Admirál - stará píseň

Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Admirál - stará píseň

26 Mar 2020, 12:51

Pán I.Hlavatý vyborné napísané na rovinu, ja som tam bol 7 rokov vždy mi písali záhradkári aby som dal niečo nové snažil som sa a odmena blokáda alebo posmešky.Ale chcel som sa zato podakovať , že sa tak stalo,lebo som vtedy nevedel kam dalej ísť.Až mladí spolupracovnici mi povedali nainšalujeme ti facebook a messenger a uviš tam je všetko, sprvu som pochyboval, lež som sa tam naučil chodiť, ale potom to bolo super prihlasite sa do všetkych šlachtielskych staníc v eu a celý rok vám chodia info.o novinkách pozývajú vás na degustacie noviniek v sadoch čo bohužial ja nemôžem.Spoznal som tam vela vynikajúcich zahradkárov čo majú neskutočne nových odrôd, tak sa dá zohnať skoro všetko, komunikacia Google translate fantazia.Nahovoril som nato aj staršich záhradkárov ktorím posielam nové stránky hlavne na moravu.Su odrody novinky ktoré tu nikdy nebudú ale sú borci čo robia v zahraničí a vždy niečo pošlu napriklad zahradkari zo Srbska ma sledovali na zahrade.cz pýtal som sa prečo mňa no kôli novinkám čo si tam dával,nevedeli sa so mnou spojiť až facebook nám otvoril cestu.Nepotreboval som sa tam predvádzať ani chváliť veď zachvílu idem do dôchodku len som chcel oživiť stránku určitèho fóra ako napr.je toto.Tuto odrodu už mám poslali Srbi z usa.
https://www.applesfromny.com/varieties/24-rubyfrost-new
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Admirál - stará píseň

27 Mar 2020, 09:35

Moja skusenost s Admiralom bola : z pociatku ca. 90% silno pehatych plodov - do kompostu, postupne z roka na rok ten pocet postihnutych klesal - vysadil som hnojenie (udajne N aj K blokuje Ca), okrem kompostu nedavam nic, Ca nestriekam, rezem minimalne, nezalievam. Snazim sa, aby stromcek pribrzdil v raste - rast je na M26 dost silny. Na jesen 2019 bol uz pomer plodov obrateny - na 7 rocnom strome bolo ca. 90% plodov zdravych. Poda je tvrda ilovica. Plody maju vynikajucu chut, shelf life, konkuruju aj Topazom, ktore boli doposial bez konkurencie vo vsetkom, okrem problemu s krckovou hnilobou na M106.
Neregistrovaný

IP:  17.222

Admirál - stará píseň

28 Mar 2020, 08:55

Libor1 napísal:
27 Mar 2020, 09:35
Plody maju vynikajucu chut, shelf life, konkuruju aj Topazom, ktore boli doposial bez konkurencie vo vsetkom, okrem problemu s krckovou hnilobou na M106.
Viděl už někdo prodávat Admiral v obchodě? Zajímalo by mě porovnání Admirálu s Topazem ohledně kyselosti. Topaz jsem letos jednou kupoval v JIPu někdy na začátku roku, ale ve velkých řetězcích vidět není. Topaz je chuťová špička, u mě i před Rubinolou.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

28 Mar 2020, 10:03

Topaz a Admiral sú chuťovo úplne rozdielne odrody. Topaz má vysoký obsah kyseliniek a tým pádom typický 'renetoidný říz', pritom má ale aj dostatok cukrov a preto nepôsobí v konečnom vneme ako vyslovene kyslé jablko. Pre mňa je Topaz chuťovo jedným z najobľúbenejších jabĺk. Admiral je zasa chuťovo dominantne sladký, ale nie fádne, kvalita chuti je tiež výborná, ale je to 'iná šálka čaju' než Topaz. To, v čom je Admiral neprekonateľný, je jeho neskutočná konzistencia dužiny (doslova 'chruplavá', pritom ale nie nepríjemne tuhá) a vynikajúca šťavnatosť. V porovnaní oboch odrôd: Admiral jasne dominuje svojou dĺžkou skladovateľnosti PRI ZACHOVANÍ PLNEJ KVALITY - vydrží vo výbornej kondícii až do júna, pritom mám úplne bežnú pivnicu. Topaz už koncom marca-začiatkom apríla začína postupne strácať na kvalite (objavuje sa mierne 'zošúverenie' šupky, dužina sa stáva redšou a menej šťavnatou). Topaz má tiež vyšší sklon k hnitiu pri skladovaní, stačia drobné neviditeľné mikrotraumy a v týchto miestach zvykne nahnívať. Admiral takmer vôbec netrpí skládkovými chorobami. Týmto textom rozhodne nechcem odsudzovať Topaz, naopak - pre mňa je to vynikajúca odroda, ktorá má neodmysliteľné miesto v mojej záhrade. Nie je veľa odrôd, ktoré spoznáte už podľa ich charakteristickej chuti - aj so zaviazanými očami. Topaz taký bezosporu je. Vždy je dobré mať v portfóliu odrody, ktoré sú chuťovo rozdielne, tak ako napríklad tieto dve. Na záver ešte jedna slabina Topazu - na slaborastúcich podpníkoch má sklon k fytoftórovej infekcii krčka (v mieste naštepenia), ktorá vedie k odumretiu stromku, ale to je už iná téma. IH
Neregistrovaný

IP:  36.40

Admirál - stará píseň

28 Mar 2020, 15:03

Vyčerpávající srovnání, děkuji Vám p.Hlavatý. Někde v popisu prodejci uvádí, že je Admiral sladkokyselé chuti, tak jsem si myslel, že je to trochu jiný Topaz. Jednoho rodiče mají obě jablka skoro stejného, Bohemia je mutace Rubínu.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

29 Mar 2020, 22:53

Každé jablko obsahuje cukry i kyseliny, je tedy sladkokyselé, záleží ovšem na jejich poměrech. V Admirálu je poměr vyvážený, řekl bych dokonce (na rozdíl od kyselejšího Topazu) s lehkou převahou sladkosti, a to hned od sklizně.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

30 Mar 2020, 07:47

vysloužil napísal:
29 Mar 2020, 22:53
Každé jablko obsahuje cukry i kyseliny, je tedy sladkokyselé, záleží ovšem na jejich poměrech. V Admirálu je poměr vyvážený, řekl bych dokonce (na rozdíl od kyselejšího Topazu) s lehkou převahou sladkosti, a to hned od sklizně.
U mňa má Admiral chuť, ktorú by som označil ako 'harmonickú, prevažne sladkú'. Podobne ako ďalšie 'chuťovky', akými sú napr. Rubinola, Jonagored (Jonagold, Red Jonaprince) a pod. Topazu sa chuťovo podobá Karneval, ktorý má ten pomer cukrov a kyseliniek posunutý viac ku kyselinkám. Jablkom s ideálnym 'harmonickým' pomerom c. a k. je pre mňa Jonathan a Coxova reneta. Nie je to ale iba o pomere c/k, chuťovo excelentné odrody majú aj výrazný podiel špecifických aromatických látok, ktoré im dodávajú osobitý esprit a posúvajú ich na vyšší degustačný level, aj keď sú napríklad dominantne sladké (viď napr. Golden Del., Bohemia/Rubín, Fuji, Desert, Merkur, Ligol a pod.). Osobne príliš nemusím vyslovene sladké jablká s menšou šťavnatosťou a tzv. 'fádnou' sladkosťou typu Gala a jej klony. Ale aj tu platí - koľko ľudí, toľko chutí... IH
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Admirál - stará píseň

30 Mar 2020, 10:36

Topaz ma urcite viac kyseliniek, specialne hned na jesen je chutovo kysly, na jar uz je cast odburana a chut je pocitovo skor sladsia. Admiral je subjektivne sladsi hned pri zbere, duzina je oproti Topazu (ktory ju ma az "repnu" - tvrdu, ale prijemnu) u Admiralu je jemnejsia, kremovejsia, da sa hned na jesen konzumovat. Hoci Topaz je uz v mojej teplej pivnici na pohlad zosuseny, nevabny, chutovo je stale vynikajuci, clovek hned ma chut dat si dalsi. Admiral je zial uz zjedeny, takze nemozem porovnat.
Adam

IP:  18.199

Admirál - stará píseň

26 Apr 2020, 06:43

Páni pestovatelia, chcel by som sa opýtať, som študent VŠ a začali ma zaujímať ovocné stromy, zhruba rok brázdim fóra, zasadil som už pár ovocných stromov na jar, v jeseni a tento rok som opäť pridal na jar niečo.

Záhrada na severnej strane, približne 430 m.n.m., okolie Žiliny, vraj výskyt ílovitej pôdy.

Čo sa týka jabloní, máme dlhé roky na záhrade tzv. Jakubku, ktorá pokiaľ zarodí, má výborné jablká, bližšie informácie o nej neviem, starý otec ju proste volá Jakubka a chvália ju. Ďalej máme na záhrade 4 ks neskorších jabloní, ktoré sú malého vzrastu, niektoré majú aj rany na kmeňoch, ktoré boli zatierané latexom, žiaľ jablká som osobne nekonzumoval a starí rodičia hovoria, vraj sú dobré ale nejaký bližší popis žiadny.

Chcel by som tento rok na jeseň vysadiť 1 ks jablone, keďže nieje viac miesta na rôzne experimenty a po prechádzaní odrôd ovocnej škôlky Vajda, fóra zahrada.cz si tak povediac ako mladý nadšenec nemôžem vybrať, odrôd je nespočetné množstvo.

Keďže máme zatiaľ pomerne úspešnú letnú jabloň, tomuto obdobiu dozrievania sa zatiaľ nechcem prikláňať, chcel by som jesennú, prípadne zimnú jabloň, ktorá by bola nadnesene,,špica", medzi hlavné požiadavky môžem zaradiť chuť, slušnú dobu skladovateľnosti, no keďže severná strana a 430 m.n.m. tak aj odolnosť voči mrazom, neviem, či má zmysel výber zamerať na neskoro kvitnúce odrody, aby sa čo najviac eliminovalo poškodenie neskorými jarnými mrazmi...

Z odrôd som našiel nespočetne veľa, z tých najviac,,ospevovaných" ma zaujali napr. Admiral (neviem, či by mu vyhovovala vyššia poloha, či by spoľahlivo dozrieval), Rubín, Rubinola, Bohemia, Topaz, Rajka a mnohé ďalšie...

Vopred ďakujem za užitočné rady a skúsenosti, osobne by som chcel poprosiť o názor Pána Hlavatého a ďalších pre mňa skúsených...

Prajem pekný deň
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

26 Apr 2020, 08:11

V uvedenej polohe by sa malo dariť Rubínu, Bohemii a Gold Bohemii, najlepšie na podpníku MM106 alebo A2. Sú ale o niečo náročnejšie na rez, keďže rodia na 'dlhom dreve'. Vhodnou odrodou je aj Angold. Tieto odrody dokážu dať kvalitné plody aj v menej priaznivých podmienkach. Čo sa týka Admiralu, tak ťažko povedať, kým by Ste ho nevyskúšali. S dozrievaním by problém byť nemal, otázkou je či a do akej miery by sa prejavila jeho 'neresť' - fyziologická pehovitosť plodov. Rubinola asi nie - je na podmienky už trochu náročnejšia a vo vašej polohe a na bujnejšom podpníku by asi zdrobňovala plody. To už radšej jej nenáročný kríženec Lipno (Rubinola x Vanda). Určite Vám ešte pridá nejaké tipy dr.Vysloužil. ktorý má záhradu v podobnej n.m.výške ako Vy a bohaté skúsenosti s množstvom odrôd. Ešte veľmi dôležitá poznámka na záver: vyhnite sa slaborastúcim podpníkom (M9, M27, M26...), vhodné budú MM106, MM111, M25, A2. Pri výsadbe spravte väčšiu výsadbovú jamu a ak to bude možné tak zlepšite pôdu pridaním kvalitnejšej zeminy, vyzretého maštaľného hnoja, alebo kompostom. IH
Napísať odpoveď