Admirál - stará píseň

Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 06:44

vysloužil napísal:
13 Jan 2021, 23:37
Myslím, že borax to nevyřeší.
Je možné, že to borax nevyřeší ani nepomůže. Ale bylo by to hezké.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 07:56

Vlasatej napísal:
12 Jan 2021, 12:42

Je jednodušší prostě prodávat stromky a padni komu padni.
Možná časem někdo přijde na nějaké agrotechnické zásahy, jako řez v určitém čase atd. ...
Pre predajcu určite. Ale je to prasaren, keď si predajca masti vrecká niečím, čo u spusty (väčšiny ) užívateľov má veľké problémy a nefunguje tak, ako by malo (čo neplatí v takom percente pre iné odrody). Očakával by som od predajcu/šľachtiteľa , že si odskúša a preverí na viacerých miestach/podmienkach, že aspoň 51% zakaznikov dokáže pri štandardnom postupe mať aký/taky úspech. Je to ako vakcina s 20% účinnosťou (bez začervenania) keď všetky ostatné majú 95 (ale so začervenanim v mieste vpichu) deklarovaná ako rovnocenna, či výnimočná ,prekonávajúca tie konkurencne. Naviac je zákazník na vlastné náklady zapojený do procesu badania, výskumu, hľadania cesty k úspechu...
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 09:03

]Očakával by som od predajcu/šľachtiteľa , že si odskúša a preverí na viacerých miestach/podmienkach, že aspoň 51% zakaznikov dokáže pri štandardnom postupe mať aký/taky úspech.

U prodejce to moc dobře nejde. Představte si, že prodáváte stromky, hračky, boty, domácí potřeby,... a všechno zboží si musíte (nejlépe několik let) sám odzkoušet.
Šlechtitel si to samozřejmě odzkoušel - ne na zákaznících, to už by bylo pozdě - a při každé příležitosti (přednášce, prezentaci, degustaci, časopise) pracovníci ÚEB citlivost k pihovitosti deklarovali a navrhovali, jaké způsoby pěstování jsou vhodné (bujnější podnože, kmenné tvary, spíš extenzivní způsob).
Co jsem měl možnost se bavit, naprostá většina těch, co si odrůdu vysadili si ji - i přes její nedosatky - ponechali.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 09:16

Libor1 napísal:
14 Jan 2021, 07:56
Ale je to prasaren, keď si predajca masti vrecká niečím, čo u spusty (väčšiny ) užívateľov má veľké problémy a nefunguje tak, ako by malo (čo neplatí v takom percente pre iné odrody). Očakával by som od predajcu/šľachtiteľa , že si odskúša a preverí na viacerých miestach/podmienkach, že aspoň 51% zakaznikov dokáže pri štandardnom postupe mať aký/taky úspech.
ja si myslim, ze v tomto predajcom krivdite. Podla mna je mozne rozdelit zakaznikov velmi nahrubo do 2 hlavnych skupin: 1) ti, co sa o to zaujimaju a bavi ich to a 2) zvysok (podla mna vacsina)
z 1. skupiny sa pred kupou poradia z inymi clenmi 1. skupiny alebo uz maju vedomosti co a ako, prisposobia vyber svojim pestovatelskym podmienkam a aktivne tomu stromceku pomahaju v raste a rodivosti
z 2. skupiny proste chce nejaky strom, tak nejaky kupi, zasadi a caka.... vacsinou (ak nema v okoli niekoho, kto sa mu o to ako-tam stara) bez uspechu. je to ako keby ste prisli do restauracie a nieco si nahodne vybrali a nasledne sa stazovali, ze kuchar nevie varit, pretoze vam doniesli rybu ale vy ryby nejete.

strom(rastlina) nie je elektronika s jasnymi parametrami ktore su pevne dane (napr. procesor, pamat, velkost display-a pocitaca/telefonu) a ktore sa v case nemenia ale na rast stromu ma okrem kvality pody vplyv X dalsich faktorov, ktore sa este aj v case menia (suchy/dazdivy rok, tlak chorob, atd...)
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 10:01

Mal/mam na zahrade ca. 50ks ovocnych stromov + u svokra ca. 15ks, vacsinou jabloni, rezistentov.

Kym ja sa ako tak zaujimam/staram co/ako v zahrade,( avsak urcite som skor amater), svokor nie ...

Napriek tomu z kazdeho stromu u mna aj u svokra sa nejaka +/- priemerna uroda vzdy (mimo mrazovych, vynimocnych rokov) zoberie, zuzitkuje /pouzije (u svokra asi o nieco menej a viac cervivych...). A ano na Lipne sa najdu aj pehy velkosti 1-2mm.

A potom tu mam Admiral, ktory pravidelne 7 rokov konci z 90% tazko postihnuty (10-20mm tmave prepadliny)v komposte. Neviem, ale nemam nic ani vzdialene podobne k takej malej vytaznosti, snad len Kiwi, ktore pravidelne na jar zmrzne. Pre mna je ten rozdiel signifikantny, keby som tu (a inde) necital o podobnych problemoch takmer vsade, bral by som to, ze je problem u mna a bol s tym uzrozumeny...

Samozrejme ze slachtitel (nie predajca, aj ked aj on ma svoj zisk...) ma hlavnu zodpovednost za vysledok, za ktory berie peniaze...

Strom som tiez zatial nezlikvidoval, kedze nie je problem to nahradit z dalsich (ale nadseny z neho nie som), avsak ak ma niekto na zahrade len Admiral (a nebyva v Suranoch :D ), je to bieda a po par rokoch rezignuje a vrati sa k tujkam, s tym, ze jedine profik dokaze nieco dopestovat...
Naposledy upravil/-a Libor1 v 14 Jan 2021, 10:30, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 10:29

Libor1, buďte rád, 7 let můžete bádat :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 10:34

Vlasatej napísal:
14 Jan 2021, 10:29
Libor1, buďte rád, 7 let můžete bádat :thumbup:
JJ, uz 7 rokov nic ine kvoli tomu smradovi nerobim :thumbup:

@MV : prave vcera som nasiel doporucenie slabej podnoze (Nemci) pri pehovitosti, Vy radite presny opak :shock:
Ale mam ho aj na M26 aj na odkopku M106 (tam este nerodil) tak uvidime na rok. Chut je vynimocna, to uznavam, ale ten zvysok...
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 10:37

Aha, tak to sme si nerozumeli. Ja som myslel, ze to hodnotite vo vseobecnosti, ze ludom stromy neprinasaju urodu. Vy ale hovorite o konkretnej odrode. V tom pripade mate asi smolu, ked aj napriek Vasej starostlivosti (pravdepodobne dostatocenj), sa mu nedari. Zial, tak to v zivote funguje, nie vsetko sa podari - aj ja pocitam s touto alternativou.

Myslim, ze sa sem hodi indianske prislovie:

"Ked zistis, ze ides na mrtvom koni, zosadni!"

a samozrejme, pre pobavenie aj "manazersko-profesionalny" pristup :)
https://www.madness.sk/zabavnytext/4541 ... dakota.php
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 10:44

S prekrstenim Admirala na vystiznejsie - Mrtvy Kon samozrejme nemam ziaden problem :D :D :D

Co som nasiel na webe pre zmiernenie Pehovitosti :

1. Neprehanat hnojenim N, K, Horcik - blokuju Ca
2. Od kvitnutia sa doporucuje kompost, mulc + 1x 7d-zalievka - nenechat zaschnutie korenov ked neprsi (zastane transport Ca)
2. Od velkosti plodov ~30mm je udajne Ca uz naskladneny v plode, redukcia zavlahy(rastu) aby sa Ca nepresuval do rastu listov/letorastov
3. 5 postrekov Ca @14dni od - polovicky VI
4. Redukcia nasady v VI ? (to sa ale bije s tym, ze deficit Ca je umerny velkosti plodov, skusim aj vetvy bez pretrhania...)
5. Letne zakratenie letorastov - redukcia odvodu Ca vyhonkami/listami
6. Postreky (sprcha) vodou pri extremnych horucavach (zamedzenie prehrievania)
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Admirál - stará píseň

14 Jan 2021, 12:33

Když už jsme tu nakousli to ovlivňování příjmu prvků a Ca zvlášť, tak pozor i na nadbytek bóru.
Prílohy
2017-04-18_113517.jpg
Napísať odpoveď