ani na řez. Samozřejmně skladovatelnost je kratší. Před sklizni se však také pruhování ztrácí a přechází v žíhaní.
K odrode Andego pridávam jej stručnú charakteristiku (foto). S Andegom osobnú skúsenosť nemám.
Keď si pozrieme Mirkovu fotku plodov Andega, je zrejmé, že posledné 3 slová popisu v prílohe sú ňou dokonale vymazané 😀. H.



Screenshot_20230207-212218_Chrome.jpg
Já naopak s těmi posledními slovy ve Tvé tabulce, Ivane, souhlasím. Moje Andega svým vybarvením odpovídají obrázku, možná jsou ještě o něco bledší. Tak, jako na Mirkově fotce u mě žádný plod nevypadá, takto se vybarví tak akorát Zuzana. Ta je ovšech chuťově o hodně níž.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Skladovanie jabĺk

08 Feb 2023, 08:03

Andego mám na palmetě. Dokonale oslunění. To může dělat rozdíly ve vybarvení. V loňské sezóně byl navíc u mně vyjímečný podzim. Září sychravé, říjen teplý. Ovoce se lépe barvilo. Jinak některé parametry mi nesouhlasí s holovouským popisem. Jednak při skladování do jara je kvalita dužniny horší, takže neskladuji do února. Navíc, nezdá se mi nerovnoměrnost plodu, právě naopak. Sklon ke střídavé plodnosti jsem nezaznamenal, dělám ale každoročně probírky plůdků. Chuť u mne není sladce navinulá, ale navinule sladká. Jinak souhlasí s uvedeným popisem. Každopádně u mne je to špičková odrůda. Stát se však může cokoliv. Zkusím to porovnat s plody přímo z Holovous. S doporučením pěstování jen pro sámozasobitele nesouhlasím. Už pro chuť Andega.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Skladovanie jabĺk

08 Feb 2023, 09:33

přasličák napísal:
08 Feb 2023, 08:03
Andego mám na palmetě. Dokonale oslunění. To může dělat rozdíly ve vybarvení. V loňské sezóně byl navíc u mně vyjímečný podzim. Září sychravé, říjen teplý. Ovoce se lépe barvilo. Jinak některé parametry mi nesouhlasí s holovouským popisem. Jednak při skladování do jara je kvalita dužniny horší, takže neskladuji do února. Navíc, nezdá se mi nerovnoměrnost plodu, právě naopak. Sklon ke střídavé plodnosti jsem nezaznamenal, dělám ale každoročně probírky plůdků. Chuť u mne není sladce navinulá, ale navinule sladká. Jinak souhlasí s uvedeným popisem. Každopádně u mne je to špičková odrůda. Stát se však může cokoliv. Zkusím to porovnat s plody přímo z Holovous. S doporučením pěstování jen pro sámozasobitele nesouhlasím. Už pro chuť Andega.

Nechci být opět v rozporu se zkušenějšími pěstiteli, měl jsem Andega jen několik úrod. Má sklon se přeplodit a v dalším roce přinést menší úrodu. Jistý sklon ke periodicitě tak asi bude. Jablka určitě líp chutnají než vypadají. Možná proto ji autoři doporučují spíš malopěstitelům. Do jara mi jich nikdy dost nezbylo, nemyslím si ale, že by šlo o extra trvanlivé jablko. V toto dobu dužina není tak tvrdá jako dřív.
Tvarově i velikostně mi přijdou Andega docela vyrovnaná, a to i na volném tvaru.
Hawkeye
Príspevky: 2405
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

08 Feb 2023, 14:22

Pri skladovaní jabĺk sa - najmä ku koncu zimy a na jar - nevyhneme určitým stratám, spôsobeným hnilobou. Takéto plody je možné spracovať - treba to však urobiť hneď pri objavení sa prvých príznakov problému. Na fotkách je 'mix' nastrúhaných jabĺk a mrkvy. Je možné ho doplniť citrónovou šťavou (kto chce, tak aj cukrom). V tomto zimnom čase je každý 'prirodzený' vitamín dobrý. H.


20230208_135636.jpg
20230208_135648.jpg
Naposledy upravil/-a Hawkeye v 08 Feb 2023, 19:12, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Skladovanie jabĺk

08 Feb 2023, 15:33

Psal jsem to kdysi i na starou zahradu, ale nedá mi zmínit se o tom i tady.
Aneb zas takové Historické okénko:

Můj otec žádný vegan ani vegetarián nebyl. Jen neskutečný jablkožrout. Spotřeboval jich neskutečné množství.
Kvůli tomu se pustil i do výstavby, stavby, či lépe napsáno do kopání skladovacího sklepa.

(Částečný report z té šílené akce která připomínala výstavbu protiatomového bunkru dodám snad později. Až to najdu a skončí mi ban tam kde jsem se o té stavbě rozepsal).

*
A on vždy tvrdil, že jablka, přip. hrušky musí být uskladněny v bedničkách jen v jedné vrstvě.
A brácha to po něm zdědil a dělá to pořád taky tak.

Ale jak jsem se tak dočetl, tak málokdo to tak dělá.

Já s tím větších zkušeností nemám. Jsem vyložený masožravec a jablka v syrovém stavu už díky stavu ozubení už nejím.

Jen mě napadlo, že lze tak rychleji odstranit kazicí se plody.
Jestli se tím zamezí a jak efektivně přenos hnilob?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jožo ZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Skladovanie jabĺk

08 Feb 2023, 16:46

Ja mám druhú sezónu jablká uložené na roštoch tak, že sa vzájomne nedotýkajú. Už sa mi stalo, že som si neskoro všimol nejaké pokazené. Aj keď bolo úplne čierne, žiadne susediace sa nenakazilo.
hugovotr
Príspevky: 665
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Skladovanie jabĺk

08 Feb 2023, 21:26

Rafael napísal:
08 Feb 2023, 15:33
A on vždy tvrdil, že jablka, přip. hrušky musí být uskladněny v bedničkách jen v jedné vrstvě.
A brácha to po něm zdědil a dělá to pořád taky tak.
Ale jak jsem se tak dočetl, tak málokdo to tak dělá.
My jablka uskladňujeme v nízkých bedýnkách v jedné vrstvě. Ztráty jsou rozhodně menší než dříve, při uskladnění ve dvou/třech vrstvách. Taky kontrola stavu jablek a manipulace s menšími bednami ve sklepě je pohodlnější.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Skladovanie jabĺk

10 Feb 2023, 13:32

hugovotr napísal:
08 Feb 2023, 21:26
Rafael napísal:
08 Feb 2023, 15:33
A on vždy tvrdil, že jablka, přip. hrušky musí být uskladněny v bedničkách jen v jedné vrstvě.
A brácha to po něm zdědil a dělá to pořád taky tak.
Ale jak jsem se tak dočetl, tak málokdo to tak dělá.
My jablka uskladňujeme v nízkých bedýnkách v jedné vrstvě. Ztráty jsou rozhodně menší než dříve, při uskladnění ve dvou/třech vrstvách. Taky kontrola stavu jablek a manipulace s menšími bednami ve sklepě je pohodlnější.
To je pravda. Pokud máme dost místa a dost bedýnek, je jedna vrstva ideální. Já ukládám jablka do nízkých přepravek ve 2 vrstvách. Je to kompromis. V jedné vrstvě by jablek na celý rok nestačilo, ve dvou jsou částečně vidět i hnijící jablka ve spodní řadě. Víc vrstev už je sázka do loterie. I k tomu ale nakonec dochází. Podzimní odrůdy a přebytečná zimní jablka nechávám v zelených 15kg bednách. Do sklepa je ale nenosím, zůstanou v nevytápěných místnostech. Do Vánoc jsou v lepší kondici než ty ze sklepa (pomalu chladnoucího). V tuto dobu jsou naopak jablka ze sklepa svěží, ta neuskladněná mírně vadnou.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Skladovanie jabĺk

10 Feb 2023, 17:53

Má niekto skúsenosť s balením každého jedného jablka do papiera/svačinového sáčku? Moji rodičia ich tak stále balia a vraj im jablká v pivnici hnijú menej alebo že takmer nehnijú. Neskúšal som to, zdá sa mi to príliš prácne. Robí to niekto z vás a ak áno, s akým výsledkom? Môžete potvrdiť dobré výsledky? Malo by to asi zabrániť prenosu chorôb medzi jablkami. Ďalšia vec, existuje vraj tiež nejaká metóda, kde sa jablká hneď po zbere ponoria na nejaký čas (sekundy, minúty? neviem) do vody o teplote niečo málo nad 50 st. C. Neviem detaily. Vraj by to malo zlikvidovať hubovité choroby a plesne na jablku. S týmto má niekto skúsenosť? Osobne si myslím, že časom sa aj tak na takto očistené jablká uchytia hubové choroby z pivnice, takže to dlhodobo bude asi málo efektívne, pri tej pracnosti, ale možno na začiatku to pomôže. Nemá niekto skúsenosť či vydržia takto ošetrené jablká dlhšie? No a do tretice, možno blbosť z mojej hlavy. V čase covidu sa trocha písalo o dezinfekcii priestorov UV lampami. V nemocniciach tak možno nejaké priestory aj dezinfikujú, či nie? UV žiarením. Možno by šlo niečo také použiť na dezinfekciu uložených jabĺk?!? Čo ja viem, napr. 3x za zimu zapnúť na pár minút nejakú UV lampu v pivnici a nárazovo tam všetko zlikvidovať...ktovie, čo by to urobilo s chorobami a tiež so samotnými jablkami...Možno by to zlikvidovalo nárazovo tie skládkové choroby?!? A možno by to nejak zdegradovalo aj tie jablká?!? Len taká úvaha.
Napísať odpoveď