Admirál - stará píseň

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 07:49

Vlanajsi rok bol z nejakych dovodov statisticky uspesny pre Admiral - podla ohlasov na fore.
Som velmi zvedavy na tento rok. Admiral ma dobru nasadu kvetov, postrek proti kvetopasu som prvy krat urobil, tak planujem stromy vyssie zatazit - ako odporucanu strategiu - prevenciu pehovitosti.
Ja by som tiez velmi rad vysadil najvacsiu cast jabloni prave odrody Admiral na silnejsich podnoziach a extenzivnejsom pestovani. To ale najskor o rok.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 09:01

přasličák napísal:
28 Apr 2022, 07:09
Včera jsem opět okoštoval jedny z posledních vzorků uskladněných jablek. Spoustu přátel asi rozladím, ale Admirál byl bez konkurence. Myslím chuťově. Pevná dužnina, šťavnatý, beze stop vadnutí či skládkových chorob. Výrazný buket a na pozdní dobu velice osvěžující. Přemýšlím, proč pěstuji jiné zimní odrůdy. Napevno jsem se rozhodl, že pro potřebu rodiny a přátel vysadím dvacet Admirálu s tím, že jím věnuji zvýšenou péči, postřiky vápennými solemi , letní řez, omezím hnojení drsalíkem a dusíkem. Včera mně jeden profesionální sadař informoval, že na jedné jejich odborné akci byli důrazně odrazování od pěstování Admirála. Doufám, že těch dvacet stromů zvládnu. Vloni jsem důsledně tuto agrotechniku dodržoval u svého jediného stromu a neměl jsem na plodech ani flek. Tím zdravím všechny střížovické agenty.
U mne je to letos trochu jinak - skoro polovinu Admirálů jsem v průběhu dubna vyhodil kvůli hnilobě. Přitom při uskladnění nějaké poškození nebylo patrné. Pěstován byl bez chemie, pouze Ca. Mohla tam být nabodnutí hmyzem, nechal jsem jablka na stromku M9 možná až moc dlouho. Uvidíme letos, kvetou krásně i přeroubovanci a letos už i něco na A2
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 09:11

přasličák napísal:
28 Apr 2022, 07:09
Včera jsem opět okoštoval jedny z posledních vzorků uskladněných jablek. Spoustu přátel asi rozladím, ale Admirál byl bez konkurence. Myslím chuťově. Pevná dužnina, šťavnatý, beze stop vadnutí či skládkových chorob. Výrazný buket a na pozdní dobu velice osvěžující. Přemýšlím, proč pěstuji jiné zimní odrůdy. Napevno jsem se rozhodl, že pro potřebu rodiny a přátel vysadím dvacet Admirálu s tím, že jím věnuji zvýšenou péči, postřiky vápennými solemi , letní řez, omezím hnojení drsalíkem a dusíkem. Včera mně jeden profesionální sadař informoval, že na jedné jejich odborné akci byli důrazně odrazování od pěstování Admirála. Doufám, že těch dvacet stromů zvládnu. Vloni jsem důsledně tuto agrotechniku dodržoval u svého jediného stromu a neměl jsem na plodech ani flek. Tím zdravím všechny střížovické agenty.
Za pozdrav ďakuje a opätuje ho agent 001 IH 😀.
Ale vážnejšie: Áno, patrím k nadšeným propagátorom tejto pozoruhodnej odrody. Tento rok je to presne desaťročie, čo som zasadil svoj prvý Admiral, takže skúseností je už pomerne dosť. Popísal som ich pred časom aj v článku pre časopis SaV - viď foto (hádam to je čitateľné). Nezamlčal som ani nedostatky Admiralu. A chvalabohu že ich má, inak by sme tu mali 'svätý grál záhradkárov' - dokonalé jablko. Bola to šťastná chvíľa, keď niekomu v ÚEB Střížovice napadlo skrížiť odrody Mira a Bohemia. Nemá zmysel opakovať tu všetky úžasné vlastnosti Admiralu (chuť, textúru dužiny, shelf-life) - napokon, máloktoré vlákno tu má 39 strán. Takže Admiral sme tu už rozobrali naozaj do detailov. Ja som ho pred časom obrazne prirovnal k najlepšiemu vrchárovi z pelotónu cyklistov, ktorý sa na ťažkom kopci postupne vzďaluje ostatným, aby osamelo triumfoval na vrchole kopca. To sa práve teraz deje - koncom apríla Admiral konzumnou kvalitou výrazne prekonáva ostatné skladované odrody jabĺk. A aprílom sa to nekončí... Aby nejaké jablko vydržalo 8 až 9 mesiacov v obyčajnej(!) pivnici v podstate bez straty kvality, to je neskutočný výkon.
Mirku, zasadiť naraz 20 stromov Admiralu je odvážny počin. Vážnou dilemou bude, aké podpníky zvoliť. V plnej rodivosti - po rokoch - by mohol každý strom dať úrodu okolo 100kg jabĺk. Takže 2 tony... To je už naozaj dosť. Avšak vzhľadom na extrémne dlhý shelf-life a najmä s ohľadom na kvalitu Admiralu nepochybujem, že s odbytom problém nebude. Tak nech Ti to Mirku s Admiralom vyjde a tej pehovitosti nech je čo najmenej ! IH

Screenshot_20220428-084229_Chrome.jpg
Screenshot_20220428-084237_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 10:10

V předešlých letech jsem vždy Admirály snědl dřív, než skončila jejich konzumní zralost. Letos jich mám konečně dostatek. Musím říci, že jejich chuť v tuto dobu je snad ještě lepší než počátkem roku - sladké tóny se rozvinuly, křupavá konzistence zůstává.
Provedl jsem degustační porovnání s dosavadním etalonem trvanlivosti - Idaredem a rozdíl je opravdu velký - v neprospěch Idaredu. Jablka jsou si na první pohled hodně podobná, Idaredy jsou dostatečně tvrdé, nevadnou, nehnijí. Ale dužina už není tolik šťavnatá a slupka se nepříjemně olupuje. Napadly mě úplně stejné myšlenky jako Mirka - proč vlastně pěstuju další zimní odrůdy?
Jen připomenu, že loni jsem provedl první - úspěšný - pokus s vynecháním probírky na 4metrovém polokmeni Admirálu. Hodně jablek popadalo krátce před sklizní, ale zbylé plody narostly velké a pihovitosti (se 4 postřiky Ca) bylo jen málo. Celková úroda byla asi 70kg, což je na tak velký strom poměrně málo .
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 10:20

Otazka podpnika pre Admiral je pre mna tiez velmi zaujimava. Jasne je jedno, budem to musiet vrublovat ja.
Otazka bude ci vsadit na MM106 alebo A2. U mna to bude hlavne na rovine v udoli, takze asi spodnu vodu dosiahne.
Z toho dovodu sa skor priklanam k MM106 ako A2.
Ale kvoli pristupu srnam na pozemok budem asi nuteny zalozit korunu vysoko cca od 130cm. Tak v tomto pripade som si uz s MM106 menej isty.
Ale viem mu najst miesto aj v suchom svahu a tiez pristupny srnam, tu sa uz silne priklanam k A2.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 11:57

vysloužil napísal:
28 Apr 2022, 10:10
...Napadly mě úplně stejné myšlenky jako Mirka - proč vlastně pěstuju další zimní odrůdy ?...
Pretože v rôznorodosti je krása. Aký by bol les, keby v ňom rástli iba rovnaké stromy, spieval jediný druh vtáka ? Keby na lúkach kvitli tie isté kvety, lietal iba jeden druh motýľa ? Keby všetci ľudia boli rovnakí, hoci aj dokonale krásni a múdri ?
Práve v diverzite je krása, a to sa týka aj ovocných stromov v záhrade a jabĺk v pivnici. Pozor - aj tá najväčšia pochúťka sa zunuje, ak by sme ju mali denne. Skúste jesť iba pečenú kačicu a nič iné. Koľko vydržíte ?
Takže: Admiral je fajn, ale veľmi rád ho občas 'prestriedam' Topazom, Goldenom, Karnevalom, Fuji či Lucinkou (etc.). Aj keď už za ním chuťovo zaostávajú. Mať v pivnici trebárs v marci iba Admiral - bŕŕŕ, desivá predstava. IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 12:02

Ivan Hlavatý napísal:
28 Apr 2022, 11:57
vysloužil napísal:
28 Apr 2022, 10:10
...Napadly mě úplně stejné myšlenky jako Mirka - proč vlastně pěstuju další zimní odrůdy ?...
Pretože v rôznorodosti je krása. Aký by bol les, keby v ňom rástli iba rovnaké stromy, spieval jediný druh vtáka ? Keby na lúkach kvitli tie isté kvety, lietal iba jeden druh motýľa ? Keby všetci ľudia boli rovnakí, hoci aj dokonale krásni a múdri ?
Práve v diverzite je krása, a to sa týka aj ovocných stromov v záhrade a jabĺk v pivnici. Pozor - aj tá najväčšia pochúťka sa zunuje, ak by sme ju mali denne. Skúste jesť iba pečenú kačicu a nič iné. Koľko vydržíte ?
Takže: Admiral je fajn, ale veľmi rád ho občas 'prestriedam' Topazom, Goldenom, Karnevalom, Fuji či Lucinkou (etc.). Aj keď už za ním chuťovo zaostávajú. Mať v pivnici trebárs v marci iba Admiral - bŕŕŕ, desivá predstava. IH
Rozmím. Ovšem u nás chuťovky jako Jonathan, Golden, Jonagold, Karneval, Lucy těch pravých kvalit nedosáhnou a Idared, Jonalord, Angold, jsou chutí hodně pozadu.
Idared (vlevo) + Admirál. Kvalita obou stále dobrá, v chuti velký rozdíl.
Idared (vlevo) + Admirál. Kvalita obou stále dobrá, v chuti velký rozdíl.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 12:41

Pozor - aj tá najväčšia pochúťka sa zunuje, ak by sme ju mali denne. Skúste jesť iba pečenú kačicu a nič iné. Koľko vydržíte ?

Ovšem jablko není kachna. S velkou chutí jíme - někteří i každý den - pomeranče, banány, kiwi, mango, kokos, mandle,... Vadí snad někomu, že nemáme plejádu různě chutnajících odrůd těchto ovocí a že všechny chutnají - v závislosti na zralosti a kvalitě uskladnění - v podstatě stejně?
Kdybych měl jíst s snídani, obědu a večeři jen jablka, asi bych si příliš dlouho nepochutnával. Moc by nepomohlo ani střídání odrůd.
Ale jsou to jenom povídačky. Beztak si nechám spoustu odrůd.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 12:57

vysloužil napísal:
28 Apr 2022, 12:41
...Ale jsou to jenom povídačky. Beztak si nechám spoustu odrůd...
Tak, tak. Keď sa svojho času objavil Rubín, bolo to ako blesk z jasného neba. Vykopávali a preštepovali sa stromy, sadil sa a naštepoval iba Rubín. Čas to potom prirodzene vyriešil - po čase tento 'boom' pominul. Admiral je momentálne tiež veľmi žiadaný, je skrátka 'v kurze'. Iste je to dané najmä jeho kvalitami - až takú dokonalú prácu my 'střížovickí agenti' neodvádzame 😀.
Ale znovu aj na tomto mieste upozorňujem: Admiral nie je dokonalou odrodou, má svoje muchy a jedno 'mušisko' - vysoký sklon k horkej pehovitosti plodov. Pozor - viacerí záujemcovia oň môžu byť napokon sklamaní ! IH
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

28 Apr 2022, 13:13

Pre mna su velmi lakave okrem jeho chuti, vyskusat aj odporucania pestovat ho extenzivne na vysokych tvaroch, ekologicky, s minimalnou starostlivostou. Ak by toto fungovalo, tak to by bolo vyborne pre ludi co maju dostatok miesta. Tu by ani tak nevadilo vyssie percento pehovitych plodov..... pokial by to fungovalo pri minimalnej namahe. Lebo som nasiel dostatocne velku zahradu.
Napísať odpoveď