Skladovanie jabĺk

p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Skladovanie jabĺk

19 Nov 2022, 17:24

Tak jak letos budete skladovat jablka ? Pořád stejně nebo došlo k nějaké změně ?

Skladuji jablka v nevytápěné garáži, která je součástí RD. Není to zrovna nejlepší, ale nic lepšího zatím nemám. I kdyby v dřevníku pro ně vyhradil místo, v zimě by pomrzly. Překrytí čímkoliv by nepomohlo. Uvažuji, že by udělal ve svahu polozapuštěný sklípek, viz skica. Úplně zapustit to bohužel nemohu. Zajímají mě názory, na co by si měl člověk případně dát pozor, ohledně skladování v takovém prostoru. A zda by bylo dostatečné větrání přes průduch a komínek.

Sklípek by byl bez pevné podlahy pro zvýšení vlhkosti, "vyzděný" ztraceným bedněním, střecha by byla tzv, bezúdržbová. Snad jsem na nic nezapomenul.
skl.jpeg
Gabriela

IP:  13.229

Skladovanie jabĺk

19 Nov 2022, 19:14

p.n. napísal:
19 Nov 2022, 17:24
Tak jak letos budete skladovat jablka ? Pořád stejně nebo došlo k nějaké změně ?

Skladuji jablka v nevytápěné garáži, která je součástí RD. Není to zrovna nejlepší, ale nic lepšího zatím nemám. I kdyby v dřevníku pro ně vyhradil místo, v zimě by pomrzly. Překrytí čímkoliv by nepomohlo. Uvažuji, že by udělal ve svahu polozapuštěný sklípek, viz skica. Úplně zapustit to bohužel nemohu. Zajímají mě názory, na co by si měl člověk případně dát pozor, ohledně skladování v takovém prostoru. A zda by bylo dostatečné větrání přes průduch a komínek.

Sklípek by byl bez pevné podlahy pro zvýšení vlhkosti, "vyzděný" ztraceným bedněním, střecha by byla tzv, bezúdržbová. Snad jsem na nic nezapomenul.

skl.jpeg
Dá se říct, že máme v plánu úplně stejný sklep, takže budu také ráda za každý postřeh.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Skladovanie jabĺk

19 Nov 2022, 21:00

Také jsem uvažoval "svahový" sklep, už mám z let minulých pár kubíků jílu vykopáno, ale svah je prudký, pohyblivý a pro přísun materiálu dost nepřístupný.
Skladuji v kůlně, kde musím ovoce chránit před hlodavci (pletivo) a mrazy (deky). Letos je extrémní kazivost jablek ve skládce - týdně jeden velký kbelík (což je vzhledem k letošnímu objemu uskladněných jablek hodně).
jejda
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 12 Jan 2021, 12:49

Skladovanie jabĺk

19 Nov 2022, 21:27

Podobný sklípek mají sousedi. Včetně té hliněné podlahy, jen je trochu staršího data, takže kamenný. A dovnitř mají jen jeden schod dolů (strmější svah).
Základním úskalím je střecha. Popravdě ji často opravují, aby do sklepa neteklo, protože potom se brodí v bahně. Uvažují i nad odvodněním.
Dalším problémem jsou dveře, které velmi trpí vlhkem zevnitř.
Takže kromě pečlivé hydroizolace střechy (stropu) bych počítal i s odvodněním, na hliněnou podlahu bych položil dlaždice, dveře bych udělal dvojité a hodně bych zvážil, z jakého materiálu (např. levné plastové z bazaru, byť poškozené).
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Skladovanie jabĺk

20 Nov 2022, 11:27

Střecha by byla izolovaná a drenáž dokola, bez toho to nejde :) Dveře plastové....to by šlo.
Gabriela

IP:  12.228

Skladovanie jabĺk

24 Nov 2022, 11:03

Jelikož vlastní sklep vhodny na uskladnění jablek zatím nemáme a zimních jablek bude ještě pár let pomálu, chci se zeptat, zda pro těch pár jablicek je vhodným místem lednice? Máme totiž druhou, méně využívanou, kam by se tech par vešlo. Jaká je případně ideální teplota?
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Skladovanie jabĺk

24 Nov 2022, 11:35

Při dnešních cenách energie , jedině kdyby to byla zlatá jablka Hesperidek.
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Skladovanie jabĺk

24 Nov 2022, 12:43

PepaS napísal:
24 Nov 2022, 11:35
Při dnešních cenách energie , jedině kdyby to byla zlatá jablka Hesperidek.
Naozaj? Na klasickú pivnicu nemáme priestor, tak som vlani vyrobil zateplený box, do ktorého vojde cca 200kg jabĺk. Vždy keď je v ňom vyššia teplota ako vonku, malý PC ventilátor do neho fúka vonkajší vzduch. Funguje to pomerne dobre. Ale vlani som tam dal aj zimné hrušky a to bol veľký omyl, keďže potom dozreli takmer súčasne.

Tento rok na hrušky používam vyradenú chladničku (nová, len poškodená pri preprave). Tých 40 - 50kg čo sa nám urodí, tam vojde. Chladnička, rovnako ako box, je na povale v garáži, takže nezavadzia a keď už sa vonku ochladí, kompresor takmer nespína. Jesennú odrodu sme akurát dojedli, ale vydržala by tam aj dlhšie. Koľko vydrží zimná sa uvidí...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Skladovanie jabĺk

24 Nov 2022, 13:09

Gabriela napísal:
24 Nov 2022, 11:03
Jelikož vlastní sklep vhodny na uskladnění jablek zatím nemáme a zimních jablek bude ještě pár let pomálu, chci se zeptat, zda pro těch pár jablicek je vhodným místem lednice? Máme totiž druhou, méně využívanou, kam by se tech par vešlo. Jaká je případně ideální teplota?
V profesionálnych chladených skladoch udržiavajú teplotu medzi 1°C - 4°C. Niektoré odrody sú tzv. "chilling sensitive", teda citlivé na chlad pri skladovaní (nižšia teplota ich môže poškodiť), pre ne je optimálna teplota 4-5°C ( sú to napr. Fuji, Granny Smith, Red Delicious, Gala, Honeycrisp, Cortland a i.).
Myslím si, že pre skladovanie v chladničke úplne postačí teplota medzi 5-7°C. Dôležitá je ale tiež vysoká vlhkosť vzduchu.

(P.S.: existuje aj tzv. "CO2 - sensitivity", teda citlivosť niektorých odrôd na vyšší obsah CO2 v ULO-skladoch - viď foto. Sú to napríklad Jonathan, McIntosh, Empire či opäť Honeycrisp. Toto je už ale čiste problém profíkov, nás hobíkov sa to netýka). IH

Screenshot_20221124-131346_Chrome.jpg
Screenshot_20221124-131320_Chrome.jpg
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Skladovanie jabĺk

24 Nov 2022, 16:04

Jožo ZA napísal:
24 Nov 2022, 12:43
PepaS napísal:
24 Nov 2022, 11:35
Při dnešních cenách energie , jedině kdyby to byla zlatá jablka Hesperidek.
.

Tento rok na hrušky používam vyradenú chladničku (nová, len poškodená pri preprave). Tých 40 - 50kg čo sa nám urodí, tam vojde. Chladnička, rovnako ako box, je na povale v garáži, takže nezavadzia a keď už sa vonku ochladí, kompresor takmer nespína. Jesennú odrodu sme akurát dojedli, ale vydržala by tam aj dlhšie. Koľko vydrží zimná sa uvidí...
A máte změřeno kolik ta chladnička spotřebovala. Řešil jsem to letos v říjnu/ skončila mi fixace/ u mrazáku a když jsem zjistil , že by při novém tarifu vzal cca 400 Kwh za rok , při ceně 10 Kč za Kwh tak skončil. Stačí nám malý v kombinaci s lednicí. Ale chápu , že ne každý to může udělat.
Napísať odpoveď