Admirál - stará píseň

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

25 Mar 2020, 22:59

Vyzdvihovat kvality tohoto jablka je nošením dříví do lesa. Ale přece. Letošní teplá zima skladovatelnost jablek v neklimatizovaných sklepích příliš neprodloužila, mnohým odrůdám již dochází dech, což v březnu ještě nebývalo. Ochutnal jsem dnes dva Admirály, jeden z nich silně postižený hořkou pihovitostí. Jablka jiných odrůd s touto fyziologickou chorobou jsou během skladování obvykle znehodnocena. Pihovitý plod Admirálu stačilo oloupat trochu víc do hloubky a zbylá dužina byla chuťově naprosto bez vady. Nelze než opakovat: Je to jablko z jiné planety...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 06:08

vysloužil napísal:
25 Mar 2020, 22:59
Vyzdvihovat kvality tohoto jablka je nošením dříví do lesa. Ale přece. Letošní teplá zima skladovatelnost jablek v neklimatizovaných sklepích příliš neprodloužila, mnohým odrůdám již dochází dech, což v březnu ještě nebývalo. Ochutnal jsem dnes dva Admirály, jeden z nich silně postižený hořkou pihovitostí. Jablka jiných odrůd s touto fyziologickou chorobou jsou během skladování obvykle znehodnocena. Pihovitý plod Admirálu stačilo oloupat trochu víc do hloubky a zbylá dužina byla chuťově naprosto bez vady. Nelze než opakovat: Je to jablko z jiné planety...
Jednoznačne súhlasím. Admiral je mojím "líblingom č.2" - po Rubinole. Plody Admiralu mám v pivnici v stave, akoby som ich včera odtrhol zo stromu. A budú také ešte dlhé týždne. U mňa aj s tým bonusom, že sú bez pehovitosti. Pridávam ešte môj článok z posledného čísla Sady a vinice, v ktorom komplexne hodnotím odrodu Admiral - z hľadiska jej kladov, ale aj záporov. Mimochodom, výraz "jablko z inej planéty", ktorý som v článku použil, som si 'vypožičal' práve od dr.Vysloužila. Střížovickí agenti sa stretli na novom fóre...😁. (Ako autor článku udeľujem formálny súhlas s jeho publikovaním na tomto fóre). IH
IMG_20200326_055124.png
IMG_20200326_055215.png
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 06:41

Ano Admirál je kvalitná odroda, na degustácii v Ostravsku bol pán zo Stŕižovíc ten povedal Admiralu bolo 6 klonov jeden klon netrpel horkov pehovitosťou a tie ostatné trpeli.Samozrejme ten klon čo netrpel horkou pehovitosťou kúpili nemci a z ostatných sa tu predáva jeden klon , ktorý trpí touto chorobou ,zbytok sa zničil.To isté sa stalo s jabloň Bonita tu predali talianom, Voráček z Fitosu ju ešte určitú dobu môže množiť.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 07:03

Milan Fiala napísal:
26 Mar 2020, 06:41
Ano Admirál je kvalitná odroda, na degustácii v Ostravsku bol pán zo Stŕižovíc ten povedal Admiralu bolo 6 klonov jeden klon netrpel horkov pehovitosťou a tie ostatné trpeli.Samozrejme ten klon čo netrpel horkou pehovitosťou kúpili nemci a z ostatných sa tu predáva jeden klon , ktorý trpí touto chorobou ,zbytok sa zničil.To isté sa stalo s jabloň Bonita tu predali talianom, Voráček z Fitosu ju ešte určitú dobu môže množiť.
No, neviem... Nezdá sa mi, že by akýkoľvek šľachtiteľ úmyselne pustil do obehu klon novej odrody, ktorý má nedostatky, ak má zároveň k dispozícii kvalitnejší klon.
Aspoň z môjho pohľadu sa mi to zdá nepochopiteľné. Ale v dnešnom svete je možné všetko. Každopádne mám pocit (ak je to teda pravda), že ku mne sa akýmsi nedopatrením dostal ten klon
ktorý netrpí pehovitosťou. U mňa totiž za tie roky pestovania Admiralu ani škvrnka ! Čo sa týka Bonity, mám ju naštepenú. Predaj licencií českých odrôd do zahraničia (viď Lucy pánu Dickenmannovi
do Švajčiarska, alebo Opál, etc.) chápem, ekonomické dôvody sú často rozhodujúce. Šľachtenie nových odrôd je ťažká práca, časovo nesmierne náročná, musí sa z niečoho financovať... IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 09:01

...ešte pridám aktuálnu fotku Admiralov čakajúcich v pivnici na zahryznutie... IH
IMG_20200326_085813.png
IMG_20200326_085813.png (1.08 MiB) 7698 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 09:46

S těmi prodanými a patentovanými odrůdami je to stejné jako s riflemi za socíku. Nikde nebyly a všichni je měli.
Ještě k Admirálu. Loni kvůli mrazům zbylo jablek na velkém stromě málo a tak některé narostly do velikosti kolem 500g. Pokud se to stane u jiné odrůdy, tak již kolem vánoc takové obrovské plody zmoučnatí a prasknou. Admirálu se ani to netýká.
Jak je to s těmi nepihovitými klony, to netuším. Ale jak znám typickou českou vlastnost - obejít veškerá pravidla, tak věřím, že už by se takový klon mezi lidmi šířil stejně jako Opál.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 10:59

p. Hlavaty, bolo by mozne si od Vas kupit par vrublov? Niekedy v case odberu vrublov (zima 2020/2021) by som si ich prisiel zobrat a pokecat, rad by som sa nieco priucil :) A ak by to bol ten klon bez pehovitosti, boli by to idealne. Sice pre mna, ako zacinajuceho pestovatela by bolo jednoduchsie kupit hotove stromceky, ale minimalne na slovensku som nenasiel pestovatela, kde by sa dali kupit (hladam na podpnikoch MM106, prip. A2) - hladal som ju uz dlhsie, pretoze si pamatam, ze ste ju viaceri chvalili na starej zahrade.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 11:21

kvas napísal:
26 Mar 2020, 10:59
p. Hlavaty, bolo by mozne si od Vas kupit par vrublov? Niekedy v case odberu vrublov (zima 2020/2021) by som si ich prisiel zobrat a pokecat, rad by som sa nieco priucil :) A ak by to bol ten klon bez pehovitosti, boli by to idealne. Sice pre mna, ako zacinajuceho pestovatela by bolo jednoduchsie kupit hotove stromceky, ale minimalne na slovensku som nenasiel pestovatela, kde by sa dali kupit (hladam na podpnikoch MM106, prip. A2) - hladal som ju uz dlhsie, pretoze si pamatam, ze ste ju viaceri chvalili na starej zahrade.
Ozvite sa mi ohľadom vrúbľov už niekedy v októbri, pretože na Admiral si musím robiť poradovník - o vrúble je obrovský záujem a stromy to nie sú nejaké veľké, takže počet vrúbľov ktoré
môžem poskytnúť je samozrejme limitovaný. Vrúble nepredávam, ale darujem. Ak by Ste sa osobne zastavili, tak to by bolo určite najlepšie (aby bol čas aj na ten rozhovor). Inak s tým
bezpehovitým klonom som len žartoval, u kolegu záhradkára ktorý si Admiral odo mňa naštepil boli jablká pehovité. Tam je rozhodujúce zloženie pôdy, ktoré je u mňa asi pre Admiral ideálne.
Inak teraz som kupoval (presnejšie kamarát kupoval na moje odporúčanie) stromky z Kohaplantu (zásielkou - osobne sa teraz pochopiteľne nedá, včera prišli - celkom pekné okrem jedného,
dnes ich budeme sadiť). Bol tam aj Admiral a tuším že na MM106, ale nie som si úplne istý. Inak nákup to bol nasledovný: jablone Admiral, Sirius, Connell Red, Jonathan, Fuji, Spartan, Ligol, hrušky
Nojabrskaja,Konferencia a Patten, slivka Bystrická. Ide len o doplnenie sadu, je tam teraz už takmer 100 stromov. To je tá moja tzv. "adoptívna" záhrada. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 11:31

Ešte dodám mimo témy: je to na tomto fóre zatiaľ super, žiadne čakanie na schválenie príspevkov alebo nejaká nezmyselná cenzúra (ako na "starom" nemenovanom fóre, kde človek musel pomaly
pri písaní príspevok kódovať ako špionážnu správu, vyhýbať sa "nežiadúcim" slovám a pod.). Tiež kvitujem sebadisciplínu prispievateľov ktorí sa tu zišli, žiadne zbytočné vzájomné invektívy ani výrazy
ktoré by si vyžadovali vymazávanie. Prajná atmosféra, tak ako by to malo byť. Žiadna agresívna primitívna reklama. A zatiaľ ani žiadni trollovia... Sú tu ľudia, ktorí majú odborne čo povedať - dr.Vysloužil,
Mimmo, Petr z H., Milan Fiala, Geronimo, Mg.Bigggg, Rafael, El Edgar...a viacerí ďalší, ktorých som nemenoval. Ak by sa zo "starého" fóra pridali ešte pán Josef., Walter, Standa HK, Mikeš 13, Bred_ik,
Teta Jana, Eva T. , dr. Jiří Janča, a aj pán V. Polehla (prečo nie ? - nech to tu názorovo trochu iskrí ) a ďalší, bolo by to na prospech veci. Rozbieha sa to tu ale sľubne, tak nech nám to dlho vydrží. IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 12:24

Ale mnozí už tu jsou, viz. memberlist.php ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď