Admirál - stará píseň

Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Admirál - stará píseň

09 Jan 2021, 18:16

Ano, to je přesně to, co chci letos ověřit. Vy dodáváte v těchto postřicích spoustu stopových mikroelementů.
Mám nakoupen soubor mikroprvků, které plánuji dodat na jaře do půdy. Jeden z nich by mohl být ten, který je "možná" potřeba a který "možná" blokuje větší příjem Ca. Podle jiných diskuzí by mohlo jít o bór, tzn. ještě k tomu přidám Borax navíc (i když v tom souboru už obsažen je). Uvidíme, jak se to osvědčí a zda to problém vyřeší.
Naposledy upravil/-a Petr z H. v 09 Jan 2021, 18:48, upravené celkom 2 krát.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Trnavsko 145 mnm

IP:  105.234

Admirál - stará píseň

09 Jan 2021, 18:44

Pôdne mapy vravia, že v okolí Šurian by mali byť najmä černozeme karbonátové, černozeme čiernicové a čiernice. Farby označujú kvalitu pôdy (najlepšia je červená = 1, potom tmavo oranžová = 2, atď.), šrafovanie vyznačuje tzv. chránené pôdy (tie najkvalitnejšie, ktoré si zaslúžia najsilnejšiu ochranu pred zastavaním či iným znehodnotením), konkrétny typ pôd je daný 7-číselným BPEJ kódom. V rámci plochy jednej farby (=rovnaká kvalita) môže byť viacero plôch s odlišnými BPEJ kódmi (=rôzne typy pôd), ktoré sú oddelené tenkými žltými čiarami. Pôdny typ možno vyčítať z dvojčíslia na 3. a 4. pozícii v BPEJ kóde, vysvetlivky sú napr. v tejto príručke v časti "Hlavné pôdne jednotky" v tabuľke 2 (od str. 30).

Pre pôdu navezenú v záhrade p. Hlavatého sú tie mapy irelevantné, ale možno vedia niečo povedať o záhrade jeho známeho. Možno pomáha zvýšený obsah Ca vo forme karbonátov (karbonáty = uhličitany) CaCO3 a možno je tam aj doplnok vo forme MgCO3, pričom Ca by mohol byť dobre prístupný vďaka dobrej štruktúre a pH tej černozeme. Alebo pán Hlavatý robí podvedome nejaký agrotechnický zásah so zázračným efektom na pehovitosť :-)

Pokiaľ viem, v ČR je (v porovnaní so SR) kvôli geologickému podkladu oveľa vačší problém s nedostatkom karbonátov v pôde a kyslými pôdami (tu píšu "pouze asi 20% našich půd má přítomné uhličitany").
Prílohy
BPEJ_Surany.png
M.H.

IP:  212.49

Admirál - stará píseň

09 Jan 2021, 20:40

A co to vůbec znamená typ půdy, do jaké hloubky se to počítá? Dost lidí má na políčkách kvalitní humozní lehkou zeminu, kterou pravidelně hnojili, a to je tak cca 30cm, které se bežně otáčí rytím. Anebo taky zmiňovaný návoz ornice odjinud. Na některých půdách od 30cm hlouběji už přitom začíná těžší jílovitá zem a některé nivní půdy mají už 80cm 90%ní jíl, ale na povrchu ta půda je celkem dobrá. Podle které vrstvy se na první pohled pozná o jakou půdu jde a pro stromy je nejdůležitější která vrstva? Já si myslím, že nejdůležitější na živiny je 0-30cm.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Admirál - stará píseň

09 Jan 2021, 22:06

M.H. napísal:
09 Jan 2021, 20:40
A co to vůbec znamená typ půdy, do jaké hloubky se to počítá? Dost lidí má na políčkách kvalitní humozní lehkou zeminu, kterou pravidelně hnojili, a to je tak cca 30cm, které se bežně otáčí rytím. Anebo taky zmiňovaný návoz ornice odjinud. Na některých půdách od 30cm hlouběji už přitom začíná těžší jílovitá zem a některé nivní půdy mají už 80cm 90%ní jíl, ale na povrchu ta půda je celkem dobrá. Podle které vrstvy se na první pohled pozná o jakou půdu jde a pro stromy je nejdůležitější která vrstva? Já si myslím, že nejdůležitější na živiny je 0-30cm.
Půdní typ je dán půdním profilem a charakteristikou těch jeho jednotlivých vrstev (horizontů) - výsledkem je názvosloví půd jako černozem, podzol, kambizem atd. O jakou půdu jde z pohledu "lehkosti/těžkosti" udává půdní druh na základě zrnitosti půdních částic - čím vyšší množství menších částic, tím je půda těžší, jílovitější. Podle toho pak můžeme mluvit o půdách lehkých, středních a těžkých a každý druh má ještě podrobnější členění (půda písčitá, písčito-hlinitá, hlinitá .... atd.). Jinak odběry se provádějí na základě pěstované kultury - obecně z orniční vrstvy (cca 20 - 30 cm - biologicky nejaktivnější) a podorničí, někdy i ze tří horizontů - dle půdního typu.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 12:21

Ještě doplním bližší info k možnému řešení problému s Admirálem. Na jaře jdu do toho, kdo se přidá? ;)

Krenceni.jpg
Krenceni.jpg (70.37 KiB) 2423 zobrazení
borax.jpg
borax.jpg (142.86 KiB) 2423 zobrazení
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 14:13

Docela mi to zaujalo, zkusím to více naštudovat v geologii. Jen přemýšlím o jiné formě dodání do půdy, možná v jiné, vázanější formě.
Název Borax mi trochu připomíná Yperit a tuším, že borax se používá jako jed do nástrah na psy a na dravé ptáky. Škoda, že tu není někdo jako Chemický Alí.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 15:54

Hospůdka na mýtince napísal:
11 Jan 2021, 14:13
Docela mi to zaujalo, zkusím to více naštudovat v geologii. Jen přemýšlím o jiné formě dodání do půdy, možná v jiné, vázanější formě.
Název Borax mi trochu připomíná Yperit a tuším, že borax se používá jako jed do nástrah na psy a na dravé ptáky. Škoda, že tu není někdo jako Chemický Alí.
Borax je v potravinářském průmyslu označován jako E285. V EU je dosud povolen jako konzervant, v USA už ne. Má velmi dobré protiplísňové a repelentní účinky na hmyz. V průmyslu se používá k výrobě chemického skla, které nepraská horkem, v lepidlech, která zůstávají pružná, k výrobě dlaždic, obkladaček a jiné keramiky apod. Uplatňuje se při sváření kovů (např. zlatnický borax) i v analytické chemii ("boraxové perly"). Ve formě kyseliny borité se vyskytuje ve velmi malém množství i v očních kapkách a některých stravních doplňcích (reguluje hladinu vápníku, hořčíku a fosforu v tkáních). Ve velkém množství se jako kyselina boritá používá i v chladivu jaderných reaktorů protože jeden z izotopů bóru vychytává přebytečné neutrony a reguluje tím štěpnou reakci. Používá se i k výrobě bórové oceli různých typů. Využití v agrotechnice není třeba na tomto fóru připomínat (jed na mravence, impregnace dřeva, stopový prvek, fungicid, narušování krystalizace ledu). Borax vytváří lehce veliké a krásné krystaly, které se však v suchém prostředí po částečné ztrátě krystalické vody rozpadají.
Naposledy upravil/-a Mimmo v 11 Jan 2021, 17:06, upravené celkom 1 krát.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 16:53

Myslím, že jsem kdysi někde četl, že sloučeninami bóru se potahují čepy křídel nadzvukových letounů s měnitelnou geometrií křídla (třeba kdyby to bylo nějak jabkům užitečné).
Na jaře jdu do toho, kdo se přidá?“ Já. Mluvil jsem s bývalým soukromým zemědělcem a ten si vzpomněl, že mu dříve na školeních radili neopomenout pro naši oblast, pro řepku, hnojení bórem. Zatím jsem hnojil, a asi dost, jen popelem ze dřeva a myslel jsem, že všech stopových prvků bude dost.
Ale mám problém, borax asi bylo nedávno zakázáno volně prodávat. Prý jen na IČO. JG
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 17:08

Zkuste ho koupit jako kyselinu boritou. Možná se menší balení prodává volně.
zumi
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Admirál - stará píseň

11 Jan 2021, 18:13

Predávajú hnojivo s boraxom, možno by to stačilo?

https://www.prohopo.cz/cs/p-3880-forest ... VwQAvD_BwE
Kysuce 600 m.n.m
Napísať odpoveď