Admirál - stará píseň

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

09 Nov 2021, 17:49

Minuly rok som mal/nemal prvu urodu Admiral na stepenenom cca 30-35 rokov starom slabo rastucom strome (podnoz neviem aka).
Bol to 2. rok po prestepeni. Lebo jablka boli giganticky obrovske a vsetky do jedneho mi odpadli pred dozretim. Boli aj velmi silne pehovite.
Bolo to smutne a riadne depresivne.  Citil som obrovske sklamanie z hviezdnej odrody a silne pochybnosti ci to ma zmysel ju pestovat.
Lebo A. ma znamy problem s pehovitostou a sucasne s kratkou stopkou - co boli jasne priciny neuspechu.
V ten rok som nerobil prebierku plodov, ani ziadne postreky, ani zalievky. Bol to extremne dazdivy rok.

Tento rok A. dopadol omnoho lepsie. Nasada plodov bola bohatsia, prebierku plodov som robil kratko po odkvitnuti, ponechal som max 2 plody v ruzici. Urobil som celkovo jeden postrek v case kvetu - ten isty ako som striekal proti piliarke sliviek. Proti cervivosti nepomohol, velka vacsina plodov bola cerviva, postupne aj mnohe opadavali.
Ale finalne sa udrzalo asi 12-15 dost velkych plodov. Pehovitost sa vyskytla, ale v akceptovatelnej miere. Takze vzhladom na znamu problematickost odrody som velmi spokojny s tymto rokom.  
---
Hmmm, len neviem preco tento rok je omnoho lepsi vysledok.
Moja starostlivost tento rok sa oproti minulemu lisi len vykonanim prebierky plodov.
V com je este tento rok odlisny oproti minulemu:
mal priaznive faktory:
1. nasada plodov vetsia
2. nove prirastky dreva podstatne slabsie

nepriaznive faktory:
1. tento rok leto bolo extremne suche - cca 5 tyzdnov bez zrazok, potom pocas 10dni silne dazde, a teda sa striedalo dlhsie sucho a potom silne dazde (viac krat).

Strom je v zatravnenom sade, koseny obcasne cca raz za 4-6 tyzdnov. Trava siaha az ku kmenu.

Najvetsim rozdiel oproti minulemu roku vidim teda vo velkosti nasady plodov, ich velkosti a sile prirastkov. Letny rez nebol nikdy. Zeby toto robilo ten rozdiel?
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

09 Nov 2021, 22:08

rony napísal:
09 Nov 2021, 17:49
Minuly rok som mal/nemal prvu urodu Admiral na stepenenom cca 30-35 rokov starom slabo rastucom strome (podnoz neviem aka).
Bol to 2. rok po prestepeni. Lebo jablka boli giganticky obrovske a vsetky do jedneho mi odpadli pred dozretim. Boli aj velmi silne pehovite.
Bolo to smutne a riadne depresivne.  Citil som obrovske sklamanie z hviezdnej odrody a silne pochybnosti ci to ma zmysel ju pestovat.
Lebo A. ma znamy problem s pehovitostou a sucasne s kratkou stopkou - co boli jasne priciny neuspechu.
V ten rok som nerobil prebierku plodov, ani ziadne postreky, ani zalievky. Bol to extremne dazdivy rok.

Tento rok A. dopadol omnoho lepsie. Nasada plodov bola bohatsia, prebierku plodov som robil kratko po odkvitnuti, ponechal som max 2 plody v ruzici. Urobil som celkovo jeden postrek v case kvetu - ten isty ako som striekal proti piliarke sliviek. Proti cervivosti nepomohol, velka vacsina plodov bola cerviva, postupne aj mnohe opadavali.
Ale finalne sa udrzalo asi 12-15 dost velkych plodov. Pehovitost sa vyskytla, ale v akceptovatelnej miere. Takze vzhladom na znamu problematickost odrody som velmi spokojny s tymto rokom.  
---
Hmmm, len neviem preco tento rok je omnoho lepsi vysledok.
Moja starostlivost tento rok sa oproti minulemu lisi len vykonanim prebierky plodov.
V com je este tento rok odlisny oproti minulemu:
mal priaznive faktory:
1. nasada plodov vetsia
2. nove prirastky dreva podstatne slabsie

nepriaznive faktory:
1. tento rok leto bolo extremne suche - cca 5 tyzdnov bez zrazok, potom pocas 10dni silne dazde, a teda sa striedalo dlhsie sucho a potom silne dazde (viac krat).

Strom je v zatravnenom sade, koseny obcasne cca raz za 4-6 tyzdnov. Trava siaha az ku kmenu.

Najvetsim rozdiel oproti minulemu roku vidim teda vo velkosti nasady plodov, ich velkosti a sile prirastkov. Letny rez nebol nikdy. Zeby toto robilo ten rozdiel?

U hořké pihovitosti je pravidlem, že jak strom roste a dospívá, zvětšuje se plodnost, tak této fyziologické choroby přirozeně ubývá.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

10 Nov 2021, 00:08

Statisticky vyskyt pehovitost Admiralu je tento rok vyznamne mensi ako vlani , podla ohlasov tu na fore.
Tipujem, ze to suvisi skor s nejakymi rozdielmy v pocasi ako s nasou starostlivostou o stromy. .
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Admirál - stará píseň

14 Nov 2021, 08:49

Ještě bych Miloše doplnil. Postupem stárnutí Admirálu nejen se zvětšuje plodnost, ale zároveň se zmenšuje bujnost růstu nových přírustků. Proto nemusí jít veškerý vápník do nových přírustků a dostane se i do plodů. To platí, pokud tento proces nenarušíme radikálním řezem v době vegetačního klidu. Souhlasím, že každý rok je jiný. Ne vše dokážeme ovlivnit. Pravidelná zálivka bez delších period sucha je jen k dobru. A nevěšel bych hlavu. Přeroubování je většinou radikální zásah. Po něm následuje bujný růst. Je potřeba trpělivost. Postupem času se to s pihovitosti většinou zlepšuje.
Jiří Radochlib
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Sep 2021, 14:47

Admirál - stará píseň

19 Nov 2021, 21:28

Několik roků jsem trpěl s Admirálem a váhal zda to zabalit. Každý rok jsem přidal další poznatek jak se naučit Admirála dopěstovat. Letos mohu říci, že jsem měl max 10% do moštu.
Řez - co nejpozdeji tedy v květu a po něm. Dále opakovaný letní řez + nalamování bujnějších letorostů, dokud rostou tak je trápím.
Probírka - intenzivní - max 2 plody u sebe pokud měly delší stopku.
Hnojení - žádný čistý dusík, minimální kombinovanými hnojivy, PRP-SOL - vápník podzim, jaro.
Vápník na list - 7x + v závěru 14 dní před sklizní.
Odměnou byla pěkná sklizeň kvalitních plodů.
První roky byla HP 70-90% plodů na strom, takže mi to Admirál nedal zadarmo....
Letošním problémem je, že žena omylem ochutnala při moštování plod z A. a od té chvíle mizí ze sklepa a března nedočkají......
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

19 Nov 2021, 23:25

Aj moje deti, ked ochutnali Admiral, uz ine necheli. Musel som ich schovat, lebo ich bolo malo. Ale stale zjednavaju, ze chcu Adm. Uz mam ale iba jeden.
Davam si zavazok na dalsi rok, ze ho budem aj polievat, aby hlavne 2 mlade stromy na podnozi M7 lepsie rastli.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

19 Nov 2021, 23:51

Jiří Radochlib napísal:
19 Nov 2021, 21:28
Několik roků jsem trpěl s Admirálem a váhal zda to zabalit. Každý rok jsem přidal další poznatek jak se naučit Admirála dopěstovat. Letos mohu říci, že jsem měl max 10% do moštu.
Řez - co nejpozdeji tedy v květu a po něm. Dále opakovaný letní řez + nalamování bujnějších letorostů, dokud rostou tak je trápím.
Probírka - intenzivní - max 2 plody u sebe pokud měly delší stopku.
Hnojení - žádný čistý dusík, minimální kombinovanými hnojivy, PRP-SOL - vápník podzim, jaro.
Vápník na list - 7x + v závěru 14 dní před sklizní.
Odměnou byla pěkná sklizeň kvalitních plodů.
První roky byla HP 70-90% plodů na strom, takže mi to Admirál nedal zadarmo....
Letošním problémem je, že žena omylem ochutnala při moštování plod z A. a od té chvíle mizí ze sklepa a března nedočkají......
Už jsem to tu psal. Letos jsem u Admirálu udělal jen minimální průklest a úplně jsem vynechal probírku. Na list pak 4 postřiky vápníkem. První ledkem (Wuxal Ca), ty další chloridem.
Výsledek jsem měl podobný jako Jirka Radochlíb. Pihovitých plodů byla sotva desetina. I bez probírky a v mírně zahuštěné koruně byly plody obrovské, úroda tak akorát, jenom větší propad před sklizní.
Nejásal bych předčasně. Letos nebyl pihovitý ani Dukát, čisté byly i Rozely. Příští rok to může být jinak
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Admirál - stará píseň

20 Nov 2021, 07:40

Vítám na fóru kolegu Jirku Radochlíba. Těším se na spoustu podnětných příspěvků. A Jirko, nezapomeň si oprášit foťák.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

20 Nov 2021, 09:14

Jiří Radochlib napísal:
19 Nov 2021, 21:28
Několik roků jsem trpěl s Admirálem a váhal zda to zabalit. Každý rok jsem přidal další poznatek jak se naučit Admirála dopěstovat. Letos mohu říci, že jsem měl max 10% do moštu.
Řez - co nejpozdeji tedy v květu a po něm. Dále opakovaný letní řez + nalamování bujnějších letorostů, dokud rostou tak je trápím.
Probírka - intenzivní - max 2 plody u sebe pokud měly delší stopku.
Hnojení - žádný čistý dusík, minimální kombinovanými hnojivy, PRP-SOL - vápník podzim, jaro.
Vápník na list - 7x + v závěru 14 dní před sklizní.
Odměnou byla pěkná sklizeň kvalitních plodů.
První roky byla HP 70-90% plodů na strom, takže mi to Admirál nedal zadarmo....
Letošním problémem je, že žena omylem ochutnala při moštování plod z A. a od té chvíle mizí ze sklepa a března nedočkají......
Keď som si prečítal, čo všetko ste spravili pre to, aby ste mali Admiral bez pehovitosti, až som sa trochu zahanbil. Ja som nič z toho nespravil (okrem samozrejmej prebierky a jedného postreku kalciom na listy), a Admiral mám bez pieh. A to doslova - ani jedno jablko, ani jediná peha... Priam neuveriteľné. Takto je to s Admiralom u mňa od začiatku jeho pestovania (už asi 10 rokov). Prečo mi to Admiral "dal zadarmo" - to naozaj netuším. Možno mu 'sadlo' zloženie pôdy. Každopádne po prečítaní takýchto príspevkov vždy s pokorou poďakujem za toto privilégium.

Ešte poznámka k tomu, čo viacerí píšete (teda že niekto ochutná Admiral a potom už nechce jesť iné jablká 😀): občas sa ku mne prídu poradiť začínajúci záhradkári, ktoré odrody by si mali zasadiť. Okrem výkladu o prednostiach versus nedostatkoch vždy vyložím na stôl po jednom jablku z odrody - väčšinou tak 20-25 plodov. A degustujeme, pričom záujemca odkladá 'okoštované' jablká nabok do radu, v ktorom ich zaraďuje podľa toho, ako ho 'oslovili'. Ešte sa nestalo, že by Admiral na konci 'degustácie' nebol v tomto rade prvý... IH

Screenshot_20211120-085001_Chrome.jpg
Screenshot_20211120-084923_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  96.70

Admirál - stará píseň

20 Nov 2021, 16:29

Takže Admirál chutná víc než jeho rodič Bohemia (nepřekonaná) ?!
Napísať odpoveď