Admirál - stará píseň

Neregistrovaný

IP:  168.30

Admirál - stará píseň

20 Feb 2024, 17:14

K comu by to bolo?Rozpraskane popadane jabka od horkej pehovitosti,fakt ostalo jedno.Na druhej zahrade mam admiral v tvare polokmena,ciel je udrzat presvetlenu korunu,o ostatne sa musi postarat sam.Ak nie,pojde von,ale casu a miesta ma dost,tak nech predvedie svoje kvality aj inak,ako u vas.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

20 Feb 2024, 17:26

Návštěvník napísal:
20 Feb 2024, 17:14
K comu by to bolo?Rozpraskane popadane jabka od horkej pehovitosti,fakt ostalo jedno.Na druhej zahrade mam admiral v tvare polokmena,ciel je udrzat presvetlenu korunu,o ostatne sa musi postarat sam.Ak nie,pojde von,ale casu a miesta ma dost,tak nech predvedie svoje kvality aj inak,ako u vas.
Jablka Admirálu napadená pihovitostí normálně uskladním. Plody jsou to veliké, takže je před konzumací rozkrájím a potom oloupu trochu víc do hloubky - i s těmi pihami. I tak zbude dužiny dost. V konkurenci s ostatními jablky jsou beztak sebrány z talíře jako první.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Admirál - stará píseň

20 Feb 2024, 18:06

Vcera som nastepil lyru,snad bude lepsie pestovatelna,taktiez barby:))
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Admirál - stará píseň

20 Feb 2024, 18:28

Zřejmně je Admirál něco mimořádného. Znám několik šlechtitelů, kteří křížili stejný rodičovský pár a doufají, že dosáhnou potomka s kvalitou Admirála bez jeho největšího hendikepu, sklonu k fyziologické skvrnitosti. Ve Střížovicích mají zajímavé výsledky, kdy kříží ze sestrou Admirála, odrůdou Barby. Na chuti a pevnosti dužniny těchto hybridů je to znát. A pihovitost tam není.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Admirál - stará píseň

20 Feb 2024, 20:23

Dayof napísal:
20 Feb 2024, 09:03
Mikeš13 napísal:
12 Feb 2024, 20:54
Přidám popis pěstitelských vlastností, kterým byla tato odrůda prezentována na degustaci v Liberci.
Nemůžu si pomoct a berte tento komentář prosím s nadhledem.

Velmi mě pobavil ten popis pěstování. Je takový optimistický, prostě zasaďte a čekejte, ten stromek se umoudří.

Ale co ty piktogramy? Tři pistolky? Aha už to chápu, to je vyznačení pravděpodobnosti, že se zahrádkář zastřelí při marné snaze vypěstovat bezpihaté Admirály nebo při čekání až se stromek vyblbne! Takže ještěže tam není pistolek pět!

A co ten kanónek? Aha! To je varování pro všechny, co je čeká, pokud si dovolí napsat něco ve stylu: Admirál nie nič mimoriadneho!
Jak jsem nakoupil, tak prodávám ;).
Ty pistolky a kanóny alegoricky představují míru odolnosti vůči strupovitosti.
S Ing. Zimou jsme Admiral probírali a jeho rada je - dát ho někam na mez s chudou půdou a nechat ho být :).
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Admirál - stará píseň

20 Feb 2024, 20:55

Jo, tohle se mi honí hlavou. Mám louku nad sadem, 1,7 hektaru a přemýšlím, že tam udělám remízek a takový trochu větrolam právě z admirálů. Poroste to rychle a kdyby se zadařilo, tak vždy zbyde něco na uskladnění. Jediné co mě zatím odrazuje je přilákání zvěře blíže k sadu, což nechci...
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

21 Feb 2024, 00:19

Zrejme tu chudobnu podu viem A. ponuknut a preto u mna takmer nie je pehovity, prirastky/rast je slabsi. Silne pehovita bola len 1. uroda, ked boli silne prirastky. Mam v 2 vzdialenych zahradach a v oboch pehava len 1. uroda pri silnejsom raste a malom pocte obrovskych plodov, dalsie urody slabsi rast, viac plodov a mal len malo pehov. Ja kvality A. velmi uznavam.
Ale som zvedavy, vlani som nastepil A. znamym na rovine v automaticky zavlazovanom travniku, tam by mohol mat silny rast.
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Admirál - stará píseň

21 Feb 2024, 08:07

Mikeš13 napísal:
20 Feb 2024, 20:23
... S Ing. Zimou jsme Admiral probírali a jeho rada je - dát ho někam na mez s chudou půdou a nechat ho být :).
rony napísal:
21 Feb 2024, 00:19
Zrejme tu chudobnu podu viem A. ponuknut a preto u mna takmer nie je pehovity...
Tak ona je tá teória pekná a zrejme aj naozaj funguje.
Avšak: u mňa je Admiral celkom bez pehovitosti, a to od úplného začiatku pestovania (cca 9-10 rokov dozadu). Pôda je u mňa kvalitná, bohatá na živiny, černozem. Admiraly mám na slaborastúcich podpníkoch (M9, M26). Ich rast je skôr slabý, rozhodne nie bujný. Postreky kalciom na listy nerobím buď vôbec, alebo minimálne (1-2x).
Takže vlastne všetko naopak, ako 'by malo byť'. Napriek tomu plody čisté... Tak 'babo raď'... 😀
Pravdepodobne je to vďaka zloženiu pôdy so 'špeciálnym' mixom makro- a mikroelementov. Inak si to neviem vysvetliť.
Každopádne to poukazuje na fakt, že môžu existovať aj výnimky v postupe odporúčanom Střížovicami. H.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Admirál - stará píseň

21 Feb 2024, 09:47

Zajímavý je hlavně ten růst. U mne byl na M9 dost bujný dokud ho nenašli hryzci - zkusím vyfotit v pátek jak jim chutnal až budu přesazovat (sázený 3/2020), včera večer jsem jej rukou vytáhnul a strčil do vody.
Na M7 je růst úplně neskutečný, za rok přírůstky přes metr, větve tloustnou před očima. Zasazen 11/2020.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Admirál - stará píseň

21 Feb 2024, 11:55

Hawkeye napísal:
21 Feb 2024, 08:07
Avšak: u mňa je Admiral celkom bez pehovitosti, a to od úplného začiatku pestovania (cca 9-10 rokov dozadu). Pôda je u mňa kvalitná, bohatá na živiny, černozem. Admiraly mám na slaborastúcich podpníkoch (M9, M26). Ich rast je skôr slabý, rozhodne nie bujný. Postreky kalciom na listy nerobím buď vôbec, alebo minimálne (1-2x).
Takže vlastne všetko naopak, ako 'by malo byť'. Napriek tomu plody čisté... Tak 'babo raď'... 😀
A) žijete "na inej guličke"
B) projeví se to obráceně - stářím stromu bude pihovitosti rapidně přibývat 😀
Napísať odpoveď