Admirál - stará píseň

Neregistrovaný

IP:  168.81

Admirál - stará píseň

08 Júl 2021, 22:19

Já mám Admirál takový. Podnož Signe Tillisch (na obrázku větve vlevo, větve vpravo dole svěšené Angold). Probírku dělat nebudu. Nechám to na přírodě. Na mě je to už vysoko.
Admirál.JPG
Druhý obrázek je detail výhonů Admirálu v koruně. Oba obrázky jsou z 2.7. JG
Admirál detail.png
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

12 Júl 2021, 18:18

Násada plodů Admirálu ping-pongové velikosti přímo vybízí k probírce. Ale zkusím to nechat tak, jak jsou. Největším strašákem u Admirálu je hořká pihovitost a jak známo, výskyt této nemoci obecně bývá nejvíc patrný, je-li plodů na stromě málo. Ze stejného důvodu jsem i průklest provedl mírněji než u jiných stromů. Uvidím, jestli se ta opatření na výskytu fyziologické choroby nějak projeví.
vydatná násada plodů Admirála
vydatná násada plodů Admirála
Poněkud hustší koruna stromu Admirála
Poněkud hustší koruna stromu Admirála
.
Naproti tomu Lord Lambourne by vydatnou probírku ocenil, hořká pihovitost u něj nehrozí. Velikost stromu mě od ní ovšem odrazuje.
Lord Lambourne
Lord Lambourne
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Admirál - stará píseň

13 Júl 2021, 08:01

Tak Miloši na srovnání. Já udělám u Admirála zase jiný pokus. Letos jsem vynechal hnojení dusíkem a draslíkem. Snažím se o rovnovážný stav vlhkosti půdy. Provedl jsem v polovině června probírku s ponechání max. dvou plodů ve svazku. Počátkem července jsem provedl letní řez - zakrácení dlouhých letorostů. Od června se snažím pravidelně do oblasti plodů dostat vápník formou postřiku / Calcinit, Wuxal sus calcium/. Samozřejmně není ideální srovnávat pokusy na bujné podnoži s pokusem na M9. Ale uvidíme, jak se to u obou projeví.
Prílohy
1. Admirál po probírce..JPG
2.  Admirál po probírce a průklestu..JPG
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Admirál - stará píseň

13 Júl 2021, 12:57

Admirál na M9 mi letos přeplodil, takže probírka byla nezbytná. Na semenáči byla loni první dvě jablíčka, letos to vypadá po menší probírce na první košík.
Prílohy
Admirál na M9
Admirál na M9
Admirál na semenáči
Admirál na semenáči
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

13 Júl 2021, 18:22

přasličák napísal:
13 Júl 2021, 08:01
Tak Miloši na srovnání. Já udělám u Admirála zase jiný pokus. Letos jsem vynechal hnojení dusíkem a draslíkem. Snažím se o rovnovážný stav vlhkosti půdy. Provedl jsem v polovině června probírku s ponechání max. dvou plodů ve svazku. Počátkem července jsem provedl letní řez - zakrácení dlouhých letorostů. Od června se snažím pravidelně do oblasti plodů dostat vápník formou postřiku / Calcinit, Wuxal sus calcium/. Samozřejmně není ideální srovnávat pokusy na bujné podnoži s pokusem na M9. Ale uvidíme, jak se to u obou projeví.
Postřik vápníkem samozřejmě nevynechám. Ovšem několik jsem jich dal i loni a pihovitosti jsem se nezbavil. Trochu mi vadí, že většina vápenatých listových hnojiv je na bázi vápenatého ledku, tedy významného donora dusíku. Ten prevenci pihovitosti příliš nepřispívá. Mrzí mě, že z trhu mizí přípravky bez dusíku (nebo o nich já nevím), jako byly Kalkosan, Wuxal Aminocal, apod. Já to řeším tak, že do července dávám Wuxal sus Ca, později roztok čistého chloridu vápenatého (k dostánín běžně na netu).
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Admirál - stará píseň

14 Júl 2021, 15:58

Plně Miloši souhlasím. Do konce června dávám Calcinit. Je sice s dusíkem, ale do poloviny vegetace to nedělá problémy. Od července upřednostňuji chloridovou formu. / chlorid vápenatý, hydrochlorid vápenatý, Stopit .../. Ale pozor. I chloridová forma má svá negativa. Tyto postřiky nikdy nepoužiji při teplotách nad 25 stupňů. Některé odrůdy jabloní jsou při vysokých teplotách citlivé na chlór . Nejvíce snad Šampion. Dochází k popálení okrajů listů.
To, že i přes postřiky vápníkem jsi měl Admirála pihovotého na podnoži M9, je možné. Já teké. Hodně záleží na pravidelnosti srážek. A to jsem stříkal celkem pravidelně co dva týdny. Stará doporučení, že stačí provádět postřiky od července, jsou překonané. Je potřeba začít v mých podmínkách o měsíc dříve. Důležité je směrovat postřik do zóny plodů. Stříkat pouze listovou plochu prý nemá význam. Vápník je hůře transportovatelný rostlinou. Do plodů se snad přes stopku nedostane, přednostně do nových letorostů. Proto postřik přímo na plody. V itálii u komerčních pěstitelů, prováděli postřik vápníkem ještě i těsně před sklizni.
Výživa vápníkem má opodstatnění i u běžných odrůd. Nevím, jestli to není pouze můj subjektivní pocit. Ale plody se lépe skladují, mají pevnější pletiva, lepší chuť a více cukru. Nevím, jestli z vědeckého hlediska to není nesmysl. Nechtěl bych být upálen za šíření bludů.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

14 Júl 2021, 18:00

přasličák napísal:
14 Júl 2021, 15:58
Plně Miloši souhlasím. Do konce června dávám Calcinit. Je sice s dusíkem, ale do poloviny vegetace to nedělá problémy. Od července upřednostňuji chloridovou formu. / chlorid vápenatý, hydrochlorid vápenatý, Stopit .../. Ale pozor. I chloridová forma má svá negativa. Tyto postřiky nikdy nepoužiji při teplotách nad 25 stupňů. Některé odrůdy jabloní jsou při vysokých teplotách citlivé na chlór . Nejvíce snad Šampion. Dochází k popálení okrajů listů.
To, že i přes postřiky vápníkem jsi měl Admirála pihovotého na podnoži M9, je možné. Já teké. Hodně záleží na pravidelnosti srážek. A to jsem stříkal celkem pravidelně co dva týdny. Stará doporučení, že stačí provádět postřiky od července, jsou překonané. Je potřeba začít v mých podmínkách o měsíc dříve. Důležité je směrovat postřik do zóny plodů. Stříkat pouze listovou plochu prý nemá význam. Vápník je hůře transportovatelný rostlinou. Do plodů se snad přes stopku nedostane, přednostně do nových letorostů. Proto postřik přímo na plody. V itálii u komerčních pěstitelů, prováděli postřik vápníkem ještě i těsně před sklizni.
Výživa vápníkem má opodstatnění i u běžných odrůd. Nevím, jestli to není pouze můj subjektivní pocit. Ale plody se lépe skladují, mají pevnější pletiva, lepší chuť a více cukru. Nevím, jestli z vědeckého hlediska to není nesmysl. Nechtěl bych být upálen za šíření bludů.
O lepší skladovatelnosti a kvalitnější dužině psal, tuším, A. Dvořák již před lety. V té době bylo všechno podpultové, těžké bylo sehnat i ten kalciumchlorid. Používal jsem proto vápennou vodu - sebranou ze sudu nad vyhašeným vápnem. Jak moc to účinkovalo, nevím. Ale listy stromů nejevily žádné popálení a vzhledem k výrazně kyselé půdě to určitě neškodilo.
Admirál na M9 nemám. Pihovitost jsem měl na semenáči. Už jsem psal dřív, že čisté plody jsem měl na stromech, kde je Admirál přiroubovaný k stromům jiných odrůd odrůdě, konkrétně k Zuzaně a Erwin Baur.
Co se týče transportovatelnosti vápníku rostlinou, to nevím. Nicméně, když mi nějaký ten WuxalCa zůstane v postřikovači. poskytnu ho i jiným stromům. Na broskvoních jsem po takovém postřiku pozoroval zežloutnutí mladých přírůstků. Bylo jen mírné a dočasné.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

26 Júl 2021, 21:14

ADMIRAL (Mira x Bohemia) - v Střížoviciach možno nikdy doteraz nevyšľachtili odrodu, ktorá by bola natoľko kontroverzná ako práve Admiral. Na jednej strane excelentná chuť, famózna konzistencia, šťavnatosť a štruktúra dužiny, plus neuveriteľná skladovateľnosť v bežných podmienkach (žiadne ULO-sklady!), na strane druhej veľká pestovateľská výzva. Ale ja mám výzvy rád. (S bezproblémovými odrodami je to tak trochu 'núďo' 😃). Na fotkách aktuálny stav môjho Admirálka. IH

IMG_20210726_210224.png
IMG_20210726_210512.png
IMG_20210726_210246.png
IMG_20210726_210404.png
IMG_20210726_210304.png
IMG_20210726_210422.png
IMG_20210726_210539.png
IMG_20210726_210345.png
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Admirál - stará píseň

27 Júl 2021, 08:36

Ten tvar je, řekl bych, typicky "admirálovitý" na rozdíl od některých jiných fotografií, vč. mých, které dodám později, kde jsou plody vyšší s žebrováním. Buď dle podmínek tvarová variabilita plodů nebo že by opravdu existovalo více forem Admirálu?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

27 Júl 2021, 09:10

Mikeš13 napísal:
27 Júl 2021, 08:36
Ten tvar je, řekl bych, typicky "admirálovitý" na rozdíl od některých jiných fotografií, vč. mých, které dodám později, kde jsou plody vyšší s žebrováním. Buď dle podmínek tvarová variabilita plodů nebo že by opravdu existovalo více forem Admirálu?
Ťažko povedať. Nikdy som 'naživo' nevidel Admirály iného tvaru než aké sú na mojich fotkách. Myslím si, že to je aj 'klasický' tvar Admiralu, aký podľa 'štandardu' má byť. Rebrovaný by Admiral nemal byť, ani vyšší než širší. K existencii viacerých 'klonov' Admiralu sa neviem vyjadriť, to by bola otázka skôr na jeho šľachtiteľov. Tvarová variabilita plodov určite existuje, u mňa to pozorujem pri odrode Golden Delicious - ten mierne alternuje a v rokoch s menšou úrodou sú plody nielen väčšie, ale aj tvarovo iné (pretiahlejšie, s náznakom rebrovania a svalcov). A o rok je to potom zasa 'klasický' Golden. IH
Napísať odpoveď