Jabloň planá (lesná)

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jabloň planá (lesná)

22 Jan 2021, 10:39

Vyráběl jsem v minulosti likér, kdy jsem místo višní použil pěstované třešně. Dobré to moc nebylo. Ptáčnice by byly nejspíš lepší surovinou, ostatně jejich přidání do třešňového kvasu umí vylepšit chuť i aroma třešňovice. Přesto si myslím, že by takovému likéru prospěl přídavek něčeho kyselejšího.
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Jabloň planá (lesná)

22 Jan 2021, 13:58

O ulici výše než bydlím, je nějaká okrasná jabloň, kde kdysi všechny plody opadávaly a zůstaly na zemi. Již cca 8 let pravidelně plody zmizí beze stopy, neb místní vietnamská komunita je očeše (sám jsem viděl).
Je zajímavé, že o dvě ulice níž jsou v parku 2 okrasné jabloně, které vietnamci nesklízí. Budu se jich muset zeptat. Bohužel obrázky nemám a do sklizně je daleko.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jabloň planá (lesná)

22 Jan 2021, 21:18

Rafael, M.V.: Děkuju vám, když se letos urodí, tak to vyzkouším.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Jabloň planá (lesná)

20 Okt 2021, 16:19

Asi jsem objevil v okolí jednu jabloň lesní. Jabka se jíst dají, žádná větší hořkost v nich není. Přisypu je do kvasu k ostatním jabkám.
Prílohy
jablon-lesni.jpg
jablon-lesnii.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jabloň planá (lesná)

20 Okt 2021, 19:38

Pokud se skutečně jedná o planou lesní jabloň (a plody tak i vypadají), je to docela vzácnost. Její semena se hodí pro vypěstování bujně rostoucích podnoží pro kmenné tvary. Ale může to být i podrůstající podnož po odumření ušlechtilého štěpu. Lesní jabloň tvoří v dospělosti mohutné koruny a na starším dřevě má trny. Podnože jsou spíš keřovité a trnité jen málokdy.
Neregistrovaný

IP:  37.133

Jabloň planá (lesná)

20 Okt 2021, 20:02

MiKo napísal:
20 Okt 2021, 16:19
Asi jsem objevil v okolí jednu jabloň lesní. Jabka se jíst dají, žádná větší hořkost v nich není. Přisypu je do kvasu k ostatním jabkám.
Přesně stejné plané jabloně, jako jsou na vaší fotce, rostou u nás. Napočítal jsem jich 10. Rostou hodně do výšky a mají na větvích trny. Dají se jíst až po zmrznutí.
Matus

IP:  196.136

Jabloň planá (lesná)

01 Mar 2023, 23:52

Plané jablone s malinkými a trpkými jabĺčkami v mojom okolí východného Slovenska v lesoch nie sú vzácnosť. Často na nich natrafím pri potulkách lesom. Dokonca sa mi zdá, že planých hruštičiek je ešte viac. Rozmýšľal som, že zozbieram vrúble, štepy týchto planých odrôd, naštepím na podnož A2 a našlo by sa aj vhodné miesto na lúke obklopenej lesmi s najvhodnejším priesečníkom okolitých dedín, tj. v okruhu 3 km žiadna dedina a tam by som ich vysadil. Jednak by sa zachovali staré plané jablone a na druhú stranu s najväčšou pravdepodobnosťou by sa opelili navzájom, čo by mohli byť teoreticky dobré podnože pre dlhoveké stromy. Ale s tými podnožami je ta často lotéria vo vlastnostiach, predsa len podnože A2, prípadne MM106 a pod. sú istota. A samozrejme dôležitý faktor zver, pravdepodobne by to mali stromčeky konkurenčne ťažšie.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Jabloň planá (lesná)

02 Mar 2023, 07:33

Matus napísal:
01 Mar 2023, 23:52
Plané jablone s malinkými a trpkými jabĺčkami v mojom okolí východného Slovenska v lesoch nie sú vzácnosť. Často na nich natrafím pri potulkách lesom. Dokonca sa mi zdá, že planých hruštičiek je ešte viac. Rozmýšľal som, že zozbieram vrúble, štepy týchto planých odrôd, naštepím na podnož A2 a našlo by sa aj vhodné miesto na lúke obklopenej lesmi s najvhodnejším priesečníkom okolitých dedín, tj. v okruhu 3 km žiadna dedina a tam by som ich vysadil. Jednak by sa zachovali staré plané jablone a na druhú stranu s najväčšou pravdepodobnosťou by sa opelili navzájom, čo by mohli byť teoreticky dobré podnože pre dlhoveké stromy. Ale s tými podnožami je ta často lotéria vo vlastnostiach, predsa len podnože A2, prípadne MM106 a pod. sú istota. A samozrejme dôležitý faktor zver, pravdepodobne by to mali stromčeky konkurenčne ťažšie.
Nie su to semenáče?
V lesoch to často nie je Malus sylvestris, ale semenáč nejakej ušlachtilej odrody. Tie semenáče potom sa samovoľne šíria po lese a majú vlastnosti rôzne.
Inak jablon plana je fakt vzácnosť. Priemer plodov ma len cca 2 cm. Semenáčov je veľa hlavne v okoli lesných chodníkoch.
Ale možno niekde vo vašom okolí rastu fakt plané jablone, neviem.
Napísať odpoveď