Skladovanie jabĺk

Daník
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Skladovanie jabĺk

24 Máj 2022, 12:40

Ivan Hlavatý napísal:
23 Máj 2022, 19:30
Dátum ukazuje už takmer koniec mája. Z pivnice a z garáže vypratávam zvyšné jablká, ktoré tam boli viac než pol roka. Zopár debničiek išlo v posledných dňoch aj chovateľom exotického vtáctva. Vtáky vraj takéto trochu "zošúverené" (nie však hnilé) jablká s chuťou skonzumujú.
Niektoré odrody prekvapili už len tým, že vydržali doteraz. Na fotkách sú jablká odrôd, od ktorých som taký dlhý 'shelf-life' vôbec nečakal. Obzvlášť nie v daných podmienkach skladovania.

Na foto 1-3 postupne zľava Lucy, Heliodor a Rubinola.

Zírám - u mě jsou Rubinoidy do Vánoc a konec. A to máte teplejší polohu. Pravda je, že v Beskydech jsem Rubín sklízel v říjnu a vydržel do února/března, zatímco na ostravsku sklízím v září a jde do sklepa, kde je ještě 15 st.
Jitka
Príspevky: 1140
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Skladovanie jabĺk

24 Máj 2022, 13:13

Loňský rok svou vlhkostí pomohl hodně věcem. Letos mají rostliny úplně jiný start.

A na tržnici mi tvrdil prodejce jablek, že si dusíkový sklad dělal sám. Prostě utěsnit, odizolovat a pak stačí malý agregát a dusík z Linde.
Poblíž jezdí jednou za dva týdny střelci s maxijablky za 19,-, vyprodali Jonaprinc, takže byly Goldeny, Championy(!) a burgán Idared. Možná přetlak z Polska...
ariadna30
Príspevky: 2857
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Skladovanie jabĺk

24 Máj 2022, 13:21

"Týká se to většiny odrůd, nejen té, jejíž jméno se neříká."
😀 Mam rada ludi co maju zmysel pre humor😀

A este bol v inom vlakne jeden pekny vyrok svedciaci o diplomatickych vlohach :
"A přesto tam táto , v rámci zachování přívětivého prostředí tohoto fóra, nejmenovaná odrůda " ... 😀
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Skladovanie jabĺk

24 Máj 2022, 14:05

ariadna30 napísal:
24 Máj 2022, 13:21
"Týká se to většiny odrůd, nejen té, jejíž jméno se neříká."
😀 Mam rada ludi co maju zmysel pre humor😀

A este bol v inom vlakne jeden pekny vyrok svedciaci o diplomatickych vlohach :
"A přesto tam táto , v rámci zachování přívětivého prostředí tohoto fóra, nejmenovaná odrůda " ... 😀

"Bohouši, ku..a se neříká..."😀

Ale nie sme vo filme. Na Slovensku už máme "politika", ktorého meno sa nevyslovuje.
Tak prečo by sme nemohli mať aj jablko, 'ktorého meno sa nevyslovuje' ? 😀
Dnes je to často bohužiaľ tak - človek, ktorý bol v živote najďalej v okresnom mestečku, vám spraví "fundovanú" prednášku o geopolitike...
Človek, ktorý v živote nevidel živého Maďara, bude najväčší záchranca pred "iredentou"...
A tí, ktorí v živote nejedli 'jablko, ktorého meno sa nevyslovuje', budú kričať "dosť bolo A.....u !"...

Malá poznámka na záver: Za posledné roky si odrodu, 'ktorej meno sa nevyslovuje', vysadili v záhrade mnohí hobíci. Mnohí (možno väčšina) aj z tohto fóra. Odroda, 'ktorej meno sa nevyslovuje', medzitým vyhrala celý rad degustácií. Vzbudila silné, neraz vášnivé emócie - nielen "za", ale aj "proti". Určite však nezostala nepovšimnutá, bez ohlasu. Zaujala skúsených hobíkov, zaujala aj v zahraničí. Ak je to iba zásluhou skupinky takzvaných 'střížovických agentov' - menovite Miloša Vysloužila, Mirka Přasličáka a Ivana Hlavatého, tak týmto "československým trojičkám" treba udeliť titul "merketingoví géniovia". Pretože dosiahnuť také výsledky v "presviedčaní" úbohých, nič netušiacich hobíkov, a navyše zadarmo (pozdravujeme do ÚEB 😀) - to by zasa iný "politik", ktorého meno sa už dúfam dlho vyslovovať nebude, okomentoval slovami: "Páni, ďakujem za kus dobrej roboty !".

Pritom je to všetko úplne inak a úplne jednoduché: jablko, 'ktorého meno sa nevyslovuje', nepotrebuje žiadnu propagáciu ani žiadnych "agentov". Jediné čo potrebuje, je dať mu šancu a vyskúšať ho vo vlastnej záhrade. A potom sa iba rozhodnúť, či to s ním má zmysel, alebo nie. Nech si "agenti" vypisujú čo chcú... IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Skladovanie jabĺk

07 Jún 2022, 18:00

přasličák napísal:
16 Apr 2021, 20:40
O odrůdě Jazz jsem se již zmiňoval. Podle mně je chutnější, než Kanzi, se zvláštním, jedinečným buketem, se stejně dlouhou skladovatelnosti. U mně je drobnoplodá, ale může to být horšími podmínkami. Odrůda je hodnocena jako náchylná ke strupovitosti a chorobám dřeva a kůry. To se zatím u mne nepotvrdilo.
Jabloň JAZZ (pôvodný názov Scifresh, kríženie Braeburn x Royal Gala) som zasadil v okt.2020. Stromček rastie vitálne a teraz má už niekoľko plodov (foto 1-4). Tiež som veľmi zvedavý na ich chuť, keďže táto odroda sa všeobecne radí medzi vôbec najchutnejšie. Čo sa týka veľkosti plodov, to sa tiež ešte iba uvidí. Mirek Přasličák aj Miloš Vysloužil uvádzajú pri Jazze menšiu veľkosť plodov. U mňa to predbežne na malé plody nevyzerá, skôr naopak (v tejto fáze vegetačnej sezóny patria v záhrade k tým väčším). To je ale ešte samozrejme veľmi predčasné hodnotiť. IH
Prílohy
20220607_160629.jpg
20220607_160619.jpg
20220607_160557.jpg
20220607_160553.jpg
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 21 Júl 2022, 19:32, upravené celkom 3 krát.
vysloužil
Príspevky: 4697
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Skladovanie jabĺk

16 Jún 2022, 16:16

Našel jsem ve sklepě poslední plod odrůdy Jazz. Je to drobnější, ale stále slušně konzumovatelné a zajímavě aromatické jablko, řekl bych, že chutí i trvanlivostí překonává Idared.
Stará vesta - křupavosti a šťavnatosti Admirálu ale nedosáhne.
Jazz
Jazz
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Skladovanie jabĺk

20 Jún 2022, 20:05

Dátum ukazuje začiatok poslednej dekády júna. Na vzhľade plodov ADMIRALU (foto 1,2) sa zákonite podpísal pobyt v garáži, kde teploty teraz dosahujú aj vyše 30°C. Takže šupka je už mierne vráskavá. Naproti tomu RED CAP vyzerá doslova neskutočne (foto 3,4) - jasný víťaz súťaže o "letného manekýna". Ani stopy po šúverení - zrejme vďaka hrubej šupke. Ako posledná odroda vizuálne drží krok ešte RUBINOLA (foto 5). Takýto dlhý shelf-life odrôd Red Cap a Rubinoly je naozaj prekvapením. Doteraz napísané sa týka vizuálneho vzhľadu jabĺk.
Iná 'šálka kávy' je stav ich dužiny, teda konzumná kvalita. Tá je u Admiralu priam neskutočná (foto po rozrezaní 6-9). Stále tuhá dužina, dokonca 'chruplavá' a šťavnatá (na poslednej fotke vidno kvapky šťavy na reze plodu Admiralu). Chuťovo už Admiral má o niečo menej cukrov i kyseliniek, čo je ale zákonité. Aj teraz je to však ešte chuťovo kvalitné jablko. Red Cap a Rubinola v kvalite dužiny zaostávajú 'o konské dĺžky'. Ak by bol Admiral v ULO-sklade...tak to si ani nedokážem predstaviť. IH

20220620_193958.jpg
20220620_193951.jpg
20220620_194017.jpg
20220620_194032.jpg
20220620_194055.jpg
20220620_194336.jpg
20220620_194328.jpg
20220620_194451.jpg
20220620_194347.jpg
vysloužil
Príspevky: 4697
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Skladovanie jabĺk

21 Jún 2022, 09:48

Před týdnem v pondělí jsem vyskladnil jeden plod Admirálu a nechal stát v kuchyni na lince. Slupka byla zcela napjatá, asi jako Ivanův Red Cap. Večer vyzkouším, co to udělalo s konzistencí a chutí dužiny
vysloužil
Príspevky: 4697
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Skladovanie jabĺk

21 Jún 2022, 15:15

Po týdnu - vlastně 8 dnech ležení jablka na stole jsem Admirála vyzkoušel. Turgor slupky je stále bez vady. Po rozkrojení z něj neprýští šťáva jako z Ivanova plodu, přesto lze stále mluvit o šťavnatém křupavém jablku. Tvrdit, že jablko chutná jako čerstvě utržené ze stromu, to bych kecal. Lehce ztratilo říz, tedy ubylo cukrů i kyselinek. Taky slupka při kousnutí nedrží tak pevně na dužině a má sklon se sloupnout. Případné známky hořké pihovitosti sahají jen těsně pod slupku a skladovatelnost neovlivní, před jídlem je třeba je vyříznout kvůli hořkosti.
Letní slunovrat se zapřít nedá, přesto je v tuto dobu A. chuťově daleko před všemi ostatními.
Admirál po týdnu vyskladnění.
Admirál po týdnu vyskladnění.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Skladovanie jabĺk

23 Jún 2022, 15:50

Tak letos u mne zvítězilo Lipno, druhé Jonaprince !, na třetím skončila Rozela.Nejsou již sice chuťově echtovní, ale neurazí. Lipno vypadá svěže na povrchu, kolem jadřince začíná moučnatět, u Jonaprince je to opačně. Od června jsem je přemístil domů a to jim nesvědčilo. Rubinola vydržela do ledna, Admirál se zbaštil v březnu, neuhlídal jsem jej.
Poslední Lipno
Poslední Lipno
Lipno - Jonaprince
Lipno - Jonaprince
20220623_151823.jpg
Napísať odpoveď