Admirál - stará píseň

Petr Přerov
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 26 Dec 2020, 21:33

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 19:10

Pokud pomůže borax na hořkou skvrnitost, bude to jednoduché řešení. Já jsem na to šel jinak. Na jaře minulého roku jsem vysadil špičák Admirálu na podnoži JE-TE-H. Připravil jsem výsadbovou jámu 150x100x40 a nahradil jílovitou černozem hlinito písčitou zeminou a cihlovým recyklátem. Stromek pěstuji jako štíhlé vřeteno. Řešení je trochu pracné a výsledek nejistý.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 19:43

Ano, nějak tak to budu muset udělat.
Ale stejně, prvně se pokusím zeptat někde, kde ještě mají autogén a mosazné dráty (při tvrdém pájení se používal borax jako tavidlo).
Při dávce boraxu 1g / m² mi postačí na 100 m² (cca 4 jabloně) 10 deka. Půlkilový pytlík boraxu by byl už „na vždy“.
Vynechám popel a nahradím starým vápnem a vynechám mulčování silnou vrstvou „sena“ a bezplevelný kruh nechám zarůst.
„Snížením pracnosti k lepším výsledkům!“ JG
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 19:52

Omluva předem za OT, ale nedá mi to!!!!

Je neskutečné jak se úplně neškodné věci, hnojiva, chemikálie apod. stávají normálně běžně nedostupnými.

Třeba ten borax. Nestačím se divit komu nebo čemu ta neškodná látka může vadit???
K čemu nelegálnímu může být použita?
K výrobě výbušnin, jedů, zamoření životního prostředí?
*
Nebo je to jen buzerace, salámová metoda a všemožné snahy zamezit jakékoliv domácí výrobě čehokoliv.

Vždyť vše co lidé potřebují si můžou koupit v komerčních předražených a méně účinných přípravcích.
(Např. Krtek x NaOH, mýdla, prací prášky, impregnace - nátěry, dezinfekce apod., atd.).
*
Osobně už dávněji jsem měl velký problém sehnat několik anorganických solí do živné směsi pro kvasinky.

(Omezenou dostupnost silných, nebo i běžných oxidovadel, se dá v dnešní době celkem pochopit. Nebo i dalších prekurzorů k nelegální výrobě taky ano. Ale co je moc je moc!)
*
Ale šikovní lidé, jsme už vycvičení si dokážeme poradit. Jen si myslím, že tak zle ještě nebylo a je určitě možné, že ještě daleko hůř bude.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 20:55

Borax používám léta a díky němu se mi podařilo výrazně potlačit praskání mladých plůdků hrušek (Radana), se kterým si lámali hlavy i fytopatologové a ovocnáři.
Návštěvník napísal:
11 Jan 2021, 16:53
Mluvil jsem s bývalým soukromým zemědělcem a ten si vzpomněl, že mu dříve na školeních radili neopomenout pro naši oblast, pro řepku, hnojení bórem.
Nevím jak u řepky, ale bór je veledůležitý u řepy (cukrovky).
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Admirál - stará píseň

12 Jan 2021, 07:16

Rafael napísal:
11 Jan 2021, 19:52
Třeba ten borax. Nestačím se divit komu nebo čemu ta neškodná látka může vadit???
K čemu nelegálnímu může být použita?
Někde jsem zaznamenal důvod, že byl používán dětmi k výrobě slizu, a protože ve velkém množství může způsobit problémy, byl zakázán volný prodej.
Zkrátka zcela nesmyslně jako vše z tohoto důvodu. Jakoby děti jedly sliz po kilech ... Ale oni to přeci zakazují "pro naše dobro". :(
Za chvíli zakážou pěstování jedovatých květin, protože by je děti mohly okusovat ... :?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Admirál - stará píseň

12 Jan 2021, 12:42

borax zase tak neškodný není, kyselina boritá ma klasifikaci H360FD - ovlivňuje reprodukční schopnost. Obecně veškeré prvky, jejich soli atd. jsou při chybném použití nebezpečné, některé i dost. Borax má každej svařeč nebo kovář v základní výbavě, tak zase není tak obtížné se k němu dostat i bez ŽL. Samozřejme je jednodušší si ho koupit v drogerii ale volný prodej je už zakázán. Na jedné straně mě to štve , na druhé je to dobře.
Zase to není až tak velká překážka aby ho člověk nedokázal sehnat když ho potřebuje.
Jen se obávám že řešení pihovitosti nebude v dosypání pytlíku něčeho pod strom.
Příčinou onemocnění je narušení metabolismu uhlohydrátů a následně vodního režimu v důsledku nedostatku vápníku v plodech. Výskyt ovlivňují i povětrnostní a půdní podmínky a nevyrovnaná výživa, především nadbytek dusíku a draslíku
poruchu metabolismu stromu nebude snadné řešit, když neznám současný stav podílů prvků , ani požadovaný. Jedině pečlivou analýzou s praktickým měřením - stovky pokusných stromů na různých půdách , několik let bádání a nejisté výsledky. navíc i když se na to přijde jakou půdu vlastně admiral potrebuje, jak ji pak zajistit?
Je jednodušší prostě prodávat stromky a padni komu padni.
Možná časem někdo přijde na nějaké agrotechnické zásahy, jako řez v určitém čase atd. ...
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Admirál - stará píseň

12 Jan 2021, 13:19

Vlasatej napísal:
12 Jan 2021, 12:42
Mrkněte na můj příspěvek na předchozí straně. Můžete si všimnout, že nejen nedostatek vápníku, ale i nedostatek boru je příčinou těchto skvrn. Někde se zaměňuje křenčení a hořká pihovitost - třeba je to ten druhý případ. Vzhledem k tomu, že mnohým z vás nepomohlo dodávání Ca skrz listy během sezóny, může být právě absence B tou příčinou. Za zkoušku to stojí.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Admirál - stará píseň

12 Jan 2021, 16:04

určitě to stojí za zkoušku, souhlasím bez výhrady. chtěl sem jen říct že to asi nebude jednoduché vyřešit a nebude to fungovat universálně.
Taky člověk může vyzkoušet pod kořeny stromku než ho zasadí hodit ztvrdlej pytel starýho cementu :idea: Nemám to ale patentovaný :thumbup:

Pan Hlavatý to má pokud si pamatuju na navážce což bývají půdy nic moc co do živin, zato tam bývá omítka, cihly atd.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Admirál - stará píseň

12 Jan 2021, 17:32

Petr z H. napísal:
12 Jan 2021, 13:19
Mrkněte na můj příspěvek na předchozí straně. Můžete si všimnout, že nejen nedostatek vápníku, ale i nedostatek boru je příčinou těchto skvrn. Někde se zaměňuje křenčení a hořká pihovitost - třeba je to ten druhý případ. Vzhledem k tomu, že mnohým z vás nepomohlo dodávání Ca skrz listy během sezóny, může být právě absence B tou příčinou. Za zkoušku to stojí.
Jsou to docela zajímavé nápady. Na to se dá přijít jen v dobré diskusi. Zbývá jen vyzkoušet. Je známá věc, že bór reguluje hladinu vápníku, hořčíku a fosforu ve tkáních lidského těla. Viz např. https://www.kulturistika.com/det/v-52-v ... plex-forte
Tak proč by to nemohlo fungovat i ve tkáních jablka?
Já to budu mít s boraxem asi jednodušší. Koupit u nás dusičnan amonný nebo borax je tady (BG) asi docela běžné a legální i bez IČO (?).
To s tím slizem jsem vůbec nevěděl, přestože se sloučeninami bóru dost intenzivně zabývám už od studentských let.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

13 Jan 2021, 23:37

Zatímco strom Admirálu s pečlivou probírkou pihovitostí trpěl, zapomenutá přiroubováná větev v koruně jiné jabloně nikoli. Jablka byla samozřejmě menší. Letos zkusím probírku vynechat nebo ji provést tak měsíc před sklizní, kdy je případná pihovitost již patrná. Taky počítám s tím, že stárnutím stromu bude choroby ubývat.
Myslím, že borax to nevyřeší.
Napísať odpoveď