Admirál - stará píseň

larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 16:08

Ivan Hlavatý napísal:
31 Aug 2022, 15:00
Na foto odkaz pre 'angličtinárov' na jeden článok, komplexne rozoberajúci problém 'fyziologickej' pehovitosti jabĺk.
Vďaka za tip :thumbup:

Podľa anotácie to vyzerá na komplexnejší pohľad, čo je aj podľa mňa kľúčom k vyriešeniu tohoto pestovateľského problému.

Našiel som aj fulltext: https://scholars.direct/Articles/hortic ... -3-011.pdf

Bude čo čítať pred spaním :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 16:15

Mimmo napísal:
31 Aug 2022, 16:02
Poměr minerálů nám možná zamlžuje mysl. Čistě od stolu bych odhadoval, že současná přítomnost vápníku a nadbytku fosforu vede k tvorbě prakticky nerozpustného fosforečnanu vápenatého. Ten se dá rozpustit jen při snížení pH za tvorby rozpustnějších hydrogenfosforečnanů. Vzpomeňte si na dvojsložkové hnojivo na rajčata. Dusičnan vápenatý se dávkuje jeden týden a nadbytek fosforu další týden. Při aplikaci najednou by se potřebný nadbytek vápníku do rajčat nedostal.
To je dobrý postreh :thumbup:

Ale vstupuje do toho ešte jedna vec - rastliny dokážu výlučkami koreňov (napr. rôzne organické kyseliny) "vydolovať" (chelatovať) z pôdneho komplexu aj (za normálnych okolností) nedostupné živiny. Typickým príkladom je fosforečnan železitý a je možné (musel by som pátrať), že sa to týka aj fosforečnanu vápenáteho. Časovanie pri hnojení určite dostupnosti fosforu a vápnika prospieva ale neznamená, že ak by sa tieto živiny dávkovali súčasne, boli by pre rastliny úplne nedostupné.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Daník
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 20:45

M.H napísal:
30 Aug 2022, 22:58
Admiral naroubovaný na M9, první úroda 11 jablek, plody stále čisté, až na obaleče. Admiral zatím jediná odrůda co není pihovitá :shock: . Rubín komplet pihovitý, další odrůdy jako Prima, Zvonkové a další jsou částečně pihovité ... u nich až po letech pihovitost zeslábla, ale nezmizela.

Mám naroubovaného Admirála na semenáči i A2 a zatím roste velice bujně. Někde jsem četl, že se nedoporučuje roubovat Rubín na A2, je to teda i případ Admirala ?
Mě na A2 roste výrazně pomaleji, než v prvních letech na M9. Tam byly letorosty i 1,5m dlouhé a silné jako palec, nikdy jsem podobný růst neviděl. Navíc nevytvářel dostatečný počet kosterních větví, takže jsem to musel řešit zpětným řezem
Prílohy
IMG_20220831_192653.jpg
IMG_20220831_192640.jpg
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 22:12

Daník napísal:
31 Aug 2022, 20:45
M.H napísal:
30 Aug 2022, 22:58
Admiral naroubovaný na M9, první úroda 11 jablek, plody stále čisté, až na obaleče. Admiral zatím jediná odrůda co není pihovitá :shock: . Rubín komplet pihovitý, další odrůdy jako Prima, Zvonkové a další jsou částečně pihovité ... u nich až po letech pihovitost zeslábla, ale nezmizela.

Mám naroubovaného Admirála na semenáči i A2 a zatím roste velice bujně. Někde jsem četl, že se nedoporučuje roubovat Rubín na A2, je to teda i případ Admirala ?
Mě na A2 roste výrazně pomaleji, než v prvních letech na M9. Tam byly letorosty i 1,5m dlouhé a silné jako palec, nikdy jsem podobný růst neviděl. Navíc nevytvářel dostatečný počet kosterních větví, takže jsem to musel řešit zpětným řezem
Taky mi moc nechce větvit, spíš dlouhé tlusté pruty (na A2, M7). Na M9 jsem stromek Admirala obětoval - ždímám první plody, takže moc neroste, s tím jsem počítal. :)
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Admirál - stará píseň

31 Aug 2022, 22:25

Ivan Hlavatý napísal:
31 Aug 2022, 12:45
M.H napísal:
30 Aug 2022, 22:58
Mám naroubovaného Admirála na semenáči i A2 a zatím roste velice bujně. Někde jsem četl, že se nedoporučuje roubovat Rubín na A2, je to teda i případ Admirala ?
Práve naopak - střížovickí experti odporúčajú pri Admirale bujnejšie podpníky, vyššie tvary a chudobnejšiu pôdu (alebo aspoň neprehnojovať dusíkom).
Ja mám Admiral na M9 a M26, tvar zákrpok a menší štvrťkmeň, pôdu úrodnú. A pehovitosť žiadna...
Čert aby sa v tom vyznal. IH
Máte nad Admirálem požehnání z vyšších sfér, půda pak nehraje roli. :thumbup:
zumi
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Admirál - stará píseň

02 Sep 2022, 22:05

Tak možno sa aj ja dočkám ochutnávky tento rok. Prvá úroda Admirala na mm106 zasadenom na jeseň 2019 vyzerá dobre.
Zatiaľ žiadne pehy.
___________________________
Kysuce 600 m.n.m
Prílohy
IMG_20220831_160639.jpg
Kysuce 600 m.n.m
tomasi02
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 01 Jún 2021, 17:46

Admirál - stará píseň

03 Sep 2022, 12:42

Admirál na druhé zahradě
IMG_20220902_171732_1 (Medium).jpg
IMG_20220902_171325 (Medium).jpg
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

04 Sep 2022, 00:21

Je zaciatok septembra. Moze sa este pehovitost vyznamne zhorsovat? alebo uz je cas rekapitulovat?
U mna zatial velka spokojnost, pehovitost len v malej miere. Uz 2 tyzdne ma A. vybornu chut i konzistenciu. Ak to bude rovnake aj dalsie roky, tak pre mna A. zastupi aj ulohu kvalitneho letneho jablka.... toto som veru necakal, ale velmi sa mi paci tato vlastnost - jablka A. su chutne 365 dni do roka.... ja som sice este skladovatelnost do augusta neoveril - ale v tomto verim ostatnym. Budem sa snazit vyrazne zvysit pocet stromov odrody Admiral.
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Admirál - stará píseň

04 Sep 2022, 11:50

rony napísal:
04 Sep 2022, 00:21
Je zaciatok septembra. Moze sa este pehovitost vyznamne zhorsovat? alebo uz je cas rekapitulovat?
U mna zatial velka spokojnost, pehovitost len v malej miere. Uz 2 tyzdne ma A. vybornu chut i konzistenciu. Ak to bude rovnake aj dalsie roky, tak pre mna A. zastupi aj ulohu kvalitneho letneho jablka.... toto som veru necakal, ale velmi sa mi paci tato vlastnost - jablka A. su chutne 365 dni do roka.... ja som sice este skladovatelnost do augusta neoveril - ale v tomto verim ostatnym. Budem sa snazit vyrazne zvysit pocet stromov odrody Admiral.
To jste mě pobavil, žádné pozdně zimní, ale celoroční jablko😁
My Admirál spolu s dalšími padanými jablky moštujeme, úplně zelený jsem ho jíst nezkoušel.
Já už mám sedm stromků, další sadit nebudu, ale počkám na další podobnou odrůdu méně nachylnou k pihovitosti. A ideálně s delší stopkou😄
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Admirál - stará píseň

04 Sep 2022, 13:17

hugovotr napísal:
04 Sep 2022, 11:50
rony napísal:
04 Sep 2022, 00:21
Je zaciatok septembra. Moze sa este pehovitost vyznamne zhorsovat? alebo uz je cas rekapitulovat?
U mna zatial velka spokojnost, pehovitost len v malej miere. Uz 2 tyzdne ma A. vybornu chut i konzistenciu. Ak to bude rovnake aj dalsie roky, tak pre mna A. zastupi aj ulohu kvalitneho letneho jablka.... toto som veru necakal, ale velmi sa mi paci tato vlastnost - jablka A. su chutne 365 dni do roka.... ja som sice este skladovatelnost do augusta neoveril - ale v tomto verim ostatnym. Budem sa snazit vyrazne zvysit pocet stromov odrody Admiral.
To jste mě pobavil, žádné pozdně zimní, ale celoroční jablko😁
My Admirál spolu s dalšími padanými jablky moštujeme, úplně zelený jsem ho jíst nezkoušel.
Já už mám sedm stromků, další sadit nebudu, ale počkám na další podobnou odrůdu méně nachylnou k pihovitosti. A ideálně s delší stopkou😄
Pihovitost už se dávno projevila na různých odrůdách, ale Admirál (M9) je stále čistý bez příznaků pihovitosti. :) Takže asi už je rozhodnuto. Může se objevit ještě pozdní skrytá pihovitost, která nejde viděť a prosvitne až při uskladnění, to už se mi taky stalo u některých naoko nepostižených plodů Zvonkových.

Před týdnem jsem koštoval Admiraly po obalečovi co začaly bohužel okažitě hnít, dužina křehká, velmi šťavnatá, ale zatím málo cukru i slabá chuť, taková vodnatá, ale je to první úroda na M9, záměrně přeplozená, chtěl jsem jabka na vyzkoušení skladování ,to bude asi tím přeplozením že chuť je zatím slabší, velikost je ale standardní.
Prílohy
Admiral
Admiral
Napísať odpoveď