Admirál - stará píseň

vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

15 Okt 2022, 12:38

rony napísal:
15 Okt 2022, 00:09
vysloužil napísal:
08 Okt 2022, 15:18
Dnes jsem začal se sklizní Admirála probírkou. Polokmen v trávě asi 30iletý - před 10 roky přeroubovaná Zuzana na semenáči.
Na jaře byl průklest, bez probírky, bez pesticidů, 4x postřik vápníkem (2x dusičnan, 2x chlorid). Dvakrát za vegetaci přihnojeno do trubice roztokem Kristalonu.
....
takze aj Admirala na semenaci hnojite? nebojite sa, ze to zhorsi pehovitost? Zda sa Vam, ze prinos hnojenia je vetsi ako rizika pehovitosti?
Co sledujete hnojenim? Vyssie, kvalitnejsie urody, ci aj silnejsi rast/
Půda v mojí zahradě je dobrá - ale tak na výrobu cihel. Navíc v minulosti zde rostly mnohaleté ovocné stromy, takže je hodně vyčerpaná. Každý rok se zde urodí několik desítek q ovoce a veškeré listí se shrabe do kompostu. Tedy ani zetlelé popadané plody, ani listí půdě nepomůže. Ovoce není perpetuum mobile, pokud je chceme odebírat v patřičné kvalitě, musíme dodávat živiny. Do zahrady vozím zpět zetlelý kompost , hnůj ze sousedního kravína a zkvašené slepičince. Na zálivku do drenážních hadic ale volím dešťovou vodu, případně plně rozpustné hnojivo.
Nemyslím si, že by dvě hnojivé zálivky za sezónu ovlivnily pihovitost.
IgorML

IP:  198.185

Admirál - stará píseň

16 Okt 2022, 20:49

U mňa je to dosť komplikovaná odroda. Mám mladý stromček na MM-106 a dosť zle znáša výchovný rez. Po vysadení som ho štandardne orezal na 2-3 očká, stromček sa ujal a ten rok sa trochu hľadal, vyčkával, čo som bral, že je úplne normálne. Na ďalší rok začal rásť, celkom dobre. Mal celkom slušné prírastky, okolo 40 cm. To potešilo. Na ďalší rok na jar som ho zase orezal, skrátil som letorasty asi o 1/3. Normálne by som rezal aj viac, aj o 1/2, ale snažil som sa ho viac šetriť kvôli jeho známym sklonom k horkej pehovitosti. Takže som spravil rez a stromček mal za celý tento rok prírastky tak 10 cm. Brutálne obmedzil rast. Za celý rok v podstate "nič" nenarástlo. Tak na ďalší rok možno výchovný rez pokusne vynechám a možno budem sledovať čo sa bude diať, či sa rast zase obnoví. Len ako pokus. Zatiaľ si myslím, že výchovný rez v predjarí musí byť, nezdá sa mi, že by bolo vhodné ho úplne vynechať a nahradiť úplne letným rezom. Z môjho pohľadu je Admirál dosť komplikovaná odroda a so všetkými svojimi muchami tak trocha kandidát na vyhadzov.
Jožo ZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Admirál - stará píseň

16 Okt 2022, 20:54

Problém bude asi v niečom inom. Admirál je silne rastúca odroda. Ja ho mám na M9 a problém s rastom nebol žiadny. Tvarujem na vreteno, takže bol rezaný každý rok.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

16 Okt 2022, 21:47

IgorML napísal:
16 Okt 2022, 20:49
...Po vysadení som ho štandardne orezal na 2-3 očká...
▪︎Toto je "štandardné" pri broskyniach. Pri povýsadbovom reze výpestku so založenou korunkou je to podľa mňa zbytočne hlboký (nadmerný) rez.
▪︎Admiral môže byť 'kandidátom na vyhadzov' z viacerých dôvodov, ale aby to bolo pre slabý rast (triploid, a ešte k tomu na MM106), tak to je teda naozaj neobvyklé...
Chyba nebude v samotnom Admirale, ale skôr niekde inde. IH
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Admirál - stará píseň

16 Okt 2022, 22:27

Vedľa Admirálu rastú Blaník na M9 alebo Angold na M26 a tie nemajú žiaden problém ani s rovnakým rezom, ani s rastom, prípadne s pôdou. Angold na M26 rastie dokonca o niečo silnejšie ako Admirál na MM-106, Blaník na M9 rastie tiež celkom bujne, na to, že je na M9. Takže môžem porovnávať. A myslím, že nemá praktický zmysel chytať sa za slovíčka, čo je štandarné a čo neštandarné. Asi sa zhodneme, že povýsadbový rez má zodpovedať bujnosti koreňovej sústavy, a ten rez aký bol, tomu zodpovedal. A navyše si myslím, že ten povýsadbový rez s tým ani nič nemá spoločné, lebo stromček ho v pohode "rozchodil" a na ďalší rok sa v raste rozbehol. Skôr je zaujímavé, že stromček zle znášal rez o rok neskôr. Z môjho pohľadu je teda Admirál viac problémový ako iné odrody v mojich podmienkach. To je môj pohľad na vec. Nemusíte s tým pohľadom súhlasiť, nevnucujem Vám ho, len popisujem svoju skúsenosť.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Admirál - stará píseň

16 Okt 2022, 22:31

IgorML napísal:
16 Okt 2022, 20:49
U mňa je to dosť komplikovaná odroda. Mám mladý stromček na MM-106 a dosť zle znáša výchovný rez. Po vysadení som ho štandardne orezal na 2-3 očká, stromček sa ujal a ten rok sa trochu hľadal, vyčkával, čo som bral, že je úplne normálne. Na ďalší rok začal rásť, celkom dobre. Mal celkom slušné prírastky, okolo 40 cm. To potešilo. Na ďalší rok na jar som ho zase orezal, skrátil som letorasty asi o 1/3. Normálne by som rezal aj viac, aj o 1/2, ale snažil som sa ho viac šetriť kvôli jeho známym sklonom k horkej pehovitosti. Takže som spravil rez a stromček mal za celý tento rok prírastky tak 10 cm. Brutálne obmedzil rast. Za celý rok v podstate "nič" nenarástlo. Tak na ďalší rok možno výchovný rez pokusne vynechám a možno budem sledovať čo sa bude diať, či sa rast zase obnoví. Len ako pokus. Zatiaľ si myslím, že výchovný rez v predjarí musí byť, nezdá sa mi, že by bolo vhodné ho úplne vynechať a nahradiť úplne letným rezom. Z môjho pohľadu je Admirál dosť komplikovaná odroda a so všetkými svojimi muchami tak trocha kandidát na vyhadzov.
Admirál rastie ozaj silno, čo potvrdili aj páni predo mnou. Nebude problém v koreňoch, prípadne v podpníku? Nikto netvrdí, že ste niečo urobili výslovne zle, ale slabý rast na admirál nesedí, triploidy sú známe bujným rastom aj na slaborastúcich podpníkoch. Je tam ešte možnosť, že nemáte admirál.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

16 Okt 2022, 22:38

IgorML napísal:
16 Okt 2022, 22:27
Vedľa Admirálu rastú Blaník na M9 alebo Angold na M26 a tie nemajú žiaden problém ani s rovnakým rezom, ani s rastom, prípadne s pôdou. Angold na M26 rastie dokonca o niečo silnejšie ako Admirál na MM-106, Blaník na M9 rastie tiež celkom bujne, na to, že je na M9. Takže môžem porovnávať. A myslím, že nemá praktický zmysel chytať sa za slovíčka, čo je štandarné a čo neštandarné. Asi sa zhodneme, že povýsadbový rez má zodpovedať bujnosti koreňovej sústavy, a ten rez aký bol, tomu zodpovedal. A navyše si myslím, že ten povýsadbový rez s tým ani nič nemá spoločné, lebo stromček ho v pohode "rozchodil" a na ďalší rok sa v raste rozbehol. Skôr je zaujímavé, že stromček zle znášal rez o rok neskôr. Z môjho pohľadu je teda Admirál viac problémový ako iné odrody v mojich podmienkach. To je môj pohľad na vec. Nemusíte s tým pohľadom súhlasiť, nevnucujem Vám ho, len popisujem svoju skúsenosť.
Netvrdil som, že je tam súvislosť medzi povýsadbovým rezom a následným stavom. A už vôbec nie, že by problém mal byť vo Vás.

Súhlasím, že Admiral nie je bezproblémová odroda.
Napokon, pestujem ho už 10 rokov.

Je ale naozaj 'neštandardné' (😉), aby jeho problémom bol slabý rast. To, že ostatné stromky v jeho okolí (aj na slabšich podpníkoch) rastú normálne, ešte neznamená, že problém je v Admirale samotnom.
Len som sa snažil obrátiť pozornosť aj na to, či je ten stromček zdravotne OK (stav koreňov, možná začínajúca fytoftóra krčka a pod.). To ale najlepšie viete Vy. Možno by bola zaujímavá fotografia stromčeka - to je ale samozrejme na Vašom rozhodnutí. IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 16 Okt 2022, 22:47, upravené celkom 1 krát.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Admirál - stará píseň

16 Okt 2022, 22:47

Neobjavil som zatiaľ žiadnu inú vadu, preto som to pripísal rezu. Kým stromček žije, tak ho cielene na obhliadku koreňov vykopávať nebudem. Ok, beriem na vedomie, že to podľa Vás nemusí byť rezom. Dík za názor.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Admirál - stará píseň

17 Okt 2022, 06:57

Nehledejte příčinu v řezu. Můžu vám říct, že se slabým růstem (přírůstky jen několik cm) se pravidelně setkávám na mnohých svých stromcích (mám jich už někde ke stovce). A mám vypozorováno, že problémem je voda. Buď je na vině sucho na jaře/létě, ať už celkově, nebo v konkrétném místě, a nebo poškození kořenů hraboši, a tedy omezení příjmu vody. Např. letos byly přírůstky na VŠECH stromcích zcela minimální (většinou jen několik cm), protože u nás bylo sucho horší než v roce 2018. :(
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Admirál - stará píseň

17 Okt 2022, 08:23

Možno by do úvahy mohol prichádzať, teoreticky, ten okus koreňov. Minulý rok na to odišla Rubinola na M9, ale na MM-106 zatiaľ okusy neboli. Ešte raz stromček poriadne skontrolujem. S vodou nemáme až taký problém ako na juhu. Ďakujem za tipy ;)
Napísať odpoveď