Skladovanie jabĺk

ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Skladovanie jabĺk

29 Jan 2023, 17:08

Ten strom to je smrekovec ci nieco ine?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

29 Jan 2023, 17:16

ariadna30 napísal:
29 Jan 2023, 17:08
Ten strom to je smrekovec ci nieco ine?
Je to 'previslý céder'.

Ale sú tam aj jablká... 😉😀 H.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Skladovanie jabĺk

29 Jan 2023, 17:19

Ja viem😀 Ale viete jablka su na okraji mojho zaujmu (tolke ruhanie😀)Ale ten strom je krasny👍
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Skladovanie jabĺk

30 Jan 2023, 00:02

Hawkeye napísal:
29 Jan 2023, 16:52
Skladujem jablká "obyčajným" spôsobom v debničkách, v 2-3 vrstvách. Neprekrývam ničím, ani nebalím do igelitu.
Dôležitá je najmä vlhkosť a vetranie pivnice.
Spominam si prispevky viacerych, ktori skladuju v garazi a podobnej stavbe, nikto tam nespominal zakryvanie igelitom ani kropenie podlahy .... a ani vysychanie jablk. Pouzivaju tito ludia nejaky iny trik ?, .... mal som pocit, ze ani nie, .... potom rozmyslam v com je moj domcek z palenej tehly iny. Vetranie: mohol by som viac vetrat, no moc neverim, ze to vyznamne zvysi vlhkost vzduchu. Ja som neraz vetral celu noc v chladnom sychravom pocasi. Vetral som v noci, tak aby som znizoval teplotu. Teraz ked uz mrzne vetram malo.

V mojom domceku/sklade nemozem kropit podlahu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Skladovanie jabĺk

31 Jan 2023, 10:08

rony napísal:
30 Jan 2023, 00:02
Hawkeye napísal:
29 Jan 2023, 16:52
Skladujem jablká "obyčajným" spôsobom v debničkách, v 2-3 vrstvách. Neprekrývam ničím, ani nebalím do igelitu.
Dôležitá je najmä vlhkosť a vetranie pivnice.
Spominam si prispevky viacerych, ktori skladuju v garazi a podobnej stavbe, nikto tam nespominal zakryvanie igelitom ani kropenie podlahy .... a ani vysychanie jablk. Pouzivaju tito ludia nejaky iny trik ?, .... mal som pocit, ze ani nie, .... potom rozmyslam v com je moj domcek z palenej tehly iny. Vetranie: mohol by som viac vetrat, no moc neverim, ze to vyznamne zvysi vlhkost vzduchu. Ja som neraz vetral celu noc v chladnom sychravom pocasi. Vetral som v noci, tak aby som znizoval teplotu. Teraz ked uz mrzne vetram malo.

V mojom domceku/sklade nemozem kropit podlahu.
Větrání nezvyšuje vlhkost, naopak. Větrání jednak sníží teplotu (pokud se větrá jen v noci nebo za chladna) a taky odstraní etylén uniklý z dozrávajících jablek.
Vlhkost lze zvýšit kropením podlahy, rozvěšením vlhkých hader, rozmístění mělkých nádob s vodou, atd. Nic z toho není v garáži použitelné, již proto, že vlhkost urychluje korozi.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Skladovanie jabĺk

01 Feb 2023, 23:16

vysloužil napísal:
31 Jan 2023, 10:08
Větrání nezvyšuje vlhkost, naopak. Větrání jednak sníží teplotu (pokud se větrá jen v noci nebo za chladna) a taky odstraní etylén uniklý z dozrávajících jablek.
Vlhkost lze zvýšit kropením podlahy, rozvěšením vlhkých hader, rozmístění mělkých nádob s vodou, atd. Nic z toho není v garáži použitelné, již proto, že vlhkost urychluje korozi.
Ano tieto sposoby zvysenia vlhkosti su celkom logicke.
No stale mi nedava zmysel, ze nikto okrem mna nehlasi vysychanie jablk - hlavne ludia skladujuci napr v garazi, nekurenej stavbe. Tam sa nezvykne kropit podlaha vodou.
Vsimol som si jednu vec, ktoru robim inak ako ostatni: davam do bedniciek na spodok noviny + aj medzi prvu a 2. vrstvu jablk. Ten papier zrejme trochu odsaje vlhkost, ale necakal by som velky vplyv. Ale zrejme to vyskusam bez neho - nabuduce. Odstranit ho teraz uz asi nepomoze - zrejme uz nasal vlhkost.
Zasadny vplyv na rel. vlkost ma teplota - v tom by mohol byt vyznamny rozdiel. Cim nizsia teplota, tym vyssia rel. vlhkost (pri zachovani rovnakej absolutnej vlkosti vzduchu = hmotnosti vody).
Pre nazornost: ak mame vzduch
pri 0stC (stupenCelzia) je 100% rel. vlhkost,
pri 5stC ma uz 70% rel. vlhkost,
pri 10stC len 51% rel. vlhkost - vo vsetkych 3 pripadoch pri rovnakej hmotnosti vody vo vzduchu 4.8g/m3.
Takze ti ostatni ktorym sa nesusia jablka mozno maju len nizsiu teplotu skladu a prirodzene tym aj vyssiu rel. vlhkost.
Ja som v jednej z najteplejsich oblasti.

Pomoct by mala taktika:
Snazit sa o teplotu 1-5stC v sklade.
Pri chladnom pocasi, ale bez mrazu, vetrat dlhodobo (celu noc) aby som vychladil sklad.
Pri teplejsom pocasi vyvetrat len kratko aby som vymenil vzduch a neznizil teplotu.
Vetrat najviac pri vlhkom pocasi.
V zasade vetrat pri kladnych teplotach aby mi jablka nezmrzli a nepodchladil sa sklad.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Skladovanie jabĺk

02 Feb 2023, 09:23

rony napísal:
01 Feb 2023, 23:16
vysloužil napísal:
31 Jan 2023, 10:08
Větrání nezvyšuje vlhkost, naopak. Větrání jednak sníží teplotu (pokud se větrá jen v noci nebo za chladna) a taky odstraní etylén uniklý z dozrávajících jablek.
Vlhkost lze zvýšit kropením podlahy, rozvěšením vlhkých hader, rozmístění mělkých nádob s vodou, atd. Nic z toho není v garáži použitelné, již proto, že vlhkost urychluje korozi.
Ano tieto sposoby zvysenia vlhkosti su celkom logicke.
No stale mi nedava zmysel, ze nikto okrem mna nehlasi vysychanie jablk - hlavne ludia skladujuci napr v garazi, nekurenej stavbe. Tam sa nezvykne kropit podlaha vodou.
Vsimol som si jednu vec, ktoru robim inak ako ostatni: davam do bedniciek na spodok noviny + aj medzi prvu a 2. vrstvu jablk. Ten papier zrejme trochu odsaje vlhkost, ale necakal by som velky vplyv. Ale zrejme to vyskusam bez neho - nabuduce. Odstranit ho teraz uz asi nepomoze - zrejme uz nasal vlhkost.
Zasadny vplyv na rel. vlkost ma teplota - v tom by mohol byt vyznamny rozdiel. Cim nizsia teplota, tym vyssia rel. vlhkost (pri zachovani rovnakej absolutnej vlkosti vzduchu = hmotnosti vody).
Pre nazornost: ak mame vzduch
pri 0stC (stupenCelzia) je 100% rel. vlhkost,
pri 5stC ma uz 70% rel. vlhkost,
pri 10stC len 51% rel. vlhkost - vo vsetkych 3 pripadoch pri rovnakej hmotnosti vody vo vzduchu 4.8g/m3.
Takze ti ostatni ktorym sa nesusia jablka mozno maju len nizsiu teplotu skladu a prirodzene tym aj vyssiu rel. vlhkost.
Ja som v jednej z najteplejsich oblasti.

Pomoct by mala taktika:
Snazit sa o teplotu 1-5stC v sklade.
Pri chladnom pocasi, ale bez mrazu, vetrat dlhodobo (celu noc) aby som vychladil sklad.
Pri teplejsom pocasi vyvetrat len kratko aby som vymenil vzduch a neznizil teplotu.
Vetrat najviac pri vlhkom pocasi.
V zasade vetrat pri kladnych teplotach aby mi jablka nezmrzli a nepodchladil sa sklad.
Je třeba připomenout, že většina kroků ke zvýšení vlhkosti současně snižuje teplotu. Např. kropení podlahy čí rozvěšení mokrých hader vede k výparu vody a ten díky skupenskému teplu snižuje teplotu.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

03 Feb 2023, 16:04

Odroda KARNEVAL (Vanda x Pink Lady) nie je skorá zimná, ako má na svojej stránke stále uvedené Fytos (foto 1). Je dosť smutné, že v takejto firme nemá kto ten zavádzajúci údaj už roky opraviť.
Karneval je neskorá zimná odroda, oberám ho až v novembri. Skladovateľnosť plodov je výborná - priložené fotografie sú dnešné. Plody sú bezchybné, výzorom čerstvé, bez vráskavenia šupky, bez straty šťavnatosti, so stále vysoko kvalitnou štruktúrou dužiny. Plody imponujú, akoby boli krátko po obratí zo stromu. Veľkou prednosťou je absencia skládkových chorôb - straty hnilobou sú nulové. Jablká na fotkách sú od obratia skladované v garáži, nie sú ani neboli v pivnici. Posledné 2 fotografie demonštrujú variabilitu sfarbenia plodov v závislosti od ich expozície slnku počas dozrievania. Výborne oslnené plody majú na červenom podklade iba náznak pruhovania (plod vľavo), prípadne majú kryciu červenú farbu celkom 'rozmytú' (plod v strede). Plody, ktoré boli oslnené priemerne, majú typický 'karnevalový' imidž - široké striedavo červené a žlté pásy (plod vpravo). Pre všetky plody je aj v čase plnej konzumnej zrelosti typické bledozelené sfarbenie v oblasti stopkovej jamky.
Karneval je chuťovo vynikajúca odroda s veľmi dobrou skladovateľnosťou, vysoko odolná voči chrastavitosti aj skládkovým chorobám. Vzhľadom na svoje vyššie nároky na dĺžku vegetačnej doby a slnečné dni však nie je vhodná do vyšších a chladnejších polôh. Strom je vhodné vysadiť a tvarovať tak, aby sa 'kúpal v slnečných lúčoch'. H.


Screenshot_20230203-154555_Chrome.jpg
20230203_152325.jpg
20230203_152402.jpg
20230203_152350.jpg
20230203_152719.jpg
20230203_152724.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Skladovanie jabĺk

07 Feb 2023, 17:09

Na fotkách sú dve staré odrody - americký GOLDEN DELICIOUS a japonské FUJI. Obe sú stále masívne pestované (najmä profíkmi, ale aj hobíkmi) a na trhu žiadané. Možno ide len o akúsi spotrebiteľskú 'zotrvačnosť', ale skôr je to predsa len vďaka ich výnimočným chuťovým kvalitám. Obe odrody sú nielen chuťovo vynikajúce, ale tiež chuťovo špecifické, jedinečné. Pri Goldene platí, že aj pri odrode, ktorá nedisponuje (podľa dnešných trendov) špičkovou konzistenciou dužiny a šťavnatosťou, môže byť celkový výsledný chuťový dojem výborný. Fuji má parametre dužiny spĺňajúce 'moderné' trendy, pričom jeho chuť je síce tiež výrazne sladká, ale (podobne ako pri Goldene) jednoducho skvelá. Skladovateľnosť Fuji je dlhšia než Goldenu, ale teraz - začiatkom februára - sú obe odrody vo výbornom 'čerstvom' stave. Pokles konzumnej kvality v neskorších jarných mesiacoch u nich spočíva najmä v postupnom poklese šťavnatosti dužiny, čo sa skôr prejaví u Goldenu. Pre obe odrody platí, že dopestovanie plodov špičkovej kvality si vyžaduje nielen zodpovedajúce klimaticko-pôdne podmienky, ale aj 'konvenčnú' fungicídnu ochranu. Moderné šľachtiteľské trendy dnes smerujú k vyšľachteniu odrôd, ktorých plody sú vizuálne atraktívne, majú šťavnatú, pevnú, ale krehkú a 'chruplavú' dužinu a vyrovnanú sladko-kyslú (tzv. harmonickú) chuť. A predovšetkým - sú vysoko odolné voči chrastavitosti jabloní a dopestovateľné aj v menej optimálnych podmienkach. Golden Delicious a Fuji z väčšej časti tieto požiadavky nespĺňajú, napriek tomu asi ešte veľmi dlho potrvá, kým sa vytratia z popredných priečok najžiadanejších jabĺk na trhu. H.


20230207_163017.jpg
20230207_163025.jpg
20230207_163057.jpg
20230207_163104.jpg
20230207_163101.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Skladovanie jabĺk

07 Feb 2023, 19:03

Jablka od Tebe jsou jako vždy nádherná. S tím, že Karneval je pozdně zimní odrůda, naprosto souhlasím. U mne ve střední poloze mně Karneval neoslnil. Ani vzhledem, kdy při pozdější sklizni se ztrácelo typické páskování a mněnilo se v nevýraznou rozmitou červeň, tak zejména pouze průměrnou chutí s převahou kyselin.Dovolil bych si říct, že jsem tam cítěl jakousi divočinu. Prostě u mne nedozrával. Už jsem se jej zbavil. Navíc rostl dost bujně a zahušťoval, takže byl značně pracný na řez. Vzhledem mi jej částečně připomíná Andego, které mi chutná podstatně více, je výrazně sladké, nenáročné na polohu ani na řez. Samozřejmně skladovatelnost je kratší. Před sklizni se však také pruhování ztrácí a přechází v žíhaní.
Prílohy
126a.  Andego..JPG
Napísať odpoveď