Admirál - stará píseň

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

27 Okt 2022, 20:03

Daník napísal:
27 Okt 2022, 19:52
...Ještě zvažuji nějakou žlutou odrůdu typu Golden - mám jen Sirius, v tuto dobu však patří k mým chuťovým favoritům...
- Možno Heliodor - ten je výzorom aj chuťou odlišný od Siriusu. Je krajší a viac harmonický (má viac kyseliniek), Sirius je však chutnejší.
- Prípadne Goldrush - rezistent typu Goldenu, ale dozrieva o dosť neskôr.
- Alebo Orion - tiež kvalitná žltoplodá odroda, trochu na iný spôsob než Golden.
- Alebo Opál (rovnaké kríženie ako Sirius a Heliodor), chuťovo zasa trochu iný, vynikajúci. IH
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Admirál - stará píseň

27 Okt 2022, 20:23

Letos jsem sklidil prvních pár plodů Admirálu - něco z naroubované větve na starším stromě, něco z mladého stromku na M9. Ztráty monilií minimálně 50%, něco obaleč, zbytek vždy alespoň trochu s pihovitostí. Ani jeden plod bez vady - bohužel, ale trochu jsem to čekal. Zkoušel jsem dle popisů zde konzumovat již někdy v srpnu/září spadlá jablka - pro mne určitě tou dobou nebyla :D , manželka, která má ráda kyselá jablka (již minimálně tři týdny jí Ontaria) si chuť velmi pochvalovala, nyní říká, že lepší jablka nejedla.
Konzistence je opravdu skvělá, je slyšet i při krájení, jak dužina křupe. Na mne je to jablko stále dosti kyselé (ale já mám rád Starkrimson, Golden apod.). Možná chtělo je ještě chvíli nechat na stromě, ale už jsem se bál padání a napadení hmyzem.
Těším se na další úrodu, snad bude lepší.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Admirál - stará píseň

27 Okt 2022, 20:55

- Možno Heliodor - ten je výzorom aj chuťou odlišný od Siriusu. Je krajší a viac harmonický (má viac kyseliniek), Sirius je však chutnejší.
- Prípadne Goldrush - rezistent typu Goldenu, ale dozrieva o dosť neskôr.
- Alebo Orion - tiež kvalitná žltoplodá odroda, trochu na iný spôsob než Golden.
- Alebo Opál (rovnaké kríženie ako Sirius a Heliodor), chuťovo zasa trochu iný, vynikajúci. IH
[/quote]
Díky, mrknu, co se ve zdejší nevelké nabídce nachází. Chuť vyzrálého Goldenu jsem vždycky preferoval, ale s Deliciusem se mi nechce trápit... Syn teď taky v tuto dobu preferuje žluté.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Admirál - stará píseň

27 Okt 2022, 21:22

I když to tady do vlákna nepatří - Heliodor by tady poblíž byl na M26. Ze žlutých mají ještě Golden Reinders, ten by ale na tom byl se strupovitostí asi jako klasický Golden a skladovatelnost/ vadnutí asi taky nic moc.
Opál vypadá, že se u nás volně neprodává.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

27 Okt 2022, 22:47

andre.marek napísal:
27 Okt 2022, 20:23
.... Zkoušel jsem dle popisů zde konzumovat již někdy v srpnu/září spadlá jablka - pro mne určitě tou dobou nebyla :D , manželka, která má ráda kyselá jablka (již minimálně tři týdny jí Ontaria) si chuť velmi pochvalovala, nyní říká, že lepší jablka nejedla.
Konzistence je opravdu skvělá, je slyšet i při krájení, jak dužina křupe. Na mne je to jablko stále dosti kyselé (ale já mám rád Starkrimson, Golden apod.).
...
Ano moje chvalospevy na chut A. uz od augusta su urcite tym, ze preferujem svieze, dostatocne kysele, stavnate jablka.... ako Vasa manzelka. Nastastie moji vsetci blizki su v tomto podobni, tak sa zhodneme.
U mna teraz A. ma dostatocne cukry i kyseliny, zdaju sa mi dost harmonicke.
Ja sice nie som priebercivy a zjem kazde jablko, ale nie na kazdom si rovnako pochutnam. Ja som zasa nikdy nevyhladaval tie sladke odrody so slabsimi kyselinami. ....... v takomto zmysle treba chapat moje hodnotenie chuti jablk.
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Admirál - stará píseň

28 Okt 2022, 23:04

Daník napísal:
27 Okt 2022, 21:22
I když to tady do vlákna nepatří - Heliodor by tady poblíž byl na M26. Ze žlutých mají ještě Golden Reinders, ten by ale na tom byl se strupovitostí asi jako klasický Golden a skladovatelnost/ vadnutí asi taky nic moc.
Opál vypadá, že se u nás volně neprodává.
Ne, nabízeli ho nejlevnejsidreviny.cz, asi jim zbyl, protože letos ho mají kontejnerovaný https://www.nejlevnejsidreviny.cz/ovocn ... tica-opal/
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

30 Okt 2022, 22:37

Poznate niekde sady, kde komercne pestuju jablone Admiral ? alebo ste videli niekedy v obchode jablka tejto odrody? Ja nikde nikdy.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

30 Okt 2022, 23:19

rony napísal:
30 Okt 2022, 22:37
Poznate niekde sady, kde komercne pestuju jablone Admiral ? alebo ste videli niekedy v obchode jablka tejto odrody? Ja nikde nikdy.
Viď foto. IH
Screenshot_20221030-231712_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Admirál - stará píseň

01 Nov 2022, 18:40

Admirál letos bez pihovitosti. Od července postřiky vápníkem, bez letního řezu.
Prílohy
71. Admirál..JPG
71a. Admirál..JPG
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Admirál - stará píseň

01 Nov 2022, 20:13

rony napísal:
30 Okt 2022, 22:37
Poznate niekde sady, kde komercne pestuju jablone Admiral ? alebo ste videli niekedy v obchode jablka tejto odrody? Ja nikde nikdy.
V Blahoticích jsem si koupila vzorky Admirál a Sirius. 30,- za kg v jejich obchodě.
Napísať odpoveď