Admirál - stará píseň

Daník
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Admirál - stará píseň

30 Aug 2022, 22:04

přasličák napísal:
30 Aug 2022, 07:22
Souhlasím, že výskyt fyziologické skvrnitosti není zapříčiněn pouze nedostatkem vápníku v půdě. Josef Buzrla hospodaří na zásadité hnědozemi s vysokým obsahem vápníku v půdě. Fyziologické skvrnitosti má požehnaně. Příjem vápníku je často blokován nadbytkem dusíku, nebo i draslíku. Také nepravidelná závlaha s delšími periodami sucha značně podporuje výskyt této poruchy. Při bujném růstu většina přijímaného vápníku putuje do tvorby nových výhonů. Na plody nic nezbude. Proto náchylné odrůdy patří do "chudobných" půd, proto postřik vápníkem přímo na plody, proto letní řez. Nejprůchodnější řešení je náchylné odrůdy nepěstovat. Admirál je pro své chuťové vlastnosti a dlouhou skladovatelnost vyjímka. Zatím není náhrada. Ale to se co nevidět změní. Střížovice mají ve zkouškách stejně výborné hybridy bez této poruchy. Ne všechno asi o příčinách hořké pihovitosti asi známe. Pořád si lámu hlavu, proč u MUDr. Hlavatého Admirál touto poruchou netrpí, přitom Gold Bohemia ano. U mne Rubín, Bohemia, Gold Bohemia tak náchylné, jako Admirál, nejsou. Pouze vyjímečně v prvních létech na přerostlých plodech se někdy objeví pár skvrn.
Jak už jsem někde dříve napsal - pan IH má jistě nějakou jinou pupenovou mutaci :D . Tak jako mě kdysi na Rubínech vyrostla větev s čistě červenými jablky ;)
Já mám letos některé Admirály tak přetížené, že větve visí jako na vrbě, dusíkem u nich nehnojím již několik let a kvůli draslíku jsem vyloučil i popel. Zavlažuji, kdykoliv se mi zdá delší sucho.CCa od začátku léta stříkám vápníkem. Plody vypadaly dlouho čistě, ale v srpnu se opět skvrnitost hojně objevila. Jak na M9, tak na všech přeroubovancích nejen v Ov, ale i zrovna tak na chudém podzolu v Beskydech na A2 (pravda, tam zcela bez postřiku). Ale jak říkáte, zatímco třeba Dukát jsem přerouboval, Admirál i tak za to stojí.
M.H
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Admirál - stará píseň

30 Aug 2022, 22:58

Admiral naroubovaný na M9, první úroda 11 jablek, plody stále čisté, až na obaleče. Admiral zatím jediná odrůda co není pihovitá :shock: . Rubín komplet pihovitý, další odrůdy jako Prima, Zvonkové a další jsou částečně pihovité ... u nich až po letech pihovitost zeslábla, ale nezmizela.

Mám naroubovaného Admirála na semenáči i A2 a zatím roste velice bujně. Někde jsem četl, že se nedoporučuje roubovat Rubín na A2, je to teda i případ Admirala ?
Neregistrovaný

IP:  16.208

Admirál - stará píseň

30 Aug 2022, 23:15

Jak zabránit hořké pihovitosti jablek? Je to lehké, nejspíš si za ni můžete sami.
https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-od ... 00730.html
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 10:29

Návštěvník napísal:
30 Aug 2022, 23:15
Jak zabránit hořké pihovitosti jablek? Je to lehké, nejspíš si za ni můžete sami.
https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-od ... 00730.html
Ten článek je velmi obecný, doporučení sice platná, ale ne vždy účinná. Mimochodem na fotce není zobrazená pihovitost, nejspíš postižení houbou Elsinoe pyri.
andre.marek
Príspevky: 642
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 11:54

U mě Admirál na M9, 3 letý stromek, první úroda - do 10 jablek, jen pár teček. Přiroubovaná větev do většího stromu měla 6 jablek, 5 už spadlo - plné pihovitosti + následná hniloba. Poslední je dost flekaté.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 12:39

Daník napísal:
30 Aug 2022, 22:04
Jak už jsem někde dříve napsal - pan IH má jistě nějakou jinou pupenovou mutaci :D .
To určite nie. Navrúbľovaný môj Admiral u kolegu záhradkára plodí pehovité jablká. Pravdepodobne mám iba hlúpe šťastie ohľadom zloženia pôdy v mojej záhrade. Aj keď Gold Bohemia mi pehovatie..., takže naozaj ťažko povedať. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 12:45

M.H napísal:
30 Aug 2022, 22:58
Mám naroubovaného Admirála na semenáči i A2 a zatím roste velice bujně. Někde jsem četl, že se nedoporučuje roubovat Rubín na A2, je to teda i případ Admirala ?
Práve naopak - střížovickí experti odporúčajú pri Admirale bujnejšie podpníky, vyššie tvary a chudobnejšiu pôdu (alebo aspoň neprehnojovať dusíkom).
Ja mám Admiral na M9 a M26, tvar zákrpok a menší štvrťkmeň, pôdu úrodnú. A pehovitosť žiadna...
Čert aby sa v tom vyznal. IH
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 14:38

Fyziológia rastlín je pomerne komplexná veda. Keď sa človek do toho viac ponorí zistí dve zásadné skutočnosti - príjem živín je synergia mnohých faktorov (vodná bilancia, pH, antagonizmus prvkov, teplota, pôdna mikroflóra, konkurencia, fyzikálne vlastnosti pôdy, patogény,...) a druhá zásadná skutočnosť je, že príjem živín rastlinou a ich následný metabolizmus je do podstatnej miery ešte "tabula rasa".
Myslím si (opakujem sa), že aj v tomto prípade je deficit vápnika iba jedným z viacerých rozhodujúcich faktorov.
Okrem toho, napriek zaužívanému konsenzu, to nemusí byť čisto fyziologická porucha.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 15:00

larix napísal:
31 Aug 2022, 14:38
...Okrem toho, napriek zaužívanému konsenzu, to nemusí byť čisto fyziologická porucha.
Táto myšlienka mi pri horkej pehovitosti prišla opakovane na um. Len som sa ju neodvážil vysloviť/napísať... 🤫

P.S.: Na foto odkaz pre 'angličtinárov' na jeden článok, komplexne rozoberajúci problém 'fyziologickej' pehovitosti jabĺk. IH

Screenshot_20220831-151811_Drive.jpg
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 16:02

Poměr minerálů nám možná zamlžuje mysl. Čistě od stolu bych odhadoval, že současná přítomnost vápníku a nadbytku fosforu vede k tvorbě prakticky nerozpustného fosforečnanu vápenatého. Ten se dá rozpustit jen při snížení pH za tvorby rozpustnějších hydrogenfosforečnanů. Vzpomeňte si na dvojsložkové hnojivo na rajčata. Dusičnan vápenatý se dávkuje jeden týden a nadbytek fosforu další týden. Při aplikaci najednou by se potřebný nadbytek vápníku do rajčat nedostal.
Napísať odpoveď