Admirál - stará píseň

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 20:43

Letos to tu u Admirálů bude opět bez hnojení i Ca postřiku. Uvidíme.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Admirál - stará píseň

10 Máj 2022, 20:27

Dnes sněden poslední plod - chuťově velmi dobrý, konzistence také. To mě přesvědčilo, že se opravdu (i přes některé znakové nejasnosti plodů) o Admirál jedná.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

14 Máj 2022, 22:26

Vlani ma Admiral velmi prijemne prekvapil, ze predcasne padnute jablka, este celkom zelene boli uz chutne. Nestriekal som vlani vobec ani nepolieval, padali lebo sa bud vytlacili/nezmestili susedne jablka, alebo boli cervive .... no zjedol som vsetky popadane jablka.

Len teraz som si overil v objednavke aku podnoz mam na Admirali, myslel som, ze M7 - ten pomalsi rast by tomu asi zodpovedal,
ale vo fakture je podnoz MM111 - tak to by som cakal podstatne silnejsi rast. Kupoval som 4 stromy v Lumigreen. Sadil do 2 zahrad, pri dome s relativne solidnou podou, priepustnou i ked s vyssim obsahom ilu.
Ked stromy prisli mali velmi kratucke korene, miesto ockovania nizko polozene, ani som si ich netrufol vysadit na trvale miesto, preto som ich rok skolkoval v mieste vyssej vlhkosti a lahsej priepusnej pode a sadil finalne az o rok, konkretne jar 2019.
Je pravda, ze rastie v zatravnenej zahrade, kosim tam menej casto, takze travu ponechavam aj vyssiu.
Aku mate skusenost s rastom Admirala na MM111 z Lumigreenu - uz pochybujem o tej podnozi.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

16 Máj 2022, 08:39

Predstavte si keby Admiral nemal sklon k pehovitosti a dali by sa jednoducho vypestovat jablka skvelej chuti s extremne dlhou skladovatelnostou.
Malo sa hovori o odrode Mira - je rodicom Admirala.
https://www.dickenmann-ag.ch/_files/ugd ... 23bdc9.pdf

Ocividne po Mire ma Admiral dlhu skladovatelnost. Ak ma aj vybornu chut ....
Skoda, ze sa Mira u nas nepredava, asi by ju radi vyskusali mnohi nadsenci z Admiralu.
Ma niekto aj odrodu Mira?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

16 Máj 2022, 09:02

rony napísal:
16 Máj 2022, 08:39
Predstavte si keby Admiral nemal sklon k pehovitosti a dali by sa jednoducho vypestovat jablka skvelej chuti s extremne dlhou skladovatelnostou.
Malo sa hovori o odrode Mira - je rodicom Admirala.
https://www.dickenmann-ag.ch/_files/ugd ... 23bdc9.pdf

Ocividne po Mire ma Admiral dlhu skladovatelnost. Ak ma aj vybornu chut ....
Skoda, ze sa Mira u nas nepredava, asi by ju radi vyskusali mnohi nadsenci z Admiralu.
Ma niekto aj odrodu Mira?
Admiral sa očividne aj výzorom podal viac na Miru než na Bohemiu. Chuťovo je iný než Bohemia, ale či zdedil chuť po Mire, to neviem (keďže túto odrodu nepoznám).
Inak Mira dostala meno po manželke pána Dickenmanna, Lucy po jeho dcére. Střížovice majú s týmto švajčiarskym ovocinárom úzku spoluprácu a tieto 2 licencie mu predali. IH

Screenshot_20220516-085506_Chrome.jpg
Screenshot_20220516-085516_Chrome.jpg
Screenshot_20220516-085522_Chrome.jpg
Screenshot_20220516-085640_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

16 Máj 2022, 10:16

Dostal jsem před pár lety jablko a roub Miry. Jablko bylo tvrdé, jedl jsem je v dubnu, trochu podobné Admirálu, ale míň sladké. Roub se ujmul, ale už 3 roky prakticky bez přírůstků.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

16 Máj 2022, 16:31

Licenciu na ceske odrody Lucy a Mira vlastni Dickenmann.
Lucy sa u nas predava a Mira nie, skoda. Ktovie preco ...
Skoda, Miru nema ani rakusky Schreiber-baum - sidliaci kusok od SK hranice.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

18 Máj 2022, 16:57

Admiral klasicky nasadzuje plody v ruzici s 2-6ks.
Este som nerobil prebierku, zatial ich nechavam, lebo sa spomina, ze silnejsia zataz plodov zmensuje riziko pehovitosti.
Ale vsimol som si, ze dlzka stopky jednotlivych jablk v jednej ruzici je niekedy vyrazne odlisna.
Chcel som ponechat 2 kusy. Keby som nechal len 1 kus zda sa mi to na celom strome slabsia nasada.
Preferoval by som tie jablka s dlhsou stopkou, ale ako naschval casto to najvacsie jablko v strede ma tu najkratsiu stopku - takze asi odstranim prave to najvacsie s najkratsou stopkou a ponecham len ine 2 s dlhsou stopkou. Zvlastne, ze teraz sa mi ta stopka zda dostatocne dlha, ale ked jablko narastie tak sa ukazuje stopka ako kratka.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

18 Máj 2022, 17:04

rony napísal:
18 Máj 2022, 16:57
Admiral klasicky nasadzuje plody v ruzici s 2-6ks.
Este som nerobil prebierku, zatial ich nechavam, lebo sa spomina, ze silnejsia zataz plodov zmensuje riziko pehovitosti.
Ale vsimol som si, ze dlzka stopky jednotlivych jablk v jednej ruzici je niekedy vyrazne odlisna.
Chcel som ponechat 2 kusy. Keby som nechal len 1 kus zda sa mi to na celom strome slabsia nasada.
Preferoval by som tie jablka s dlhsou stopkou, ale ako naschval casto to najvacsie jablko v strede ma tu najkratsiu stopku - takze asi odstranim prave to najvacsie s najkratsou stopkou a ponecham len ine 2 s dlhsou stopkou. Zvlastne, ze teraz sa mi ta stopka zda dostatocne dlha, ale ked jablko narastie tak sa ukazuje stopka ako kratka.
Záhorie není Svitavsko, u nás jsou jabloně čerstvě odkvetlé, takže úvaha o probírce má ještě hodně času před sebou. I tak bych asi počkal, kolik plůdků shodí strom sám od sebe, už jen proto, že by mi tím ušetřil práci.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

18 Máj 2022, 17:57

rony napísal:
18 Máj 2022, 16:57
Admiral klasicky nasadzuje plody v ruzici s 2-6ks.
Este som nerobil prebierku, zatial ich nechavam, lebo sa spomina, ze silnejsia zataz plodov zmensuje riziko pehovitosti.
Ale vsimol som si, ze dlzka stopky jednotlivych jablk v jednej ruzici je niekedy vyrazne odlisna.
Chcel som ponechat 2 kusy. Keby som nechal len 1 kus zda sa mi to na celom strome slabsia nasada.
Preferoval by som tie jablka s dlhsou stopkou, ale ako naschval casto to najvacsie jablko v strede ma tu najkratsiu stopku - takze asi odstranim prave to najvacsie s najkratsou stopkou a ponecham len ine 2 s dlhsou stopkou. Zvlastne, ze teraz sa mi ta stopka zda dostatocne dlha, ale ked jablko narastie tak sa ukazuje stopka ako kratka.
Ja tzv. "kráľovský" plod (ten najväčší v centre ružice) ponechávam iba vtedy, ak odstraňujem všetky ostatné (teda z ružice plodov zostáva iba ten "kráľovský"). V prípade, ak ponechávam 2 plody, tak "kráľovský" vždy odstránim, pričom sa snažím ponechať tie 2 plody, ktoré sú v ružici čo najďalej od seba a majú čo najdlhšie stopky.
P.S.: Na fotkách je aktuálny stav tejto odrody, ktorej meno sa nevyslovuje - pekne vidno, že ten "kráľovský" plod v centre ružice je veľkostne dominantný, a zároveň má (takmer vždy) najkratšiu stopku. Taktiež vidno, že dĺžka stopky 'satelitných' plodov výraznejšie varíruje. IH


20220518_193627.jpg
20220518_193657.jpg
20220518_193729.jpg
Napísať odpoveď