Skladovanie jabĺk

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Skladovanie jabĺk

17 Feb 2023, 11:02

Historické okénko - budování sklepa pro jablka a brambory:
viewtopic.php?p=35286#p35286
Mému otci před cca 40 - 50 roky se přestal líbit sklep pod celým a celkem velkým domem. Byl tam kotel ÚT a tím pádem dost teplo a málo vlhko.
Snil o pořádném sklepu jak ho znal ze svého mládí. Celý v zemi, vlhký a se stabilní teplotou. Na uskladnění ovoce
, zeleniny, brambor atd..
Před domem byl cca 4m příkrý svah přímo se vybízející k takové stavbě. Vyrazit v něm nějaký "tunel" by jen stačilo. Což by pro něj jako důlního technika a vedoucího pole příprav v dole neměl být žádný problém. I přes to, že nahoře vedla místní komunikace.
Nešel do toho. Pak nějakou dobu přemýšlel o sklípku nadzemním. Ale pak si pár takových staveb projel a zjistil, že to není ono. A taky měl problém kde vzít tolik hlíny.
Tak se začalo na zahradě kopat. V blízké přítomnosti velkého rybníku, močálů, velmi vysoké podzemní vody a starých ucpaných drenáží které ještě vodu z druhé strany po narušení přiváděly.
Ornice byla jen na povrchu a pak jen velmi tuhý a namodralý jíl. A do toho voda. V nejnižším místě výkopu musela být jímka s čerpadlem a spínacím plovákem na odčerpávání vody. Kupodivu ta voda trochu usnadňovala ten boj s tou jílovinou. Kopalo se ručně, z výkopu se zemina tahala po fošnách vrátkem na klasickém dvoukoláku a pak dalším vrátkem do svahu na tu místní komunikaci kde jsme ji pak po cca 100m ji vysypávali.
Kopali jsme to ve volných chvílích sami dva půl roku. Jen občas pomohla máti coby strojník vrátků nebo mí kamarádi.. Neskutečná dřina, ale šlo to.
Jediný a opravdu velký problém nastal když jsme měli zaarmovány boční stěny, roxory-bednění a čekalo se na domíchavače s betonem. Přišlo období dešťů. Odčerpavací jímka a čerpadlo fungovaly, ale do bednění ujela horní zemina a zčásti ho zasypala. Kuwaaa, dětské lopatičky a mravenčí práce pak nastala. A udělat ještě nové bednění - venkovní po zřícené hlíně...
*
A výsledek?
Dost nerad na to vzpomínám. Neskutečná dřina to byla a výsledek rozporuplný. Díky perfektní izolaci a i přes to, že strop toho sklepa je půl metru pod zemí není to žádný skladovací zázrak. Je paradoxně moc suchý a to i přes to, že ta původně odčerpávací jímka zůstala víceméně zachována - nepodařilo se ji zaasfaltovat takže se musí cca co 14 dní z ní cca 50l vody odčerpat.
Se sklepem kamenným, na chalupě po dědečkovi se ta opičárna srovnat nedá.

Jenže ten kamenný sklep má i dost velkou nevýhodu. Stahují se tam nejrůznější hlodavci. Brzy jsem pochopil proč měl děda mimořádnou slabost pro smečku polodivokých koček.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Skladovanie jabĺk

17 Feb 2023, 13:43

Ještě něco. Snad to není moc OT.

Stavba skladovacího ovocného a zeleninového sklepa z trochu jiného pohledu:


Budování nějakého protiatomového nebo protileteckého krytu mi přijde jako paranoia. Nebo za mnoho peněz málo muziky. Nebo praktická využitelnost nulová.
Smysl to dává ale třeba v souvislosti se stavbou sklepa.
Co to obnáší při úplně svépomocné stavbě jsem trochu už nastínil.

*
Vůbec to není nereálné, zvlášť v dnešní době kdy si lze najat bagřík či rýpadlo které víceméně vjede všude a za pár hodin je výkop hotový. Dle mého názoru nejnáročnější část stavby.
Další kroky, bednění, armování, postavení kantky, nalepení izolace je už jen takové hraní u které se domácí kutil zabaví a zvládne ji sám. Trochu oříšek je strop - obrovské množství podpěr při stavbě bednění to chce. Ale vhodnou suchou smrkovou kulatinu lze sehnat celkem levně a v budoucnu dobře poslouží jako topivo.
A objednat si nakonec několik domichavačů s betonem už žádný problém být nemůže. Dokonce i otec tehdy zavrhnul vzhledem k rozsáhlosti betonáže míchačku a svépomocnou výrobu betonu.
*
Nicméně když o tom tak přemýšlím, tak ten jeho projekt má z hlediska bunkru jednu zásadní chybu. (Ale on stavil sklep...).
A tou je, že nad ním postavil dílnu, hospodářskou budovu. Vstup do toho sklepa vede poklopem z té dílny a spodní část stropní železobetonové desky je cca 50cm pod okolním terénem. V případě zřícení té budovy by se z téměř dokonalého úkrytu stala smrtonosná past. Vůbec bych v ní nechtěl zůstat uvězněn a umírat tam pomalu hlady.
A co by se dělo ve větší společnost, pět, možná i více lidí by tam přežívat mohlo, si nechci ani představit.
Takže asi zásada č.1 - takový objekt by měl být zřízen někde na volném pozemku, v koutě zahrady kde na jeho vlez nemůže nic spadnout. A taky nenápadném aby ho případní rabovači neobjevili.
Totéž platí o ventilaci. V tom mém případě se jedná o dvě místnosti oddělené dveřmi.
(Teda jen dveřním rámem protože ty dveře tam nikdy nebudou - není důvod).
V každé jsou dvě cca 200mm plastovové roury v protilehlých rozích. Jedna ústí těsně pod podlahou a druhá v úrovni stropu.
Ty by chtělo na povrchu zamaskovat nějakými nějakými keři nebo rostlinstvem.
(V mém případě jsou viditelné jako otvory zvenčí stavby).
Ale funguje to perfekně. No, však otec byl důlní technik...
*
V případě použití jako krytu, v něm samozřejmě musí být mírný přetlak, by nebylo nasazení filtrační jednotky na vstup nasávaného vzduchu zevnitř a záklopky na jeho odvod nebyl problém. Jen vidím problém v energii - na pohon dmýchadla. Asi by bylo nejlepší nějaké ruční, použitelné dle aktuální potřeby. Neumím si moc představit udržovat pro ten účel dlouhodobě nějaké akumulátory.
*
Ještě si dovolím pár postřehů o věcech které se v případě stavby sklepa nepovedly, ale v případě krytu by mohly být velmi užitečné:

-je moc suchý
-i když uprostřed místnosti je v podlaze cca 100l studna do které prosakuje jakási podzemní voda - (izolátor amatér...)
-cca 50cm pod stropem je cca 200mm uzavíratelná roura ústící do kanalizace. Kvůli té podlahové jímce.(Při delším pobytu by se dala použít k odstraňování exkrementů. Při zvýšení přetlaku ve sklepě a uzavření odvětravacích rour).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skladovanie jabĺk

17 Feb 2023, 14:07

Já mám na zahradě dobrý sklep asi 3 m pod nejnižším místem zahrady a 1 m nad hladinou spodní vody. Jsou tam 2 prostorné místnosti (na brambory a na jablka). Bohužel nevím, jak se ta má zimní jablka jmenují. Jedny jsou kulaté a veliké, jejich dřevo bujně roste, mají sklon k sazovitosti. Do bedýnky vejdou jen ve dvou vrstvách. Horní vrstvy už mají mírně oschlou pokožku. Druhé jsou placaté a mohou se skladovat v bedýnkách ve třech vrstvách. Zatím neosychají a teprve teď se vybarvují z původní zelené barvy. Chuťově průměr. Škoda, že momentálně nemám Idared ani Granny Smith.
V místě bydliště sklep mít nesmím. V půdě je tady hodně radiotoxického radonu a taky thoronu, který ještě není sledovaný. Myslím, že když stavíte sklep, měli byste si radonové riziko prověřit nebo nejíst slupky. Dceřiné produkty radonu mohou škodit víc než postřiky.
Prílohy
Screenshot_20230217_135359.jpg
Screenshot_20230217_141733.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Skladovanie jabĺk

17 Feb 2023, 14:36

Osobně jako kuřák a alkoholik jsou pro mě radony apod. to nejmenší nebezpečí které bych řešil.
*
Ale trochu z jiného soudku:
Třeba takové geopatogenní zóny.

Kdysi mi jedna taková "čarodějnice prozkoumala" chalupu"
a řekla jestli se mi na té posteli nespí tak nějak špatně?
A co na ni, jak rád tam leží psík nebo kočka?

Nějakou pravdu, těžko říct, možná měla. Začal jsem spát jinde a bylo to lepší. Možná nějaké placebo to mohlo být, nevím.

Anebo včelstva umístěné na takových místech?
*
A tak mě v té souvislosti napadlo asi úplné OT a konspirační blbost:

Třeba jestli je lepší skladovat ovoce v geopatogenních nebo čistých zónách?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Skladovanie jabĺk

17 Feb 2023, 14:46

Rafael napísal:
17 Feb 2023, 14:36
Osobně jako kuřák a alkoholik jsou pro mě radony apod. to nejmenší nebezpečí které bych řešil.
*
Ale trochu z jiného soudku:
Třeba takové geopatogenní zóny.

Kdysi mi jedna taková "čarodějnice prozkoumala" chalupu"
a řekla jestli se mi na té posteli nespí tak nějak špatně?
A co na ni, jak rád tam leží psík nebo kočka?

Nějakou pravdu, těžko říct, možná měla. Začal jsem spát jinde a bylo to lepší. Možná nějaké placebo to mohlo být, nevím.

Anebo včelstva umístěné na takových místech?
*
A tak mě v té souvislosti napadlo asi úplné OT a konspirační blbost:

Třeba jestli je lepší skladovat ovoce v geopatogenních nebo čistých zónách?
Rafael super prispevky😀👍
To s tymi geopatogennymi zonami asi moze byt lebo mam kamarata co ho na jednom konkretnom mieste boli stale zub. Nikde inde. Tak akakolvek to je zona, zdrava asi nebude😀
Jablkam je to asi jedno.
Radon je svina v tom ze ho nie je vidiet😀 A tipujem ze si s tym mnoho ludi svoje ochorenie vobec nespoji. Kym sme nezacali prerabat dom tak som ani netusila ze mi v pivnici mozno nejaky radon pobehuje😀
roman
Príspevky: 758
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Skladovanie jabĺk

17 Feb 2023, 15:14

Mimmo napísal:
17 Feb 2023, 14:07
... mají sklon k sazovitosti.
Na fotkách je vidět mušinovitost jablek.
Jitka
Príspevky: 1142
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Skladovanie jabĺk

17 Feb 2023, 19:24

Rafael napísal:
17 Feb 2023, 11:02
Jenže ten kamenný sklep má i dost velkou nevýhodu. Stahují se tam nejrůznější hlodavci. Brzy jsem pochopil proč měl děda mimořádnou slabost pro smečku polodivokých koček.
Tak ten kamenný sklep má někde díry, takže asi přespárovat a zkontrolovat dveře, krz kameny ty potvory neprolezou.
A k těm podpěrám - dneska se dají půjčit peri stojky, nebo i koupit použité a zase prodat, mají stálou cenu (tedy, jestli se nepřestane najednou stavět). Je to praktická věc, kupovala jsem to na zvedání stropu na trámech, šlo to chlapům jednou rukou, sami tomu nevěřili, že to tak krásně půjde.
A asi by ten sklep nebyl tak suchý, kdyby se místo čerpání vody pryč rozstřikovala po sklepě.

Já mám sklep se studnou vlhký a teplý, i když velká část vlhkosti zmizela, když sousedka zrušila přístřešek na auta. Sákla tam voda asi ze 40m2.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Skladovanie jabĺk

17 Feb 2023, 19:55

On ten sklep je dost velký a jeho stěny i kamenná podlaha taky.
A taky má některé dost těžko přístupné kouty.

Ono by to možná i přespárovat šlo, ale když už tam ti hlodavci mají už léta vybudované cestičky byla by to spousta práce s dost nejistým výsledkem.
Co jsem tak vypozoroval je, že myši se hravě prokoušou i dubovými dveřmi.

A na ZVS, (vojně) jsem viděl jak se šťuři, (potkani apod.), prokousali i betonem.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
přasličák
Príspevky: 1580
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Skladovanie jabĺk

18 Feb 2023, 18:53

Ty hlodavce ve sklepě bych rozhodně řešil a dělal bych si z jejich přítomnosti těžkou hlavu. Za předpokladu, že uskladněné ovoce Vy nebo někdo jiný i konzumuje, tak minimálně z hygienického hlediska.
Hawkeye
Príspevky: 2361
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

18 Feb 2023, 20:43

přasličák napísal:
18 Feb 2023, 18:53
Ty hlodavce ve sklepě bych rozhodně řešil a dělal bych si z jejich přítomnosti těžkou hlavu. Za předpokladu, že uskladněné ovoce Vy nebo někdo jiný i konzumuje, tak minimálně z hygienického hlediska.
Presne tak - toto netreba podceňovať. Konzumáciou ovocia kontaminovaného infikovanými hlodavcami sa môže prenášať infekčná choroba LEPTOSPIRÓZA. Jej priebeh môže byť ťažký, až život ohrozujúci. Ideálne je dokonale zamedziť možnému prístupu hlodavcov k uskladneným plodom. Ak to nie je možné, tak ovocie pred konzumáciou treba dôkladne umyť. H.

Screenshot_20230218-203542_Drive.jpg
Screenshot_20230218-203549_Drive.jpg
Napísať odpoveď